Válka na Ukrajině: Den 411

Ilustrační foto

CNN s odkazem na zdroje z bezpečnostních kruhů uvádí, že Ukrajina byla po úniku dokumentů z Pentagonu nucena změnit své plány na chystanou protiofenzívu.

Letecký poplach byl dnes vyhlášen v Černihivské, Sumské, Charkovské, Doněcké, Poltavské, Záporožské a Chersonské oblasti. Velykyj Buruluk a Kosťantynivka byly zasažena střelami S-300.

Severovýchodní fronta: Bojové operace z obou stran se zde prakticky zastavily a jediná aktivita spočívá ve vzájemných dělostřeleckých úderech na frontové linie protivníka. Ukrajinci masivně ostřelují oblast mezi Kuzemivkou, Preobraženným a Svatovým. Podnikají také útoky u Žytlivky, ale není jisté, zda dosahují jakýchkoliv úspěchů. Podobně jsou na tom i okupanti v Serebrjanském lese, kde se podle našich informací vedou těžké boje, a u Bilohorivky.

Bachmutská fronta: Podle velitele ukrajinských sil v Doněcké oblasti, generála Syrského, je situace ve městě složitá, ale pod kontrolou. Tvrdí, že Wagnerovci jsou vyčerpaní a nemají jinou možnost, než používat letecké údery na ukrajinské pozice. Domníváme se, že v podobném stavu jsou i ukrajinské jednotky a je dost možné, že situace není tak růžová, jak ji Syrskyj maluje. Pokud se však pleteme, budeme jen rádi. Ruské síly získaly několik dalších bloků na severu Bachmutu, mezi nádrží Pivničnyj a ohybem kolejí, čímž se opět o něco přiblížily k Růžové aleji. Na východní straně kolejí postupují okupanti směrem k hotelu Tranzyt, který stojí těsně u trati. Na jihu probíhají boje podél Korskunského ulice a severozápadně od ní ve vilové čtvrti a pronikají až k ulici Čajkovského. Obránci stále tlačí jižně od Ivanivského podél Donbaského kanálu a snaží se probít ve směru ke Kliščijivce a Andrijivce.

Amerikou dodaný Oshkosh M-ATV na Doněcké frontě

Doněcká fronta: Ukrajinci brání nové získané území mezi Novoselivkou a Nju-jorkem, ostřelují zde okupovanou Novoselivku a Vechnotorecke a silnici mezi nimi. Ruské útoky z Krasnohorivky směrem na Stepove a Novokalynove byly odraženy. U Avdijivky mělo dnes poměrně perný den ruské letectvo, které zde podle dostupných obrazových materiálů přišlo o systém protivzdušné obrany Buk a velmi pravděpodobně o vrtulník Mi-24. Ukrajincům se zde daří bránit proti ruským útokům jižně a jihozápadně od Avdijivky a u Pervomajského. V Marjince se podařilo okupantům obsadit další části zemědělského areálu Ahro Rekurs na jihu města. Jde o prázdný prostor, který však poskytuje možnost k obejití ukrajinských obránců na západní straně ulice Družby. Na východním konci města provedli včera Ukrajinci útok sebevražedným dronem na ruskou dělostřeleckou pozorovatelnu na vrcholu haldy.

Velitel ukrajinských sil v oblasti Bachmutu, generál-plukovník Olexandr Syrský, navštívil vojáky v bojové zóně. Rusové podle něj přešli na taktiku spálené země jako v Sýrii. Obrana Bachmutu bude prý pokračovat, situace je obtížná, ale stabilní.

Záporožská fronta: Ukrajinci pokračují v dělostřeleckých úderech na klíčová místa za ruskou frontou. Z Tokmaku je hlášeno několik explozí. Útočné operace obou stran zde již téměř utichly, nebo o nich nejsou žádné informace.

Chersonská fronta: Ruské letectvo podniklo nálety na Beryslav, Bilozerku a Kyzomis. Ukrajinským silám se povedlo u Rozdolneho zasáhnout skladiště munice a paliva.

Několikrát jsme již v posledních dnech narazili na zprávy, které tvrdí, že velení ruských strategických sil přesouvá k finské hranici jaderné zbraně. Podle všech dostupných informací jde však o kachnu, která se opakuje od doby, co Finsko požádalo o vstup do NATO.

Fotografie ze zničení ruského systému protivzdušné obrany kamikaze dronem u Pantelejmonovky, Doněcká oblast, asi 10 kilometrů v ruském týlu

Dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen oznámil, že před létem začne ukrajinská armáda dostávat tanky Leopard 1. Jde sice o starší stroje, ale měly by být schopné poradit si s mechanizovanými jednotkami ruské armády. V květnu také Ukrajina pravděpodobně dostane první houfnice Caesar, které Dánsko slíbilo dodat. Ukrajinští dělostřelci na těchto strojích již cvičí v Dánsku.

Skupina ukrajinských hackerů, která si říká CyberSprot, se úspěšně nabourala do e-mailového účtu někdejšího koordinátora ruských hackerů napojených na Kreml, podplukovníka Sergeje Morgačeva. Ten je mimo jiné hledaný Spojenými státy kvůli hacknutí serverů americké Demokratické strany a pokusu o narušení voleb. Podle dostupných informací je jeho jednotka (Nr. 26165) podřízena ruské vojenské rozvědce a podílela se na útocích proti institucím v USA, Ukrajině, Německu, Itálii, Litvě, Estonsku, Polsku, Norsku, Nizozemí i České republice. Z jeho e-mailu bylo získáno mnoho informací o jeho osobním životě, fotografií, ale i dokumentů o jeho práci i okolí, včetně životopisu.

Doklady získané z e-mailu Sergeje Morgačeva. Z dalších vytěžených dokumentů vyplývá, že Morgačev sloužil u jednotky 26165 jako “zástupce velitele oddělení” a nyní pracuje jako “softwarový inženýr 1. kategorie” v Centru zvláštních technologií, které hraje významnou roli v elektronickém boji proti Ukrajině a NATO, ale i Švýcarsku, Japonsku a dalším zemím.

Anatolij Nesmyjan, ruský milbloger a imperialista (podobně jako Girkin chce vítězství Ruska, ale kritizuje jeho kroky) vystupující pod přezdívkou El_Murid, na svém telegramovém kanále mimo jiného uvádí, že jsou ruské úřady již tak paranoidní, že začaly považovat setkání tří a více lidí za nedovolené shromažďování. V období Velikonoc pak byli věřící nuceni “pozměnit” své rituály tak, aby bylo vše v souladu s bezpečnostními opatřeními.

Ukrajina a Rusko si vyměnily další skupinu zajatců. Mezi Ukrajinci byli vojáci bojující v Azovstalu a Mariupolu, Hostomelu, Bachmutu, Záporoží nebo v okolí Černobylu. Celkově se vrátilo domů 100 bojovníků, z nichž 20 bylo žen, nejmladšímu Ukrajinci bylo 19 let. Do Ruska se mohlo vrátit 106 zajatců, z nichž byla jedna žena, podle ruského ministerstva obrany bylo 5 vojáků ve vážném stavu.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o nedodržených neexistujících smlouvách. Běloruský diktátorek, dvorní šášula a nepříliš poslušný pejsek, Alexandr Lukašenko, dnes na setkání s ruským speciálním ministrem ještě speciálnějších vojenských operací Šojguem prohlásil, že Rusko nebylo tím, kdo pošlapal Budapešťské memorandum. Jenom proto že napadlo Ukrajinu, přece nic neporušilo a ve skutečnosti to byl Západ, kdo uvalil na Rusko sankce, čímž ohrozil jeho bezpečnost. Právě Západ je tím, kdo si podle něj neustále vytírá zadek smlouvami a dohodami, takže na světě není vůbec bezpečno a to ani ekonomicky. V rozhovoru také uvedl, že se na Bělorusko chystá útok a “Poláci s Litevci už se dali do pohybu.” Následně poděkoval svému ruskému pánovi, že rozmístil své mírové jednotky v jeho zemi a tím ochránil Bělorusy před… eh… svobodou, právem, blahobytem?

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme