Válka na Ukrajině: Den 409

Ilustrační foto

Dnes si připomínáme smutné první výročí dopadu ruské řízené střely na nádraží v Kramatorsku, při kterém zemřelo 61 lidí čekajících na odjezd do bezpečnějších oblastí. 

Severovýchodní fronta: Je velmi pravděpodobné, že ukrajinské síly dosahují drobných úspěchů u Žytlivky a Červonopopivky, ale rozsah není plně znám. Z obou stran však prosakují informace, že ruské síly pomalu ustupují zpět k silnici R66. Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky jednotek okupantů v oblasti jižně od Kreminny, dále v Serebrjanském lese a u Verchnokamjanského. Do Slavjansku dopadlo několik střel ze systému S-300.


Příslušníci britských ozbrojených sil se dnes připojili k ukrajinským bojovníkům, kteří procházejí výcvikem na jihu Anglie, a vzpomenuli všechny, kteří přišli o život v konfliktu na Ukrajině. K 300 ukrajinským rekrutům se připojili jejich britští instruktoři a mezinárodní partneři z Kanady a Litvy při východu slunce.

Bachmutská fronta: K dnešnímu dni se okupanti snaží dobýt Bachmut celých 250 dní, což je stejná doba, jakou trvalo obléhání Sevastopolu německými silami za druhé světové války. Ukrajinci ustoupili z centra Bachmutu za železniční trať a okupanti nyní zaměřují své úsilí na křídla ukrajinské obrany. Pokud zde v nejbližší době nerozběhne protiútok, bude brzy nutné stáhnout se z města směrem na Časiv Jar a Kosťantynivku. Obráncům komplikuje situaci i počasí, které velice ztěžuje dopravu posil a materiálu do města. Na videích z přístupových cest je vidět nemalé množství opuštěné ukrajinské techniky z níž je přibližně půlka zničená dělostřelectvem okupantů a půlka zapadlá v bahně. Silnice T0504 je navíc pod přímou palbou okupantů a O0506 je pak pod nepřímou palbou. Na severu města útočí okupanti v oblasti Aleje růží na východní straně Pivničného rezervoáru. Ukrajinská armáda stále kontroluje některé budovy kolem zemědělského lycea a nákupního centra v ulici Vasyla Peršyna, z čehož plyne, že i když se obránci aktivně stahují za železniční trať, stále bojují i na východ od ní. Na jihu města jsme včera hlásili boje v blízkosti ulice Čajkovského, dnes je tato informace potvrzena bojovníky praporu Ajdar. Boje také probíhají východně od Bohdanivky a Ivanivského, zde se sice okupantům dlouhodobě nedaří, ale zároveň se snaží projít jižně od Časiv Jaru. V okupované Kliščijivce došlo ke zničení dalších dělostřeleckých pozic okupantů. Zajímavostí jsou nedávno zveřejněné záběry Wagnerovců z Bachmutu, na kterých mají kořistní zbraně jako kulomet M240 nebo SCAR-L. Předpokládáme, že pro tyto zbraně nemají Rusové dostatek munice a byly tedy použity pro propagační video.

Doněcká fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily nepřátelské útoky u osad Novokalinove, Sjeverne a Pervomajské. Na frontové linii u Nju-Jorku, Krasnohorivky, Vodjaneho a Pervomajského Ukrajinci i přes útoky okupantů konsolidují zisky nedávných dnů. Kvůli těmto nedávným úspěchům ozbrojených složek Ukrajiny značně klesl počet útoků Rusů v okolí Stepove a Vodjane. Na Marjinku provedli okupanti 15 neúspěšných útoků a odraženi byli i u Pobjedy. Okupovaný Doněck v noci zasáhly střely z raketometu HIMARS.


Německá houfnice FH-70 v akci

Záporožská fronta: V oblasti Záporoží vykopali ruští vojáci „megapříkop“ dlouhý 70 kilometrů. Byl objeven na snímcích družice Sentinel-2. 70 kilometrů je téměř třetina délky regionu Záporoží z východu na západ. Uvádí se, že zemljanky v Záporožských stepích staví řemeslníci ze Střední Asie, kteří jsou dopravováni na směny. Ukrajinské střely někdy v posledních 24 hodinách zasáhly Dmytrivku nedaleko Berďansku a Verchnyj Tokmak.

V ruské Voroněži ve stejnojmenném regionu došlo k explozi a následnému požáru v areálu místního leteckého konstrukčního a údržbového závodu VASO. Ten se, mimo jiné, přímo podílí na vývoji materiálů, strojů a součástek pro ruské vojenské letectvo.


Ukrajinští vojáci s ukořistěným ruským dronem Orlan-10, který poměrně nepoškozený dopadl na ukrajinské území

Ve Feodosii na okupovaném Krymu došlo podle místní okupační správy k sestřelu ukrajinské střely. Tvrdí, že šlo o řízenou střelu středního doletu systému Hrim-2, který je oficiálně stále ve vývojové fázi. V minulosti jsme však již psali o tom, že jej pravděpodobně Ukrajinci použili k útoku na ruskou leteckou základnu Novofedorivka u města Saki.

Rusko má vizuálně potvrzené ztráty vozidel všech typů v úhrnném součtu 10.000 kusů. Vycházíme z informací ze specializovaného blogu Oryx, který se na ověřování těchto informací zaměřuje. Gratulujeme druhé nejlepší armádě na Ukrajině.Dnešní třešnička bude obhajobou všech chcimírů, pravých vlastenců a bojovníků proti cenzuře. Dnes totiž uplynulo 111 let od narození československého výsadkáře a velitele výsadku Anthropoid, Jozefa Gabčíka. Aplikujeme-li logiku výše zmíněných individuí, tak vlastně šlo o člověka, který zbytečně prodlužoval válku! V Protektorátu Čechy a Morava se podílel na teroristických útocích na vládní představitele, sabotoval dobré vztahy s našimi německými osvoboditeli a místo toho, aby pracoval na zlepšení vztahů mezi zbytkem světa a nacisty, používal zbraní k dosažení vražedných a nesmyslných cílů. Nakonec zcela zbytečně 18. června 1942 položil svůj život v kryptě kostela Svatého Cyrila a Metoděje za naprosto pochybné ideály, jako je samostatné Československo, které se nemusí bát svého většího souseda. 

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme