Válka na Ukrajině: Den 418

Ilustrační foto

Celkový počet obětí ruského teroristického útoku na Slovjansk vzrostl na 15 mrtvých a 23 raněných. Záchranné práce byly ukončeny, nyní se bude pracovat na odstraňování trosek. 

Dnes se sirény vzdušného poplachu ozývaly především v severovýchodních a východních oblastech Ukrajiny. Porůznu se rozeznívaly během celého dne. Gubernátor Bělgorodské oblasti, Vjačeslav Gladkov, potvrdil, že v Bělgorodu byly dnes ráno slyšet exploze. Mělo dojít k zásahu rozvodny, která dodává elektřinu nejen pro některé městské části, ale také pro napájení elektrifikovaných částí železnice. Podle Gladkova za výbuchy stojí Ukrajinci a jejich sebevražedné drony.

Severovýchodní fronta: Většina zaznamenatelné aktivity probíhá v Serebrjanském lese jižně od Kreminny, kde okupanti podnikají útoky v západním směru od Šypylivky, a u Bilohorivky, ke které se okupanti posledních několik dní pomalu přibližují. Situace je zde velmi nepřehledná a ukrajinské i ruské zdroje se víceméně shodují v tom, že zde ruské jednotky dosahují drobných úspěchů.


SSO – Samostatný pluk zvláštního určení, lokace neznámá, pravděpodobně rok 2022

Bachmutská fronta: Na severu Bachmutu se podařilo okupantům dobýt území téměř až k Růžové aleji, která vede od nádrže Pivničný až k severnímu cípu bachmutského vlakového nádraží. Hlavní osy ruských útoků vedou podél ulice Obrany a pak podél železniční trati jižním směrem. Na východě okupanti tlačí směrem k Bachmutské fakultě medicíny. Jihozápadní úsek je beze změn, ačkoliv ruské síly se snaží prolomit vnější obranné pozice u Ivanivského.

Doněcká fronta: Okupanti pokračují v ofenzivních operacích podél železniční trati vedoucí do Avdijivky. Snaží se ji překročit a dostat se do Stepoveho. Ostřelují přitom většinu míst, ze kterých lze ukrajinské obranné pozice zásobovat. Východně od Avdijivky ostřelují obránci nádraží v Jasynuvatě a do ní vedoucí železnici. U Sjeverného a Pervomajského byli okupanti odraženi, ačkoliv ruské dělostřelectvo útočí na silnici A50 do Pervomajského. Obránci se nadále drží i v Marjince,ačkoliv i zde dopadají dělostřelecké granáty na zásobovací trasy. Určité úspěchy zaznamenali okupanti východně od Pobjedy, kde se jim daří dobýt v předchozích týdnech ztracené pozice.


Druhá rotace litevských vojenských instruktorů, kteří se ve Velké Británii zapojí do mezinárodní mise výcviku ukrajinských vojáků

Rusko se podle mluvčího ukrajinského letectva Jurije Ihnata snaží navyšovat vyrobní kapacity dronů Lancet. Tyto bezpilotní letouny jsou využívány jak pro průzkum, tak i v útocích proti ukrajinským protileteckým radarům a odpalovacím systémům. Jde o jeden z mála efektivních systémů, které ruská armáda v této roli využívá.

Leonid Pasečnik, jeden z velitelů Luhanské lidové republiky si v odposlouchávaném telefonickém rozhovoru stěžoval, že pro audienci u Putina je nutné být týden v karanténě. Šéf proruských povstalců byl zavřený týden v hotelovém pokoji v Moskvě a nesměl přijít s nikým do přímého kontaktu. “Mám se ním sejít dvacátého. A do devatenáctého budu v tom pokoji a nesmím ven. Zamčený. Dva pokoje. Sedím tady v tý zkurvený cimře druhý den a už mě všechno bolí. Bolí mě bok, bolí mě prdel, už nemůžu ani ležet. Nikam mě nepustí, nikam nemůžu. Jídlo mi nosí na pokoj. Budu tady sedět až do devatenáctého, včetně. Předávání je až dvacátého.” Pasečnik byl 20.12.2022 vyznamenán Putinem, takže se domníváme, že se tento hovor odehrál právě v prosinci, pár dní před tím, než byly v Kremlu vyznamenány všelijaké kreatury.


Švédsko – ukrajinské síly se zúčastní cvičení švédské armády Aurora 23, největších manévrů od 90. let

Ukrajina intenzivně jedná s EU o možnosti dále vyvážet obilí tzv. “koridorem solidarity” do Unie navzdory zákazu sousedního Polska a Maďarska. K diskuzi o problémech zemědělců s relativně levnými ukrajinskými produkty, které poškozují příslušné trhy se připojilo i Slovensko, Rumunsko a Bulharsko. Slovensko se pak podle Deutsche Welle již k zákazu dovozu připojilo. Podle českého ministerstva zahraničí ČR zákaz neplánuje a zdůrazňuje, že je tento problém potřeba řešit na celounijní úrovni. Rusko mezitím opět blokovalo ukrajinské lodě v tureckých výsostných vodách, které zde proplouvají v rámci “obilného koridoru”.

Polská ministryně financí Magdalena Rzeszkowska na zasedání Atlantické rady ve Washingtonu oznámila, že Polsko za rok války poskytlo Ukrajině pomoc v celkové hodnotě více než 11 miliard EUR. Dále uvedla, že celkové výdaje na pomoc Ukrajině dosáhly zhruba 2 % polského HDP, tedy více než 50 miliard Zlotých.


Ruský dron Lancet, který byl zřejmě zneškodněn improvizovanou ochranou ukrajinské samohybné houfnice 2S1 Gvozdika, vyrobené z pletiva

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal oznámil, že Ukrajina dostane letoun Antonov An-124. Kanada totiž v rámci nového sankčního balíku namířeného proti ruským firmám zkonfiskovala stroj ruské firmy Volga-Dnepr. Tato sankce byla iniciována Ukrajinou v průběhu loňského roku.

Slovensko začalo odebírat přebytečnou elektřinu vyrobenou ukrajinskými elektrárnami. Příznivá situace byla vytvořena zejména vyšší hladinou Dněpru, která umožnila rozjet vodní díla na plné otáčky. Slovensko se tak po Polsku a Moldavsku stalo třetí zemí, která dováží ukrajinskou energii.Dnešní třešnička bude o tom, jací jsou Češi ošklivý, zlý… nepěkná věc. Největší země na světě s druhou nejlepší armádou a tajnými zbraněmi, které svět neviděl zase nasadila svůj trumf v podobě přebornice v ruském národním sportu. Ne, tentokrát se nebudeme věnovat přímo chlastu, protože to za nás již udělal někdo jiný. Ano, řeč je o mistryni světa v lití vodky na čas, mluvce ruského ministerstva bezhraničí, Máše Zakalčáře, která dnes prohlásila, že Česká republika znovu ukázala, jak moc je anti-ruská (duh…!). Začala hovořit o tom, jak si Bělorusové s Marokem dohodli obchod na odkup 130 tanků T-72B. Potud ještě dobré. Zmínila pak, že si Maroko u české firmy Excalibur Army objednalo modernizaci těchto strojů a nechalo je do ČR dopravit. Do Maroka se pak podle Máši vrátilo pouze 74 těchto strojů, zbytek byl údajně “znárodněn” českou vládou. Praha tím prý porušila nejzákladnější normy mezinárodního práva! Fakta ji však zjevně netrápí. Kdyby ano, a jak sama nepochybně ví, řeka by, že tanky se Maroko rozhodlo samo předat Ukrajině a proto nemělo smysl vyvážet modernizované stroje zpět do tohoto severoafrického království a následně je posílat na Ukrajinu. Na závěr to zabila dodatkem, že je jí smutno z toho, že vidí české firmy jak opakují nešťastnou zkušenost z druhé světové války, kdy poslušně dodávaly zbraně armádě třetí říše v boji proti SSSR. Češi se tak dle jejích slov opět zapojili do vojensko-průmyslového komplexu podporujícího nacisty… podobně jako Sověti do léta roku 1941.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme