Válka na Ukrajině: Den 416

Ilustrační foto

Vzdušný poplach byl dnes několikrát vyhlášen ve většině oblastí východní a střední Ukrajiny. Počet obětí ruského raketového útoku ve Slovjansku stoupl na 11 mrtvých a 21 raněných.

Severozápadní fronta: Ukrajinské síly pokračují v ofenzivních operacích mezi Kuzemivkou a Kryvošijivkou a u Červonopopivky, kde se okupanti snaží svými protiútoky ukrajinskou snahu mařit. Jihovýchodně u Bilohorivky se povedlo okupantům prorazit obranné linie a postoupili o několik stovek metrů blíže k městu.  Ukrajincům se raketami povedlo v Rubižném zasáhnout ruské pozice a do Kramatorsku dopadla další ruská raketa S-300.

Bachmutská fronta: Situace severozápadně od Bachmutu se moc nemění, ale zajímavé informace přicházejí z jihozápadu města, kde se obráncům pravděpodobně povedlo znovu získat kontrolu nad několika domovními bloky podél Čajkovského ulice. Tato a jiné informace ohledně údajně se zlepšující situace pro obránce zmínilo dnes několik především proukrajinských zdrojů, o získání ukrajinské kontroly pak i několik proruských. Okupantům se však podařilo získat kontrolu nad jižním koncem vlakového nádraží a sousedícího autobusového nádraží.


Počet obětí ruského útoku ve Slovjansku se zvýšil na 11 mrtvých a 21 zraněných

Doněcká fronta: I přes neúspěchy z posledních dnů se okupační jednotky snaží prosadit na západě Avdijivky od Opytného, u Vodjaneho a Pervomajského, ale jejich útoky byly odraženy. Situace je prakticky stejná také u Marjinky a Pobjedy.

Vuhledarská fronta: Okupanti se zde pravděpodobně opravdu snaží chytit druhý dech, ale nové informace z posledních dnů naznačují, že se zde obráncům daří likvidovat zásobovací kolony v týlu ruské frontové linie. Jen u Pavlivky mělo dojít během posledních 48 hodin ke zničení několika nákladních vozidel a obrněných terénních vozů za pomoci z dronů shazované munice.

Záporožská fronta: Pokračují zde dělostřelecké duely, informace o ukrajinském proražení linií a osvobození Robotyne se nepovedlo potvrdit. Buď k němu tedy nedošlo, nebo šlo o průzkum bojem v oblastech okolo tohoto městečka a následné stažení. Mezi vesnicemi Lozanivka a Azov došlo ke zničení mostu přes řeku Obytčinu. Jak k výbuchu došlo a kdo je za něj odpovědný, není jisté. Ruské síly podnikly letecké údery na Orichiv.


Morálka ukrajinských vojáků se během pravoslavných Velikonoc zdá být vysoká

Fotografie a informace z ruského Permu naznačují, že došlo k obrovskému požáru ve výcvikovém středisku ruské armády. Podle některých ruských zdrojů je na místě velké množství mrtvých. Perm leží asi 1160 km východně od Moskvy.

Americké protiletadlové rakety Patriot dorazí na Ukrajinu po Velikonocích, uvedl dnes mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Většina pravoslavných věřících oslaví Velikonoce tuto neděli. Kdy rakety budou zařazeny do ukrajinské protivzdušné obrany a připraveny k nasazení neupřesnil. „Dozvíte se to, až sestřelí první ruské letadlo,“ prohlásil mluvčí podle agentury Unian.

Německá vláda volá po uvrhnutí sankcí na ruský nukleární průmysl. Vicekancléř a ministr financí Robert Habeck uvedl, že Rusko využívá evropské závislosti na elektřině ke svým politickým tlakům na EU. Habeck doufá, že sankce proti ruskému civilnímu jadernému sektoru budou součástí dalšího balíku sankcí, neboť Rusové se projevili jako velice nespolehlivý partner v takto citlivém technologickém odvětví.


Prigožin, majitel žoldáků Wagner PMC, navrhuje ukončit válku, protože “zamýšlených cílů již bylo dosaženo”

Německý zbrojní koncern Rheinmetall se podle časopisu Der Spiegel stal v pátek obětí kybernetického útoku. Společnost vyrábí především vojenská vozidla a munici, dodává zbraně také Ukrajině. Vojenská divize Rheinmetallu zasažena nebyla, uvedl mluvčí společnosti. Dodal, že „provoz nadále spolehlivě funguje“ a že rozsah škod se vyhodnocuje. Pachatelé útoku nejsou známi.

Japonsko poskytne na obnovu Ukrajiny 400 milionů dolarů. Peníze mají být využity na obnovu kritické infrastruktury zničené ruskými útoky. Dalších 70 milionů dolarů pošle do rozvojového fondu OSN, uvedl The Kyiv Independent. Japonsko dosud Ukrajině poskytlo více než 600 milionů dolarů.Dnešní třešeň bude o diverzifikaci portfolia. Skupina žoldáků kolem restauračního magnáta Jevgenije Prigožina se, jak známo, nezabývá jen speciálním operováním na Ukrajině, ale má spoustu podniků i jinde, zejména v Africe. V Súdánu, kde probíhá občanská válka, pomáhali jedné z polovojenských frakcí, která bojuje proti “vládě”, s výcvikem bojovníků. Tato Ruskem podporovaná strana, která si říká RSF (přeložitelné zhruba jako Síly rychlé podpory), dnes zaútočila na jednotky faktického vládce země, generála Burhama. Proč o tom píšeme? No zdá se nám, že navzdory svým kecům proti USA mají Rusové taky svůj podíl na destabilizaci světa. Obyčejného Wágnerovce na dovolence v Africe to ale nejspíš nerozhodí, protože nad ním přece jen stále visí Damoklův meč v podobě převelení do Bachmutu.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme