Válka na Ukrajině: Den 413

Ilustrační foto

Sociálními sítěmi dne hýbe brutální video ukrajinského válečného zajatce, kterému ruští vojáci zaživa uřezali hlavu. Ukrajinští představitelé volají po bojkotu ruského předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Pobouření také vyvolaly ruské oslavné reakce na video na telegramu, kde dostává tisíce pozitivních reakcí, srdíčka a vysmáté smajlíky. Ruské zdroje tvrdí, že popravený válečný zajatec byl členem pluku Kraken.

Severovýchodní fronta: Ruští vojáci pokračují v pokusech o postup u Makijivky a protiútocích u Červonopopivky. Zaznamenali také menší úspěchy ve směru na Torské. Odraženi byli u Bilohorivky a Spirneho. V Pokrovském došlo ke zničení ruského systému radioelektronického boje R-330Ž, používaného k rušení mobilního a GPS signálu.

Bachmutská fronta: Ruské síly se snaží postupovat po západním břehu nádrže Pivničný směrem ke Chromovému, pravděpodobně ve snaze nádrž obejít a napadnout obránce Bachmutu ze západního křídla. Včera večer Rusové obsadili železniční stanici v Bachmutu a oblast autobusového nádraží. Tento fakt ukončil jakoukoliv polemiku o možných bojích na východní straně železniční trati a nastolil otázku, jak dlouho budou schopni obránci udržet novou obrannou linii, než se budou muset opět stáhnout víc na západ. Částečnou úlevu obráncům přinesl protiútok v odpoledních hodinách, při kterém se obráncům podařilo vytlačit okupanty z kopce u železniční stanice. Došlo k ruským raketovým úderům na Kramatorsk.

2S7 Pion v akci

Doněcká fronta: Ukrajinci masivně ostřelují veškeré přístupové cesty k tomuto úseku fronty do hloubky několika kilometrů až k Pantelejmonivce a Jasynuvatě. Ruské útoky z jihovýchodu na Avdijivku byly odraženy, podobně jako u Sjeverného, Pervomajskeho a Nevelského. Některé kanály tvrdí, že ruské síly ustupují od masivních útoků na město a místo toho se snaží vybudovat “několikastupňové efektivní obranné linie.” Linie mají být budované především ve městech na jihu Doněcké, Záporožské a Chersonské oblasti.

Záporožská fronta: Ruské letectvo podniklo v uplynulém dni několik bombových útoků na Huljajpole a Orichiv. Stále jsme se nedostali k žádným důkazům svědčícím o tom, že by se Ukrajincům povedlo prorazit ruské linie a dosáhnout Robotyne. Naše zdroje z těchto míst nám také nebyly schopné žádné konkrétní informace poskytnout, tvdí však, že je možné, že tam ukrajinští vojáci pronikli v rámci průzkumu bojem. Více informací v tuto chvíli nemáme.

Chersonská fronta: Nedaleko města Bechtery na západě oblasti došlo k raketovému úderu na ruské dělostřelecké pozice a muniční sklad. Ruské střely S-300 pro změnu dopadaly do Kucurubu.

Fotografie z probíhajícího cvičení na severní Ukrajině

Na okupovaném Krymu zřejmě nebude uspořádána oslava vítězství ve druhé světové válce. Šéf okupační správy to vysvětluje bezpečnostními důvody. Definitivní rozhodnutí prý ale ještě nepadlo.

Ukrajina obnovila vývoz elektrické energie do okolních zemí. Část energie byla odeslána do Moldavska a v jinou dobu byla dodávána do Polska. Je zřejmé, že se Rusku nepodařilo zničit ukrajinskou kritickou infrastrukturu, ani zlomit morálku obyvatelstva.

Rusko v úterý otestovalo mezikontinentální balistickou raketu. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to napsala agentura TASS s tím, že se test v Astrachaňské oblasti zdařil, když raketa zasáhla „simulovaný cíl“ v Kazachstánu.

Srbský ministr obrany Vučevič popřel, že Srbsko posílá zbraně na Ukrajinu: “Srbsko neprodávalo a ani nebude prodávat zbraně zemím v konfliktu”

Ruští celníci už třetí den nemohou pracovat kvůli hackerskému útoku na jejich informační systém. Úředníci prý ze strachu ze šíření viru ani nezapínají počítače. Nejdůležitější agenda musí být zpracována postaru “na papír”. Místo e-mailu oprášili své staré telefony s faxem.

Ředitel CIA William Burns tvrdí, že slova ruského diktátora Putina o možném vyjednávání o příměří na Ukrajině nejsou myšlena vážně. Podle Burnse jde především o snahu oddálit nebo zastavit plánovanou ukrajinskou protiofenzívu. Americké ministerstvo obrany se také domnívá, že nedávný dronový útok na letoun AWACS Berijev A-50 na běloruském letišti Mačulišči byl připraven s podporou ukrajinských tajných služeb. Deník Economist se odvolává na informace v uniklých tajných dokumentech.

Srbsko souhlasilo, že dodá Kyjevu zbraně, nebo je již na Ukrajinu poslalo. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž to vyplývá z jednoho z uniklých dokumentů Pentagonu. Srbsko je jednou z mála zemí v Evropě, které na Rusko neuvalily sankce po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu. O dodávkách srbských zbraní Ukrajincům psala v minulosti ruská i srbská média, Bělehrad je popřel.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme