Válka na Ukrajině: Den 419

Ilustrační foto

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý navštívil vojáky ve frontovém městě Avdijivka v Doněcké oblasti na východě země, o které ukrajinští obránci svádí těžké boje s ruskými invazními silami. Informovala o tom ukrajinská prezidentská kancelář, která na svém webu zveřejnila i fotografie. Zelenskyj si vyslechl zprávy vojenských velitelů o situaci na bojišti, pohovořil s vojáky a předal jim vyznamenání. „Mám tu čest být dnes zde a poděkovat vám za vaši službu, za to, že bráníte naši zemi, Ukrajinu, naše rodiny,“ řekl prezident vojákům.

Sirény vzdušného poplachu se dnes během noci a dne rozeznívaly téměř na celé východní polovině Ukrajiny.

Severovýchodní fronta: Na severu ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky okupantů u Synkivky a v oblasti severně od Spirneho. Je možné, že se ukrajinským silám daří vytlačovat okupanty z pozic jihovýchodně od Bilohorivky, které se jim povedlo nedávno obsadit, ale nelze to prozatím jednoznačně potvrdit. Jisté je jen to, že v těchto místech stále dochází k bojům.


Ve frontovém městě Avdijivka prezident Zelenský udělil obráncům Řád Bohdana Chmelnického II. a III. třídy, a také Řády„Za odvahu“ II. a III. třídy

Bachmutská fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky okupantů u Chromového, Ivanivského a Predtečyne. V Bachmutu se bojuje v oblasti Růžové aleje, kde ukrajinští vojáci vyhodili do vzduchu budovu Kulturního domu, kterou obsadili okupanti. Další boje probíhají podél ulic Hliba Slobodina a Dačné. Předpokládáme, že většina Růžové aleje je v rukou okupantů. Ruské zdroje tvrdí, že na východě se povedlo okupantům dobýt silážní věže na “ukrajinské” straně bachmutského nádraží, což je sice možné, ale nemáme proto žádný důkaz. Na jižních úsecích k výrazným změnám nedochází.

Doněcká fronta: Z jihovýchodu se opět snaží ruské síly vstoupit do Avdijivky, ale Ozbrojené síly Ukrajiny je odrazily, podobně jako v oblastech měst Novokalynove, Sjeverne, Pervomajske, Nevelske a u Marjinky.


Norský instruktor a ukrajinský voják na cvičení ve Velké Británii

Vuhledarská fronta: U Vuhledaru dochází k pozičním bitvám, v poslední době se zde do boje zapojilo ve větší míře i ruské vojenské letectvo. Podle některých proukrajinských zdrojů mají obránci na frontové linii mezi Novosilkou a Velykou Novosilkou drobný územní postup – i zde však čekáme na potvrzení.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov na sociálních sítích ukázal první obrněná průzkumná vozidla AMX-10 RC z Franice, vyzbrojená kanónem ráže 105 mm a zařazená do výzbroje ukrajinské námořní pěchoty. Ministr je přirovnal k „odstřelovací pušce na kolech“.

Ukrajinským vojákům, kteří se cvičí na ovládání tanku Leopard 2, se stala kuriózní nehoda. Během cvičných manévrů v Polsku se jim povedlo najet jedním strojem na druhý a vytrhnout věž z uchycení. Vzniklo již mnoho kvalitních memů.


Jedno meme k incidentu výše, které nám vykouzlilo úsměv na tváři

Zástupce Evropské komise vyzval předsedy vlád pěti zemí, které odmítají dovážet ukrajinské obilí, k jednání. Viktor Orbán (Maďarsko), Mateusz Morawiecki (Polsko), Eduard Heger (Slovensko), Nicolae Ciuca (Rumunsko) a Rumen Radev (Bulharsko) by se měli s představiteli EK sejít ve středu. Polsko již obnovilo transit obilí přes své území do okolních států. Fámy o tom, že Ukrajina používá nebezpečné pesticidy, nebudou podle dostupných informací předmětem jednání.

Moskevské úřady používají systém kamer, který umí rozpoznávat obličeje, k vyhledávání branců. Ruské státní agentuře TASS to řekl vojenský komisař metropole Maxim Loktěv. Prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal zákon, jenž zpřísňuje restrikce pro ty, kdo se vyhýbají odvodu, a umožní posílat povolávací rozkazy elektronicky.


Kuvajt byl pozván, aby se podílel na obnově Ukrajiny. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba s Kuvajťany hovořil zejména o sociálních a humanitárních projektech, například o výstavbě škol či nemocnic

Deník Washington Post přišel s informací, že Egypt po jednáních s představiteli USA ustoupil od svého plánu tajně dodávat Rusku neřízené rakety do salvových raketometů. Místo toho má údajně začít dodávat dělostřeleckou munici Ukrajině. Není jasné, co za tímto rozhodnutím stojí. WaPo dále informuje, že informace z uniklých dokumentů naznačují, že ruská protivzdušná obrana využívá při bojích na Ukrajině systémy S-300VM v exportní variantě určené původně právě pro Egypt.

Mezinárodní energetické konsorcium Ignitis Group, působící ve Finsku, Lotyšsku, Litvě, Estonsku a Polsku vydalo prohlášení, že alokuje 10 % zisku, tedy asi 12 milionů EUR, na obnovu Ukrajiny. Investice má také ve Velké Británii, Norsku, Švédsku, Francii a Izraeli.

Polský ministr vnitra Mariusz Kaminski oznámil, že jeho země začala se stavbou elektrického plotu na hranici s Kaliningradskou enklávou. Polsko není první, kdo podobnou zeď staví. Již v minulosti začalo s podobným projektem např. Finsko nebo Estonsko.

Bank of Cyprus, největší banka na Kypru rozesílá svým ruským klientům, že jejich účty budou během dvou měsíců uzavřeny. Oficiálním důvodem je, že ruští klienti této banky jsou daňovými poplatníky v Ruské federaci. Dá se předpokládat, že se jedná o výsledek tlaku USA a Velké Británie a západních sankcí. Banka uvádí, že Rusové tvoří až 15 % jejích klientů.Dnešní třešnička bude jakýmsi protipólem úvodního slova naší analýzy. Ruské tiskové agentury tvrdí, že diktátor Putin navštívil velitelský bod okupačních jednotek “Dněpr” v Luhanské oblasti. No, netrvalo to ani tři hodiny, než došlo ke geolokaci OSINTovými skupinami, které zjistili, že se Putin objevil v Chersonské oblasti. Konkrétně se ruský geroj, jezdec na medvědovi, lovec vyhynulých zvířat na Sibiři a nejlepší střelec KHL zjevil ve Ščaslyvcevem na pobřeží Arabatského zálivu, zhruba 130 km od nejbližší frontové linie. Čistě z pohledu čísel byl frontové linii blíže i americký prezident Joe Biden při své návštěvě Ukrajiny (pokud pokládáme běloruské a ruské hranice za frontovou linii). Je to úsměvné především proto, že spousta lidí má Zelenského za sraba, který šňupe kokain v Polsku, zatímco Putin má být udatným panovníkem. Ve skutečnosti je to ale jen skrček v lakýrkách na kramfleku. 

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme