Válka na Ukrajině: den 407

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhosedmého dne invaze na Ukrajinu 6.4.2023

Francie blokuje plán EU na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v hodnotě 1 miliardy EUR, protože požaduje, aby všechny granáty byly nakupovány od společností se sídlem v EU a byly vyrobeny v EU. Řecko a Kypr podporují Francii, aby neviděly objednávky od Turecka. Sice to zní hezky, ale vzhledem k nedostatečným výrobním kapacitám je to…

Sirény se dnes rozezněly v Sumské, Černihivské, Charkovské, Doněcké a Chersonské oblasti. Mluvčí ukrajinského operačního velitelství Jih, Natalija Humenjuk, dnes oznámila, že ruské válečné loďstvo má v Černém moři dvě lodě a dvě ponorky, schopné nést střely s plochou dráhou letu Kalibr.

Fronta se obecně příliš nepohybuje, počasí bylo v posledních dnech velmi nevhodné k vedení operací. A to nejen pro útočníky, ale i pro obránce.

Severovýchodní fronta: Rusové provedli neúspěšné útočné operace u Něvského a v Serebrjanském lese jižně od Kreminny, ale zdá se, že Ozbrojené síly Ukrajiny postoupily v lesích mezi Dibrovou a Kreminnou severním a severovýchodním směrem. Čekáme však na definitivní potvrzení.

Bachmut: Situace v Bachmutu je stále velmi těžká. Křídla okolo města se obráncům podařilo stabilizovat, ale Rusové do města přivádí posily a hlavní tlak je nyní na centrum města. Ukrajinští obránci se ve městě pomalu stahují na západ. Rusové se snaží převzít plnou kontrolu nad Bachmutem. Na severu města jsou nejtvrdší boje vedeny u nádrže Pivničnyj. V centru města Rusové dále postupují, nejspíše brzy obsadí stadion Metalurg a okupují hotely Bachmut a Atlantic. Dále se snaží z jihu dostat k železniční trati, kde Ukrajinci připravují další obranou linii. Rusové provedli neúspěšné útočné operace v oblasti Bohdanivky a Bohdanoivského. Prigožin, majitel Wagnera, přiznává, že ukrajinské obranné pozice v Bachmutu a okolo něj jsou velmi dobře připravené. Kliščijikvou otřásly silné výbuchy, podle dostupných informací zde mělo dojít ke zničení ruských dělostřeleckých pozic, které pálily na Ivanivské.

Doněcká fronta: Ukrajinským vojákům se daří u Jurijivky, která leží jižně od Nju-Jorku. Domníváme se, že se jim daří vytlačovat okupanty směrem k Novokalinovemu. Dále byli Rusové odraženi u Novokalinoveho. U Avdijivky se ukrajinským ozbrojeným silám v posledních dnech podařilo zatlačit Rusy na několika místech na sever od Spartaku. Téměř jistě se nejedná o proražení ruských obranných linií, ale postup zde ulehčí vojákům v samotné Avdijivce. Dnešní informace z ruských i ukrajinských zdrojů hovoří o zhoršující se situaci okupačních jednotek mezi Novobachmutivkou a Krasnohorivkou.

Další Ruský útoky byl odražen u Marjinky.

Záporožská fronta: Ačkoliv frontová situace zůstává beze změn, ukrajinské rakety v noci a přes den dopadaly na Melitopol, Myrne a Tokmak. Jde o místa, o kterých se hovoří jako o možných cílech ukrajinské protiofenzivy.

Předseda Bezpečnostní rady Ukrajiny Oleksij Danilov uvádí, že plány na ohlašovanou ukrajinskou protiofenzívu zná maximálně 5 lidí na planetě. Kdokoliv, kdo podle něj sdílí informace o daných plánech, neví o čem mluví, protože čas a místo protiofenzívy zná jen extrémně úzký okruh lidí.

Ředitel FBI, Christopher Ray, prohlásil, že v ruských tajných službách je mnoho lidí, kteří jsou proti válce na Ukrajině. Tyto lidi by chtěla FBI rekrutovat. “Chceme, aby věděli, že s nimi chceme mluvit. A že by mohli přispět ke změně…” Během svého proslovu pak také uvedl, že válku na Ukrajině nesledují jen USA, ale i Čína. Ta by se podle jeho slov měla zaměřit hlavně na dopad sankcí, které začínají likvidovat ruskou ekonomiku.

Polsko se s Ukrajinou dohodlo na výrobě munice pro tanky sovětské konstrukce. Má jít především o ráži 125 mm. Jde o spolupráci mezi Ukroboronpromem a polským koncernem Grupa Zbrojeniowa. Polský prezident Duda dále oznámil, že Polsko poskytne Ukrajině tři roty (24 strojů a 12 vozidel pro řízení palby) samohybných kolových minometů M120 Rak. USA poskytnou v nejnovějším balíku pomoci munici pro systémy PVO NASAMS, rychlopalné kanony 25 a 30 mm a systémy pro odpalování laserem naváděných raket c-UAS LGRS.

V ruském Belgorodu nebude vojenská přehlídka ku příležitosti oslav konce druhé světové války 9. května. Podle gubernátora oblasti se jedná o bezpečnostní opatření, které má zabránit ukrajinským provokacím. PPP.

Francouzský prezident Macron během své návštěvy v Číně prohlásil, že “očekává, že Čína přivede Rusko k rozumu.” Macron svému čínskému protějšku řekl, že na něj v této věci spoléhá a Rusko konečně usedne k jednacímu stolu. Podle čínských médií měl prezident Si odpovědět, že “vztahy obou zemí jsou pozitivní a stabilní” a “svět prochází hlubokými historickými změnami.”

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o zanedbaném duševním zdraví národa. Jinak si totiž nedovedeme vysvětlit skutečnost, že se ruská liberálně-demokratická strana (LDSR) rozhodla vytvořit počítačový mozek svého nedávno zesnulého předsedy Žirinovského. V první řadě je třeba vysvětlit, že LDSR je přesným opakem toho, jak se nazývá. Snad by se slušelo říci, že není ani liberální, ani demokratická a ani strana. Žirinovský, bývalý důstojník KGB s židovskými kořeny, si tak trochu ujížděl na podpoře neonacismu, popírání holocaustu nebo snění o preventivních jaderných úderech do Evropy a vysídlení Ukrajinců na Aljašku. Jeho nástupce, Leonid Slucký, dnes v parlamentu oznámil, že strana založila institut, který má “studovat odkaz” bývalého předsedy. Cílem je prý vytvořit neuronovou síť, která bude dokonale znát všechny jeho projevy, spisy i komentáře, čímž vznikne první politický algoritmus na světě. Slucký si od tohoto zombie-mozku “velkého syna Ruska” slibuje odhady a předpovědi vývoje v zemi i ve světě, kterých bude strana, ale i celé Rusko moci využívat. Digitalizovaný obsah lebky ruského nacisty by měl být hotov za 6 měsíců, což je přibližně doba, kdy lze očekávat, že všechny finance už budou propálené komínem a nastane ticho po pěšině.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme