Válka na Ukrajině: Den 415

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhopatnáctého dne invaze na Ukrajinu 14.4.2023

Vzdušný poplach: Během dnešního dne byl poplach několikrát vyhlášen v Černihivské, Charkovské, Doněcké a Chersonské oblasti.

Severovýchodní fronta: Ukrajinci pokračují v útočních operacích západně od Kryvošijivky, ale není jisté, zda zde došlo k dalšímu postupu. K ruským utokům dochází u Bilohorivky, Spirného a Veseleho. Jsou hlášeny exploze z okupovaného Trojckeho a ve Svatovem dopadlo několik střel z raketometu HIMARS do oblasti ústřední nemocnice, které v minulosti využívali okupační síly jako polní nemocnici.

MaxxPro MRAP

Bachmutská fronta: Ruské snahy o prolomení linií u Hryhorivky, Bohdanivky na západním břehu Pivničného pokračují, ale obránci se zde stále drží. Na severu Bachmutu se tempo ruského postupu oproti posledním dnům nejspíš ještě zpomalilo a obránci se podél železniční trati stále drží, ačkoliv je pravděpodobné, že především v oblasti úplného severního konce nádraží dochází k ruským pokusům o uchycení se na západní straně náspu. Na jihu je situace téměř bez změn a k tvrdým bojům stále dochází mezi Kursunského a Čajkovského ulicí. Ruské raketové údery dnes mířily na Slovjansk a Kosťantynivku. Ve Slovjansku následkem útoku oznámily záchranné složky prozatím vyprostily 5 mrtvých dospělých a jedno dítě a 15 raněných.

Doněcká fronta: Okupanti pravděpodobně získali zpět pod svou kontrolu území nikoho mezi Novobachmutivkou a Krasnohorivkou. Cenou za to však byly další územní ztráty v oblasti na sever od Vodjaného a Pervomajského odkud se museli stáhnout zpět do města. Tento vývoj může být způsoben těžkým ukrajinským ostřelováním v předchozích dnech. To neznamená, že by Ukrajinci měli tento prostor pod svou kontrolou, ale došlo pravděpodobně k vytvoření poměrně velkého území nikoho, kde dochází ke střetům. V Marjince je situace více či méně bez trvalých změn. Některé domovní bloky zde mění “vlastníka” i několikrát za den.

Dánsko dodá 19 155mm houfnic CAESAR na Ukrajinu během několika příštích týdnů, protože ukrajinští vojáci dnes dokončili svůj výcvik v Dánsku.

Vuhledarská fronta: Podle ukrajinského generálního štábu se ruské jednotky snaží obnovit útoky na vuhledarském úseku. Ukrajinci však i nadále ostřelují většinu přístupových cest k frontovém úseku kolem města.

Záporožská fronta: Rusové přivezli do okupované ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny velké množství zásob potravin a vody, uvedla dnes ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. Rusko se podle ní chystá v zařízení – kvůli nedostatku jaderných odborníků v atomové elektrárně a všeobecně očekávané ukrajinské protiofenzivě – dlouhodobě držet jako rukojmí tamní ukrajinské zaměstnance.

Krym: Na okupovaném Krymu opět zněly výbuchy. Pravděpodobně pocházely z vojenské základny která leží několik kilometrů severně od měst Staryj Krym na jihovýchodě poloostrova.

Podle prezidenta Národní akademie lékařských věd Vitalije Cymbaljuka se až 82 % raněných a nemocných vojáků vrací do služby. Úmrtnost ve fázi evakuace z bojiště se podle něj snížila na 1,35 %. Vojáci s ranami v oblasti srdce mohou být v současnosti převezeni do zdravotnických zařízení v Charkově za 6-8 hodin a za 12 hodin do Kyjeva.

Polní ošetřovna 93. samostatné mechanizované brigády “Cholodnyj Jar”

V Rusku příští týden skončí výcvik běloruských obsluh raket Iskander v použití taktických jaderných zbraní, prohlásil dnes před novináři běloruský ministr obrany Viktar Chrenin. Minsk podle něj pomýšlí i na rozmístění ruských strategických jaderných zbraní v Bělorusku, pokud Západ nepoleví v konfrontaci. “Pokud nepřátelská rétorika bude pokračovat, tak to bude další krok. Na sílu odpovíme jedině silou. Ničemu jinému na Západě neporozumí,” řekl Chrenin podle serveru Lenta.ru.

Čínský ministr obrany Li Šang-fu navštíví od 16. do 19. dubna Rusko a sejde se s vojenskými činiteli. Informovalo o tom čínské ministerstvo obrany, které citovala agentura Reuters. Žádné další podrobnosti o nadcházející cestě zatím nebyly zveřejněny.

Slovenská vláda dnes schválila návrh na výcvik ukrajinských vojáků na území Slovenska v rámci příslušné mise EU. Předlohu, která počítá také s vysláním několika slovenských vojáků do unijních vojenských struktur na podporu asistenční mise EU pro Ukrajinu, ještě posoudí parlament.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o difamaci. Zda nějaký výrok nebo čin je či není urážka, závisí pochopitelně jak na jednání a úmyslu napadajícího, tak na vnímání napadeného. Nicméně existuje stát, kde včera bylo zítra a zítra je jindy. Andrej Lysenko, ruský blogger, se obrátil na FSB se stížností na vyvěšení naborového plakátů armády na hřbitově v Orenburgu. Podle něj je taková spojitost mimo mísu, protože dávat rovnítko mezi hřbitov a “službu vlasti” je lež jako věž. Případem se již zabývá státní zástupce. My z redakce k tomu dodáme snad jen to, že nám přijde, že to rovnítko tam je už minimálně rok (stejně jako budoucí odsouzení zmíněného blogera, ještě nevíme za co, ale oni si něco najdou).

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme