Válka na Ukrajině: den 405

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhopátého dne invaze na Ukrajinu 4.4.2023

“Začala nová éra.” Největší bombou dne je očekávaný oficiální vstup Finska do NATO. Finský prezident Sauli Niinistö na společné tiskové konferenci s tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem prohlásil, že: “Finsko se dnes stalo členem NATO. Doba vojenské neutrality naší země skončila a začala se psát nová historie”. Za hlavní příčinu prezident severské země označil Rusko a jeho agresivní imperialistickou politiku. Gratulujeme!

Letecký poplach se dnes v noci a přes den rozezněl na východní, střední a severozápadní Ukrajině. Během dnešní noci a rána došlo k náletům íránských dronů Šahed na jižní oblasti země. Podle generálního štábu se povedlo 14 z celkem 19 strojů sestřelit.

Severovýchodní fronta: Severní polovina fronty je optikou předchozích týdnů klidná. Boje jsou vedeny především u Ploščanky a Červonopopivky, západně od Dibrove a v Serebrjanském lese. Okupanti se opět snaží tlačit směrem k Torskemu, ale Ozbrojené síly Ukrajiny stále mají dostatek sil k tomu, aby je zadržely nejen zde, ale i Bilohorivky, Verchnokamjanskeho a Spirneho.

Bachmutská fronta: V Bachmutu podle nás dochází k pomalému stahování ukrajinských jednotek na nové obranné pozice tvořené na severu pravděpodobně bloky budov mezi Krasnoselskou a Krajňou ulicí, na východě železniční tratí a na jihozápadě oblastí mezi Korsunského a Čajkovského ulicí. Boje již probíhají u hotelu Bachmut a Atlantik, které tvoří hlavní dominanty v těchto místech. Jen pro představu, o prvních bojích u říčky Bachmutivky jsme psali 17.2., čili před téměř dvěma měsíci a zdá se, že teprve teď přestala být pro obranu západní strany města zbytečnou. Na jihozápadě města okupanti pomalu získávají území směrem do centra. U Ivanivského pokračují Ukrajinci v protiútocích podél Donbaského kanálu a snaží se z pozic okolo vytlačit ruské vojáky. Vzhledem k tomu, že mají ze západní strany křídlo kryté svým územím, mohlo by to pro ně být snazší. Dnes došlo k zaplavení asi 250 domů a více než tří desítek ulic v Kramatorsku. Podle předsedy správy Doněcké oblasti došlo k selhání propustí na vodních dílech.

Doněcká fronta: Mezi Avdijivkou a Krasnohorivkou se pravděpodobně daří okupantům vytlačovat ukrajinské obránce jižně směrem do města a západně za železniční trať, která již de facto tvoří frontovou linii v těchto místech. Východ a jih města je však prakticky beze změny, podobně jako západní směr kolem Sjeverného a Opytného. Ruský milbloger Sladkov dnes na svém telegramovém účtu napsal, že se jim povedlo dobýt další oblasti v Marjince. Použili k tomu prý 1460 dělostřeleckých granátů a 6 sebevražedných dronů. Vzápětí však uvádí, že museli pozice opět přenechat Ukrajincům, protože neměli víc munice. Je možné, že je to způsobeno v poslední době častými ukrajinskými raketovými údery na klíčové dopravní uzly.

Krym: Z Ruskem okupovaného poloostrova se začíná stávat jedno z nejopevněnějších území na Ukrajině. Zdá se, že se Rusové obávají jeho ztráty a proto zde budují rozsáhlé systémy zákopů a protitankových překážek. Zákopy a opevnění jsou budovány způsobem, jako by se ruští velitelé nemohli rozhodnout odkud na ně budou útoky vedeny.

Převzato z: valka.online

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat dnes uvedl, že ukrajinská armáda má “pět stíhacích brigád. Dvě brigády Su-27 a tři brigády MiG-29.”Dodal však, že MiG-29 je staré sovětské letadlo a Ukrajina potřebuje i modernější zbraně. V poslední době se objevily zprávy, že Francie a Británie uvažují o předání části svých stíhacích letadel, ale ty se ukázaly jako mylné.

Čína změnila svůj postoj k ruské kontrole Kurilských ostrovů. Čínská lidová republika od roku 1964 považovala tyto historicky japonské ostrovy za okupované Sovětským svazem. Z nedávného setkání mezi čínským a ruským diktátorem nicméně vyplynulo, že Čína chce v tomto sporu od nynějška zastávat “neutrální” stanovisko.

Indická státní banka nastavila limit na platby za ruskou ropu na 60 dolarů za barel. Analytici se domnívají, že cena za barel této částky dosáhne v brzké době, zejména kvůli včerejšímu rozhodnutí OPEC+ snížit těžbu o asi 1,5 milionu barelů denně. Indie neuznává západní sankce a je pravděpodobné, že se tento limit budou indičtí obchodníci snažit obejít a černé zlato nakoupit i za vyšší ceny.

Francouzský koncern Pernod Ricard, mimo jiného majitel největší irské palírny Irish distillers, se rozhodl znovu dodávat whiskey Jameson a další značky alkoholu na ruský trh. Dovoz do Ruska byl zastaven vloni v březnu, nicméně různé produkty této společnosti se v současnosti začaly objevovat v moskevských prodejnách s alkoholem. Na přímý dotaz jak je to možné mluvčí PR uvedla, že se firma rozhodla “upřednostnit zaměstnance jak na Ukrajině, tak v Rusku”. Dodávky alkoholu do Ruska tak budou prý pokračovat “na úrovni, která zabezpečí přežití místního týmu a dceřiné společnosti Pernod Ricard Rouss”.

Třešnička na závěr

Dnes pro vás opět máme připravenou ambivalentní třešňovou degustaci. Ano, je toho dnes víc, takže se usaďte a připravte si plivátka.. Začneme zlehka, takovým pěkným, drobným náboženským rozkolem na vyčištění patra. V Moskvě probíhá stavba další velké mešity, ale některé… no, zájmové skupiny se tomu, jako praví křesťanští Slované, snaží zabránit. Proti nim se však postavili ochránci těchto slovanských křesťanů, muslimští Kadyrovci. Vyhrožují likvidací každému, kdo nesouhlasí s mešitou. A teď, chcimíre, poraď. Plynule však na tu likvidaci navážeme lehkou, dřevitou dehonestací. Hrdina Ukrajiny, mistr světa v tankované, tedy hodu tankovou věží na dálku a čas, ruský generálplukovník Rustam Muradov, byl zbaven velení nad vuhledarskou operací. Tedy, nad tou operací na papíře. Reálně také už moc k operování není. Některé zdroje se o něm dokonce vyjádřily, že “byl odvolán, protože to byl šílený idiot, který dokázal nařídit vojákům, aby šli na jistou smrt. Hodně lidí si na něj stěžovalo.” Popravdě, těch lidí si na něj už moc stěžovat nemůže. Mrtví nemluví. Posledním chodem bude třešnička přesladká až zahořklá, s nakyslým ocasem. Naše stálice Sergej Lavrov, šéf ruských diplomatů tvrdí, že “Evropská unie ztratila Rusko svou vlastní chybou.” A na něj si Rusové nestěžují…

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme