Válka na Ukrajině: Den 410

Ilustrační foto

Dnes došlo k vyhlášení leteckého poplachu v noci v Záporožské oblasti, ráno a přes den pak v Černihivské, Sumské a Doněcké oblasti, doprovázenými údery. Ruské síly zničily v Černihivské oblasti most přes řeku Sudosť u města Hremjašč. Důvod pro jeho zničení není úplně jasný, ale protože jde o místo nedaleko rusko-ukrajinské hranice, domníváme se, že jde o snahu ztížit případné diverzní akce na ruské straně hranice v Brjanské oblasti.

Severovýchodní fronta: Ruské útoky se omezují vesměs jen na oblast kolem Kreminny, kde se snaží zabezpečit Serebrjanský les. Obránci odrazili útoky od Kuzmyneho a Šypylivky a u Verchnokamjanského. Ukrajinské síly v posledních 24 hodinách tlačí v směrem k Žytlivce. Jinak je situace na této frontě v podstatě beze změn.


Zničený ukrajinský bojový transportér BTR-4E Bucefalus na zásobovací cestě západně od Bachmutu

Bachmutská fronta: Od ukrajinského generálního štábu se objevily další informace, podle kterých doplňuje ruské velení ztráty Wagnerovců gardovými výsadkovými jednotkami. Není ovšem jasné, pod čím velením se nacházejí, což by potenciálně mohlo být problém pro jejich koordinaci během bojů v Bachmutu. Ve městě a v okolí pokračují velice těžké boje. Od včerejška však nenastaly žádné zásadní změny. Na severu probíhají boje u nádrže Pivničnyj a Růžové aleje je možné, že se zde okupantům podařilo zabrat několik baráků oproti včerejšímu dni. V centru pokračují obzvláště těžké stroje v oblasti nádraží a bojuje se i o stadion Avangard o kterém některé ruské zdroje tvrdí, že ho ovládají Wagnerovci. Ukrajinští obránci se drží nové obranné linie podél železnice, Rusové už se na několika místech dostali i za ni a ukrajinští obránci na ně podnikají protiútoky. Na jihu města se podařilo zatlačit okupanty u památníku na kterém stál MiG-17. Silnice T0504 je u Čajkovského ulice pod přímou palbou okupantů a obránci si tedy vozí zásoby do Bachmutu přes ulici Levanevského. Okupanti pravdpěodobně mají pod kontrolou východní i západní břehy Donbaského kanálu okolo Kliščijivky.

Doněcká fronta: Okupanti tlačí na Novokalynove a Keramik z Novobachmutivky, ale Ukrajincům se je daří odrážit. Dochází k dělostřeleckým úderům na Avdijivku, ale k samotným pozemním útokům se okupanti moc nemají. Místo toho se snaží znovu prorazit západně od Vodjaneho a Pervomajského. Obránci Avdijivky masivně ostřelují nádraží v Jasynuvatě, které slouží jako hlavní dopravní tepna na tuto část fronty. Odraženi byli okupanti také u Marjinky a Pobjedy. Dopad ukrajinské rakety byl hlášen v okupované Makijivce do areálu bývalých metalurgických závodů na západě města. Objevilo se video potvrzující sestřel ruského bitevníku Su-25 u Marjinky.


Pomocí HIMARS zničené ruské velitelství v Chersonu

Záporožská fronta: Satelitní snímky okupovaných částí Záporožské oblasti ukazují, že okupační síly pokračují v budování zákopových postavení jižně od Vasylivky ležící na břehu Dněpru. Ruský raketový útok na Záporoží si vyžádal minimálně dva mrtvé a několik raněných. Podle starosty anatolije Kurtěva však záchranné práce pokračují a počet obětí se může zvýšit.

Na okupovaném Krymu opět došlo k aktivitě ruské protivzdušné obrany u městečka Sovětskij na jihovýchodě poloostrova, a Armjansku na západní trase na Krym. Objevily se nové informace o včerejším raketovém útoku na Feodosii. Dojít k němu mělo celkem dvěma střelami (představitelé okupační správy hovořili o jedné), přičemž jednu se mělo podařit sestřelit, druhá pak měla podle místních zasáhnout baterii PVO S-300. Pikantní je, že obě střely byly vypáleny z Oděsy, přeletěly přes Karkinitský záliv, celý Krym a odhaleny byly až na konci své trajektorie. Vzhledem k nevelké vzdálenosti mezi Feodosiji a Kerčí (necelých 100 km) se mohlo jednat o “nácvik” na případný útok na zanedlouho opravený Kerčský most. Pokud by mělo jít skutečně o střely Hrim-2, pak by to s jejich doletem (až 500 km) bylo možné.

Ruská armáda přišla neznámo kde o vysokofrekvenční radar 1L119 Nebo-SVU, který pracuje na frekvenci metrových vln, který má být schopen odhalovat i “neviditelné” letouny. Jde o první potvrzený zničený kus a zároveň citelnou ztrátu. Cena jednoho kusu se pohybuje kolem 17 milionů USD.


“Na Washington”, ještě že se nikomu nic nestalo. Sevastopol, toho času okupovaný Ruskem

Z dokumentů, které podle všeho unikly z Pentagonu, vyplývá, že západní tajné služby mají poměrně dobré povědomí o stavu ruské armády. Naznačují, že Ukrajinci mají přístup k denním svodkám týkajícím se plánování ruských raketových úderů, díky kterým mají ukrajinské ozbrojené síly možnost se na ně připravit. Kromě jiného také odhalují např. námořní kapacitu, kterou by v případě eskalace konfliktu bylo schopné nasadit americké námořnictvo. Je však třeba zdůraznit, že tyto informace se na veřejnost v žádném případě nemají dostávat, neboť se jedná nejen o bezpečnost USA, ale i nás, spojenců v rámci NATO. Twitter Starunax pro další info.

Ukrajinský prezident Zelenskyj prohlásil, že vzájemná dohoda o nákupu polských obrněných kolových transportérů Rosomak čítá nakonec 200 kusů. Sto prvních má být dodaných “velmi brzy”, dalších sto v “dohledné době.”Dnes se ještě před třešničkou chceme lehce dotknout invektiv, kterých se nám za těch pár let, co píšeme na naší adresu nashromáždilo už poměrně dost. Netvrdíme, že máme patent na rozum, ale snažíme se čerpat z co možná nejobjektivnějších zdrojů a když se dotkneme kontroverzních témat, tak se pravdy nebojíme. Obecně se dá říct, že píšeme-li například o tom, že Němci za druhé války vyhráli nějakou bitvu, tak jsme náckové, když Sověti provedli úspěšnou operaci v Afghánistánu, tak jsme jak jinak než bolševici. Když pak třeba kritizujeme USA tak jsme amerikanofóbní a za chválu jsme naopak samozřejmě amerikanofilové. Na tenčím ledu byla naše z kontextu vytržená kritika vedení zvláštních operací státu Izrael, za kterou už asi nálepku antisemitů nikdy nesmyjeme. Co už. Mohlo by se tedy zdát, že už nás nic nepřekvapí, nicméně dnešní ranní označení za “strůjce lží ve službách Satana”, jsme opravdu nečekali.  

Dnešní třešnička bude o nesmyslném blábolení. A hlavním hrdinou není nikdo jiný, než jedna z našich stálic, lamač flasteneckých srdcí, nevyléčitelný alkoholik a místopředseda Ruské rady nebezpečnosti, Dmitrij Medveděv. Ten se patrně opět ožral a sedl k internetu. Povedlo se mu vyplodit stať o tom, že je v pořádku Ukrajinu “nechat zmizet”, protože ji nikdo nepotřebuje. Ukrajinu označuje za Malorusko, které vzniklo v roce 1991. Samozřejmě, že lze polemizovat o tom, zda někdo potřebuje nějakou zemi, ale zkusme se nad tím zamyslet. Ukrajinci nám nic neprovedli, Rusko u nás odpálilo sklady ve Vrběticích. Ukrajinci nezaútočili na svého souseda, Rusko se už rok snaží Ukrajinu zničit. Ukrajinci nevyhrožují světu jaderným Holocaustem, Rusko ústy Medveděvovými a dalších magorů ano. Ukrajinci jsou vděční, za pomoc, kterou jim kolektivní Západ poskytuje, Rusko si s ním od pádu Sovětského svazu vytírá zadnici. Nevíme, jak vám, ale nám to připadá tak, že svět spíš nepotřebuje současně mentálně nastavené Rusy.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme