Válka na Ukrajině: den 408

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhoosmého dne invaze na Ukrajinu 7.4.2023

Na obou stranách začíná být patrné, že se na něco chystají. Ukrajinci navyšují raketové útoky na strategické body a narůstá i aktivita dělostřelectva na obou stranách podél celé linie dotyku.

Severovýchodní fronta: Podél celé fronty dochází především k pozičním bitvám za vydatné podpory dělostřelectva obou stran. Ruské snahy posunout frontu na ve smeru Nevske a Torske byly neúspěšné. Ukrajincům se i podle ruských kanálů pravděpodobně opravdu povedlo v Serebrjanském lese postoupit o pár stovek metrů ke Kreminně. Do Novonykanorivky severně od Svatoveho podnikli Ukrajinci raketový úder a pravděpodobně došlo k zasažení skladiště munice nebo pohonných hmot.

Bachmutská fronta: Okupanti se pravděpodobně pomalu vzdávají snah postoupit u Orichivo-Vasylivky a jednotky přesouvají přímo do Bachmutu. Noc a ráno byly velmi těžké, nejtěžší boje pokračují o střed města. Zdroje navázané na Wagnerovce tvrdí, že se Rusům podařilo obsadit stadion Avangard a policejní stanicí, stadion nejspíše dopoledne opravdu padl, ale o policejní stanici se bojovalo ještě odpoledne. Ukrajinci aktivně ustupují za železniční trať, ale na některých místech východně od železniční trati stále probíhají boje, aby se mohli obránci bezpečně stáhnout. Celkově se dá říci, že centrum města padlo a obráncům zbývá jeho západní část. Na jihu města se bojuje o ulici Čajkovského. Ruské kanály napojené na Wagnera se chlubí, že do města střílí z težkého plamenometu TOS-1 Solncepjok. Ukrajinské noční raketové útoky byly vedeny na Pervomajsk, Kadijivku a Alčevsk.

Doněcká fronta: Domníváme se, že ukrajinská armáda na tomto úseku pomalu přebírá iniciativu, protože ruské jednotky zde již nejsou schopny postupovat tak, jak tomu bylo ještě na začátku minulého týdne. Podle některých informací zde došlo k opačné situaci, než na záčátku roku u Bachmutu. Ukrajinské armádě se někdy v posledních 72 hodinách nejspíš podařilo narušit rotaci ruských jednotek a vrazit klín do jejich linií severně od Krasnohorivky. Samotná Avdijivka a její okolí je sice extrémně těžce ostřelovaná, ale množství ruských útoků na ni klesá. Zdá se také, že se Ukrajincům daří zatlačovat okupanty k Vodjanemu.

Vuhledarská fronta: Objevují se videa, z nichž někteří analytici usuzují, že ruské letectvo začalo používat klouzavé pumy k jeho bombardování, tedy ekvivalent amerického systému JDAM. Ukrajinci silně ostřelují přístupové body na frontu. Došlo k explozím v okupované Jelenivce a Volnovaše.

Záporožská fronta: I zde opět dochází ke zvyšování počtu dělostřeleckých úderů z obou stran. V noci opět došlo k dopadům raket do Melitopolu. Vedle letecké základny byla zasažena i škola č. 24 na jihozápadě města a výpadovka ve směru na Tokmak. Exilový starost Melitopolu, Ivan Fedorov, tvrdí, že ruské bezpečnostní složky nahrazují některé členy okupační správy města lidmi, kteří jsou ochotni přitvrdit v represích vůči místním obyvatelům, kteří např. odmítají ruské občanství nebo lidem podezřelým z partyzánské činnosti. Část z nových členů pochází přímo z Ruska.

V Simferopolu na okupovaném Krymu došlo k obrovskému požáru. Podle okupačních úřadů k němu došlo na drůbeží farmě, ale místní hlásili sekundární exploze. Možná tam bouchaly brojlery.

Objevují se videa ruských vojáků, kteří zaminovávají levý břeh Dněpru říčními minami. Tyto miny jsou nebezpečné v tom, že je spolehlivě nelze zajistit poté, co jsou uloženy do vody. Mají tzv. “cukrovou pojistku”, která se rozmočí po několika minutách ve vodě, čímž minu automaticky odjistí. Je patrné, že se okupační síly bojí i obojživelného útoku přes Dněpr.

Ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil, že se bude účastnit summitu NATO ve Vilniusu jen v případě, že je NATO ochotné podniknout kroky, které zajistí Ukrajině možnost budoucího vstupu do Severoatlantické aliance. Financial Times přinesl informaci, že v současné době vystupují proti podobným slibům Ukrajině Američané, Němci a Maďaři. O tom, co lze Ukrajině slíbit či umožnit ve vztahu k NATO podle deníku probíhají intenzivní rokování.

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď tvrdí, že ruští technici, kteří měli v loňském roce přístup k dílnám pro údržbu slovenských letounů MiG-29, mohli záměrně sabotovat jejich letuschopnost. Podle ministra se to projevovalo na nefunkčnosti těch dílů, ke kterým měli Rusové přístup.

Podle časopisu Forbes vypálilo Rusko na Ukrajinu již více než 4700 řízených střel různých typů v hodnotě téměř 16 miliard USD. Jen pro představu, ruský rozpočet na obranu za rok 2022 činil 75 miliard USD.

Ruské ministerstvo financí publikovalo odhad příjmů federálního rozpočtu z něhož vyplývá, že příjmy z ropy a plynu klesly o 45 %. Zisk Ruské federace za první kvartál se rovnal 5,677 bilionu rublů, což je pokles o 21 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Ostatní příjmy klesly také, avšak jen o 4 %. Rozpočtové výdaje naopak vzrostly o 34 % na 8,077 bilionu. Rozdíl je tedy -2,4 bilionu. Ruské ministerstvo ujišťuje občany, že je vše v pohodě. Extrémní výdaje na Putinovo válečné dobrodružství mají být mimo jiného sanovány plánovanou daní z prodeje ropy a plynu pro těžaře, která se bude odvíjet od hodnoty, kterou stanoví ministerstvo a ne z částky za kterou reálně suroviny prodají.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o rozšiřování ruského světa. Kanál Andrjuščenko Time (AT), provozovaný RFE/RL (Svobodná Evropa) vydal reportáž z okupovaného Mariupolu. V ní se věnuje znovuosidlování Ruskem téměř zničeného města. Podle AT dováží ruské úřady do města lidi z republik středního Ruska, jako je Burjatsko, Tuva nebo Altaj. Tito noví obyvatelé, kteří podle AT tvoří v současné době již téměř polovinu všech obyvatel města (tedy asi 40.000 lidí), často téměř ani nemluví rusky. Důvod, proč jsou obyvatelé těchto republik přesídlováni, může být nasnadě. Rusko je obecně známé tím, že jde o vyspělou moderní civilizaci, která dbá o své etnické menšiny a pravděpodobně se snaží ukazovat jim svět. Druhou možností je to, že Rus z Moskvy nebo Petrohradu by do města, kde není tekoucí voda, elektřina je dostupná jen na několika málo místech, panují zde otřesné hygienické podmínky a většina města je zničená ruským ostřelováním, by sem prostě žít nešel, ani kdyby mu drželi u hlavy pistoli. Jestli má totiž Rusko historicky s něčím zkušenost, je to masové přesídlování obyvatel za účelem jejich vyrvání z područí vlastní etnicity.

No jo, nebylo to moc vtipné jako spíš absurdní, takže jako malý bonus na konec pro vás máme informace k tajným dokumentům o válce na Ukrajině, které údajně unikly z Pentagonu a nyní obíhají internet. Nehodláme spekulovat, zda jsou pravé, nebo ne. Ostatně ani neobsahují nic zásadního nebo nového. Pokud tedy pravé jsou, tak to znamená, že OSINT komunita dokáže dělat práci na úrovni zpravodajských agentur. Více je fascinující, kterým kanálem k úniku informací došlo. A musíme se přiznat, že jsme to nečekali úplně stejně, jako to nemůžete čekat ani vy. Dokumenty se poprvé objevily na veřejnosti na Minecraft Discord kanále. M.I.N.E.C.R.A.F.T.!

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme