Válka na Ukrajině: Den 412

Ilustrační foto

Dnes se vzdušný poplach omezil především na Černihivskou, Sumskou, Doněckou a Záporožskou oblast, zato ale několikrát denně.

Severovýchodní fronta: Ruské síly provedli několik protiútoků z Červonopopivky ve snaze zastavit útočné operace ukrajinské armády v tomto sektoru. Ukrajincům se zde povedlo před několika dny získat území a pokračují v pokusech o další územní zisky. U Dibrove probíhají těžké dělostřelecké souboje a okupanti se snaží prorazit ukrajinské obranné linie jižně od města. Navíc ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky ruských jednotek u Makijivky a Bilohorivky.

Bachmutská fronta: Rusové převedli do Bachmutu další rezervy, začali navíc používat své letectvo, které využívá přesné munice a v podstatě se snaží zničit každou budovu na frontě, aby donutili obránce ke stažení. Těžké boje probíhají v okolí stadionu Avantgard, kde se okupantům podařilo postoupit o pár desítek metrů. Nejtěžší boje se vedou o železniční stanici. Dále byly odraženy útoky okupantů u Hryhorivky a Bohdanivky. Na Chromové zaútočily ruské ozbrojené složky několikrát za den, všechny útoky se podařilo obráncům odrazit.

120mm minomet, Bachmut, doněcká oblast

Doněcká fronta: U Avdijivky pokračují okupanti v tlaku východně od města, dále pak v Pervomajském a Vodjanem. Zástupce šéfa okupační správy Doněcké oblasti Ihor Komakovsky tvrdí, že se okolo Avdijivky ukrajinští vojáci hromadně vzdávají. To je ve světle jejich úspěchů z posledních dní vysoce nepravděpodobné. Jsou hlášeny exploze z okupovaného Mospyne, které leží jihovýchodně od Doněcku a z Dačneho, které leží na hlavní zásobovací trase do Marjinky.Obránci odrazili nepřátelské útoky v okolí Sjeverného, Nevelského a Marjinky.

Vuhledarská fronta: Vuhledar je opět ostřelován zápalnou municí. Obyvatelé jižních částí Doněcké oblasti hlásí, že okupační správa vysidluje obyvatele vesnic v okolí Mariupolu, aby do jejich obydlí mohla nastěhovat své vojáky.

Ukrajinská žena zametá suť z okna svého zdemolovaného domu, Kostjantinivka, Doněcká oblast, duben 2023

Záporožská fronta: Dnes odpoledne se objevily zprávy o tom, že se mělo ukrajinským ozbrojeným silám povést prorazit jižně od Orichivu a vyhnat okupanty z vesničky Robotyne. Jednalo by se přitom o průlom do hloubky zhruba pěti kilometrů, ale informaci nelze potvrdit na základě žádných ověřitelných vizuálních důkazů, takže k ní přistupujeme poměrně skepticky. Robotyne leží na hlavním tahu mezi Tokmakem a Orichivem a případné zajištění tohoto kusu území by pro okupanty znamenalo značné problémy v přilehlých úsecích fronty. V noci byly hlášeny další exploze z Tokmaku a Melitopolu, nedaleko letecké základny.

Ukrajina v rámci dekomunizace a derusifikace v roce 2022 přejmenovala téměř 10 000 toponym (zeměpisných označení). Rovněž bylo rozebráno téměr 150 památníků ruské/sovětské imperiální politiky. Jedná se o pomníky na “sovětské osvoboditele”, komunistické spisovatele a politiky či vojevůdce, ale i monument Kateřiny Veliké nebo Alexandra Puškina. O přejmenování a odstranění pomníků obvykle rozhodují samotné obce a podle serveru Chytomo.com se diskutuje o mnoha dalších místech.

Ruský Aeroflot poslal kvůli sankcím poprvé v historii svá letadla do Íránu na opravu. Přesně podle plánu.

Z různých oblastí Ruska přicházejí zprávy o nové vlně předvolání na vojenské úřady pro registraci a zařazení. Úřady to zpravidla vysvětlují potřebou „aktualizovat údaje o vojenské registraci“

Rusko změní systém povolávání svých občanů. Odvodové kanceláře nyní budou moci rozesílat povolávací rozkazy elektronickou formou skrze portál Gosuslogi. Jakmile do této schránky přijde příslušný dokument, je považovaný za doručený. Po doručení pak takto mobilizovaný člověk již nesmí opustit zemi a za nedostavení se ke komisi hrozí například zákaz řízení nebo pořízení vozidla, zákaz prodeje nebo převodu nemovitostí, v krajním případě i konfiskace majetku. Pokud občan tuto elektronickou schránku nemá, může komise poslat obsílku poštou; ta je považována za doručenou 7 dní od vhození do schránky. Neznalost samozřejmě neomlouvá.

Třešnička na závěr

Prostor pro dnešní třešničku bychom rádi využili k pozvánce k přečtení zápisků z naší cesty na Ukrajinu. Dneska nás totiž trklo jen to, že Maďaři prodloužili své nevýhodné smlouvy na dodávky ropy s Ruskem…Co na to vymýšlet za fóry? Jeníkův příběh je alespoň autentický, vtipný i zajímavý.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme