Válka na Ukrajině: den 406

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhošestého dne invaze na Ukrajinu 5.4.2023

Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes v rozhovoru pro stanici RTÉ oznámil, že lituje toho, že přesvědčil Ukrajinu, aby se vzdala jaderných zbraní.

“Vyčítám si, že jsem je (Ukrajinu) dotlačil k rozhodnutí vzdát se jaderných zbraní, protože asi nikdo nevěří, že by se Rusko o podobný kousek pokusilo, kdyby Ukrajina tyto zbraně stále měla.”

Letecký poplach byl dnes jednou vyhlášen v Charkovské, opakovaně pak v Doněcké a Záporožské oblasti. Dnes jde, co do množství leteckých varování o relativně klidnější den. Podobná situace v minulosti nastávala před masivními raketovými údery. Uvidíme, co přinesou příští dny.

Severovýchodní fronta: Na severu bojiště dochází k těžkému ruskému ostřelování Dvorične, Zapadneho a Kupjansku. Frontové linie jsou beze změny. Ukrajinským vojákům se podařilo osvobodit další území u Novoselivského. Po železniční stanici Kuzemivka, která se dostala pod ukrajinskou kontrolu v polovině ledna, bylo nyní potvrzeno, že Ukrajinci postoupili severně od obce po silnici R07. Bez výrazných změn je i jižní úsek této fronty mezi Červonopopivkou, Kreminnou a Bilohorivkou.

Bachmutská fronta: Stále dochází ke střetům kolem Orichivo-Vasylivky, Hryhorivky a Bohdanivky, ale ukrajinské dělostřelectvo situaci v těchto místech okupantům velmi ztěžuje. Okupanti dostali pod kontrolu zbytek východní části Bachmutu podél silnici T0513 a z východu a severu pomalu postupují k Nyžnému parku, který leží téměř přesně v centru. Ruské útoky na jihozápadě přes Korsunského ulici však pravděpodobně prozatím nenesou žádné výsledky. U Ivanivského se postup okupantů úplně zastavil a obránci pokračují v protiútocích. Některé ruské zdroje píší, že tempo postupu ruských sil je tak zoufale pomalé a vykoupené neúměrným množstvím ztrát, že by mělo dojít k ústupu z města. Tato zpráva se nám zatím jeví jako nepravděpodobná, nicméně vyloučit ji nemůžeme – viz doněcká fronta.

Doněcká fronta: Situace u Avdijivky je pro obránce stále velmi těžká, ale zdá se, že stabilní. Mezi doněckým letištěm a Vodjaným pracuje ukrajinské dělostřelectvo na ostřelování silnic a logistických tras nepřítele. Některé proruské kanály hovoří o tom, že mezi Krasnohorivkou a Novobachutivkou se ruské síly stahují až téměř k Novoselivce Druhe. Toto jsme naznačovali již několik dní zpět. Pokud je to pravda, tak by to v blízké budoucnosti mohlo znamenat efektivní překažení plánů na obklíčení Avdijivky, což se rovná dalšímu fiasku ruských sil. Ukrajinci podnikají protiútoky podél Prokofjevovy ulice v Marjince. K bojům dochází v přímém okolí oblastního kulturního domu. Některé ruské telegramové účty hovoří o tom, že i tady se ruské síly budou v brzké době stahovat, nebo se už dokonce stahují, protože nemají dostatek munice, ani lidské sily. A i u Vuhledaru se prý něco děje, zřejmě v souvislosti s odvoláním velitele Muradova dochází ke stažení okupantů asi o 10 kilometrů od města.

V okupovaném Armjansku, který tvoří západní vstupní bránu na Krym, byly v noci hlášeny útoky ukrajinských dronů na místní základnu okupačních sil. Nejsou známy podrobnější informace ani případné škody.

Naše i světová média se plní informacemi o zběhnutí kapitána ruské Federální ochranné služby (FSO), Gleba Karakulova, který ruského diktátora Putina posledních 13 let doprovázel na zahraniční cesty a pomáhal zajistišťovat jeho bezpečnost. Mezi nejzásadnější informace, které prozradil patří ty o Putinově dobrém zdraví a informační vakuum, ve kterém žije. Podle Karakulova nemá mobilní telefon, nepoužívá internet a informace dostává jen od svých spolupracovníků, od kterých se také různě izoluje. To velmi pravděpodobně znamená, že ani nemusí tušit, jak špatná je ruská situace na ukrajinském bojišti, protože dostává jen takové informace, které mu jsou jeho podřízení ochotni předat. FSO je služba, která má v Rusku na starost ochranu vysokých státních úředníků.a politiků.

Čínský velvyslanec v EU oznámil, že Čína neuznává nezákonnou anexi Krymu a nepovažuje ho za ruské území. Z čínské strany jde téměř jistě o alibismus, protože pokud by uznali, že je Krym ruským teritoriem, pak by to mohl někdo brát jako uznání práva na sebeurčení, které upírají Tchaj-wanu, ale jde o významný krok co do onoho partnerství bez hranic, které ruský a čínský diktátor vyhlásili při nedávném setkání v Moskvě. Podle čínského velvyslance je toto “neomezené přátelství” jen řečnickým obratem. V rozhovoru pak dále uvedl, že Čína neposkytuje Rusku vojenskou pomoc a neplánuje Rusům poslat zbraně ani v budoucnu a v žádném případě nesouhlasí s ruskou snahou o okupaci Ukrajiny. Na druhou stranu, ale prý fakt, že čínský prezident nekomunikuje se svým ukrajinským protějškem neznamená, že se Čína staví na stranu Ruska, ale že prezident Si má moc nabitý program nebo, že Čína neodsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, protože se domnívá, že je situace složitější, než tvrdí Západ. Kreml na to reagoval vlastním prohlášením, že jej zajímají výsledky jednání s čínským prezidentem a ne stanoviska nějakého vyslance.

Foto ilustrační

Česká republika pošle na Ukrajinu vojenský materiál v hodnotě až 700 milionů korun. Ministryně obrany Jana Černochová dnes novinářům na tiskové konferenci oznámila, že jde o nepotřebný majetek z armádních skladů, pro který už ČR nenajde uplatnění.

Bývalý italský premiér a starý přítel ruského diktátora, Silvio Berlusconi, byl přijat na jednotce intenzivní péče v Miláně kvůli problémům s dýcháním. Spekulace italských médií, že se jednalo o infarkt, zatím nebyly potvrzeny

Ve Velké Británii právě dokončila výcvik na ovládání samohybných houfnic AS90 druhá vlna ukrajinských dělostřelců. Britové darovali Ukrajině 24 těchto strojů. Jde o starší samohybné houfnice s dostřelem jen něco kolem 30 km, ale i to je výrazně lepší, než nic.

Třešnička na závěr

V Dnešní třešničce se podíváme na důvod, proč je problém s navyšováním zbrojní výroby v zemích Evropské unie. Daniel Kroupa, bývalý politik a současný zastánce evropské integrace, vysvětlil, že jde především o problém v rámci tzv. “evropské taxonomie ESG”, tedy hodnocení a klasifikace výrobních odvětví podle ekonomických, sociálních a vládních dopadů. Ve zkratce to znamená, že zbrojařské firmy nedosáhnou na úvěry, které by jim umožnily pokrýt rozjezd vyšších výrobních kapacit, protože EU už před lety zařadila zbrojní a zbrojařský průmysl mezi ty nejhůře hodnocené sektory. Zplodiny poškozují vzduch, zbraně zabíjejí lidi, vlády používají zbraně k zabíjení lidí, a tak dále, a tak dále. “Zbraně fůj!” chtělo by se nám začít křičet a hromadně házet těžce nabyté (a nabité) miláčky do Vltavy, či jiné řeky vašeho výběru. Co to ale přesně znamená? No, že je sice super, že jsme v EU, protože máme určité bezpečnostní, ekonomické a sociální záruky, ale, jak se ukazuje, v případě vypuknutí konfliktu jsme v pytli, protože banky nemohou půjčovat firmám na to, aby vyráběly zbraně, jak se jim zachce – protože by to znamenalo, že si je lidi budou kupovat! A když si je budou kupovat, budou z nich střílet. A zplodiny poškozují vzduch, zbraně zabíjejí lidi… a pořád dokola. A pak nás ovládnou Kang a Kodos s prknem s hřebíkem!

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme