Válka na Ukrajině: Den 414

Ilustrační foto

Dnes je to přesně rok, co byl ruský křižník třídy Slava jménem „Moskva“, vlajková loď ruské Černomořské flotily, zasažen dvěma ukrajinskými raketami Neptun. Rozsáhlé poškození lodi způsobilo její potopení o den později. Potopení Moskvy nakonec vedlo k úplnému stažení všech ruských operací v západní polovině Černého moře, což vedlo především k osvobození Hadího ostrova a ukončení námořní blokády Oděsy.

Severovýchodní fronta: Ukrajinským ozbrojeným silám se podařilo postoupit několik set metrů směrem na Čenopopivku. Dále se obráncům podařilo postoupit u silnice R-66 směrem na Kuzemivku – Kryvoshjivku. Rusové se pokusili postoupit u Bilohorivky a ač byli opět odraženi, podařilo se jim zde v předchozích dnech získat kontrolu nad některými pozicemi, které ztratili při předchozích ukrajinských protiútocích.

Vrtulník Sea King předala Velká Británie již pod ukrajinskou vlajkou.

Bachmutská fronta: Situace ve městě se oproti předchozím dnům prakticky nezměnila. Rusové nejspíš obsadili několik baráků v aleji Růží a byli viděni u ulic Krajnia a Oborony. Obráncům se prozatím podařilo odrazit všechny ruské útoky, které hrozily tím, že se dostanou za železniční trať, nejtěžší boje probíhají u železniční stanice. Některé ruské zdroje začali upozorňovat na novou taktiku, kterou začínají Ukrajinci v Bachmutu využívat. Obránci ustoupí z budovy, kterou předtím podminovali a vyhodí ji do vzduchu, když jí zaberou Rusové. To potvrzují i některá videa z poslední doby. Rusové se pokoušeli získat nové pozice i u Ivanivského, Chromového a Bohdanivky, byli však odraženi.

Bojovník na Ukrajině vyzbrojený kulometem RPK

Doněcká fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily nepřátelské útoky u Sjeverne, Marinka, Pobjeda, Novomichajlovka. Nejzuřivější bitvy se odehrávají u Marinky, kde za den proběhlo přes 20 útoků.

Německo souhlasí, aby Polsko dodalo Ukrajině stíhačky MiG-29, které byly původně součástí východoněmecké výzbroje. Informoval o tom německý týdeník Der Spiegel. O souhlas německou vládu požádala Varšava.

Norsko oznámilo, že vyhostí 15 pracovníků ruské ambasády v Oslu, kteří podle něj ve skutečnosti pracovali pro rozvědku. Ministryně zahraničí Anniken Huitfeldtová sdělila, že norská vláda chce tímto krokem chránit bezpečnost země a omezit působení ruských tajných služeb na svém území. Ruské ministerstvo zahraničí už upozornilo, že na vyhoštění diplomatů bude reagovat, napsala agentura TASS.

Vzpomínka na loňské jaro; fotografie po zásahu křižníku Moskva

Spojené státy dosud nevydaly víza pro ruskou delegaci v čele se Sergejem Lavrovem, která má předsedat summitu Rady bezpečnosti OSN.

Soud v Moskvě uložil provozovateli internetové encyklopedie Wikipedia, americké neziskové společnosti Wikimedia, další pokutu za to, že odmítá odstranit hesla týkající se války na Ukrajině. Jedná se v této souvislosti už o pátou pokutu. Firma Wikimedia má opět zaplatit dva miliony rublů, tedy asi 518 tisíc korun.

Ukrajinská bojovnice, zřejmě v prostoru Bachmutu

Maďarská vláda se rozhodla stáhnout své zástupce a odejít z Ruskem kontrolované Mezinárodní investiční banky (IIB), na jejíž tři vysoce postavené představitele o den dříve uvalily Spojené státy sankce. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na maďarské ministerstvo hospodářství. 3P zřejmě.

Čína zvýšila oproti loňsku vývoz do Ruska o 136 %. Dovoz pak stoupl o 40 %. Čína Rusům dodává zejména nedostatkové zboží podléhající západním sankcím, jako je elektronika a zařízení, které si Rusové bez nás vyrobit, zejména v oblasti strojírenství. Z Ruska naopak do Číny proudí více zlevněné ropy a plynu a další prvotní suroviny bez přidané hodnoty. Čína tak defakto vydělává dvakrát.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o opicích a bombách. Pamatujete na to staré video s šimpanzem a kalašnikovem? V Záporožské jaderné elektrárně totiž podle Ukrajinců explodovala ruská mina a okupační síly se tuto nepochopitelně idiotskou událost pokusily skrýt před pracovníky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Ukrajinský energetický koncern Enerhoatom Rusy obvinil z toho, že energetické zařízení proměňují na vojenskou základnu a oblast kolem ní zaminovávají, což není úplně inteligentní přístup. Možná, že i ty opice by se nechovaly tak nezodpovědně a v úvodu jsme se dopustili urážky všech primátů. Vyšší inteligenci by dle nás zřejmě předvedla i sklenička vody, sýrová topinka nebo kýbl ovčích hovínek.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme