Válka na Ukrajině: den 404

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhočtvrtého dne invaze na Ukrajinu 3.4.2023.

V noci byl vzdušný poplach vyhlášen nad většinou ukrajinského území, přes den pak v Černihivské, Sumské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské a Záporožské oblasti.

Severovýchodní fronta: K zásadnějším bojům dochází prakticky jen u Ploščanky a Červonopopivky, pak samozřejmě v Serebrjanském lese a jižně odsud, na linii Bilohorivka – Vesele. Ruské útoky se však daří Ukrajincům odrážet, jak už jsme mnohokrát upozorňovali, .

Bachmutská fronta: V městě samotném se ukrajinské síly zřejmě stahují na západ k železnici, která nejspíš bude novou frontovou linií. Wagnerovci začali s postupným obsazováním vyklizených území a vyvěsili svou vlajku na zničenou budovu městské samosprávy. Předpokládáme, že bude Rusům pár dní trvat, než doobsadí zbytek vyklizeného území. Budova samotná je prakticky srovnaná se zemí – minulý týden jsme informovali, že ukrajinští vojáci ji zaminovali pro případ, že by byla dobyta. Tímto se dá říci, že “Bachmut 1” padl do rukou okupantů. Na severu se jim podařilo proniknout mimo areál AZOM a podnikají útoky podél ulice Ljevanivského jihozápadním směrem, což znamená, že se ruské síly vyskytují na východním břehu nádrže Pivničnyj. Na jihu pronikají severně až nad ulici Svobody podél ulice Nezávislosti a podél severní zdí hřbitova. To znamená, že Bachmutivka již naplno neplní roli přirozené frontové linie. Tento stav podporuje i čerstvá mapa, kterou zveřejnil kanál RSOTM, napojený na Wagnerovce. Na jihozápadě je situace bez výraznějších změn a mezi Ivanivským a Donbaským kanálem se dokonce daří obráncům získávat zpět ztracené území. V současné době byli okupanti vytlačeni prakticky až na úroveň lomu na jihozápadě Stupoček. Kosťantynivka se stala cílem několika ruských raketových úderů.

Doněcká fronta: Ukrajinská armáda zahájila protiútok a vyhnala ruskou armádu ze západní strany vodního kanálu sousedícího s Ozarjanivkou. Pokračují ruské útoky na Novokalynove a Keramik, ale zdá se, že se Ukrajincům daří mezi Novobachmutivkou a Krasnohorivkou vrážet klín do ruských linií a rozšiřovat zde území nikoho. Ruský postup okolo Avdijivky je na mrtvém bodě, hlavním důvodem jsou pravděpodobně obranné linie, které zde posledních osm let Ukrajinci budovali. Nejtěžší boje probíhají v okolí Nevelského a Pervomajského, kde postup okupantů brzdí těžké ukrajinské ostřelování, které se zaměřuje na celý trojúhelník Opytne-Sjeverne-Pervomajske.

Vuhledarská fronta: Okupanti se stále snaží prosadit se na tomto úseku. Vzhledem k těžkému ukrajinskému ostřelování je však nepravděpodobné, že by jim to v dohledné době vyšlo. V noci také ruské dělostřelectvo ostřelovalo Vuhledar zápalnou municí. Ukrajinské dělostřelecké granáty létají as 10 km za frontu ke Kyrylivce a Volnovaše.

Záporožská fronta: Opět stoupá intenzita ruského ostřelování Huljajpole a Orichivu. Ukrajinci podnikli raketový úder do oblasti mezi Tarasivkou a Basaní, další ukrajinské střely pak dopadly také do Melitopolu. Tam také dnes ráno došlo k bombovému útoku na ruského kolaboranta Maksyma Zubareva. Ten sice útok přežil, ale je ve vážném stavu v místní nemocnici. Zubarev byl okupační správou jmenován starostou Jakomivky, která leží jihozápadně od Melitopolu.

Rusové již údajně zadrželi první podezřelou osobu ze včerejšího útoku na propagandistu Tatarského. Oficiální telegramový účet Vyšetřovací komise RF tvrdí, že byla zadržena dívka, která zabitému bloggerovi předala Putinovu sádrovou bustu s bombou. Proruské kanály již prý odhalily vazby na ukrajinské novináře, kteří si ji najímali na doručování zásilek. Své si přisadil i Jevgenij Prigožin, majitel Wagnera a shodou okolností i podniku, kde k bombovému útoku došlo. Ten tvrdí, že Ukrajinci v tom pravděpodobně prsty nemají. Ruský opozičník Ilja Ponomarjov se však již vyjádřil v tom smyslu, že za útok na tohoto kariérního kriminálníka mají na svědomí ruští partyzáni. Dodal však, že další informace poskytne až později.

Šestadvacetilá Darja Trepova byla zadržena v Petrohradu v souvislosti s bombovým útokem na prokremelského bloggera. Video z “výslechu” však situaci nevysvětlilo a spíše vzbudilo více otázek (Převzato z valka.online)

Ztráty samozvané Doněcké lidové republiky podle “oficiálních dat” již překročily celkový počet bojovníků z let před válkou. Přiznané ztráty DLR od loňského roku činí 21477 militantů, statistiky proruských separatistů pak uvádí, že například v roce 2019 bylo v řadách jejich ozbrojených skupin 20840 lidí. Deepstate na základě své analýzy dostupných dat uvádí, že celkové ztráty za celou historii by mohly být více než 35 000 mrtvých, raněných či zajatých.

Analytici z týmu Alexeje Navalného informovali, že ruský diktátor Putin nechal k dalšímu ze svých sídel přistavit systém protivzdušné obrany Pancir S-1. Tentokrát jde o “odpočinkovou daču” Krasnaja Poljana nedaleko Soči. Přesně podle plánu.

Australská firma Electro Optic Systems oznámila spolupráci s ukrajinskou armádou. Firma Ukrajincům dodá sto dálkové ovládaných kanonových systémů, určených k montáži na bojová vozidla. Kontrakt na dodání zástupci EOS Defense Systems podepsali s protějšky z ukrajinského státem vlastněného koncernu SpecTechnoExport.

Deník Financial Times přišel s informací, že jsou vedoucím představitelům ruských státních podniků zabavovány pasy, aby nemohli případně utéci ze země. Informaci potvrdil i kremelský mluvčí Dmitrij Peskov:” Byla zavedena přísnější pravidla (pro vycestování ze země – pozn. red.). Na některých místech jde o oficiální nařízení, v jiných případech jde o specifická rozhodnutí… týkající se některých osob.”

Třešnička na závěr

Tým hackerů Cyber Resistance v rozhovoru pro Informnapalm popsal, jak ukradli e-mail prokremelského aktivisty a blogera Michajla Lučina a pomocí získaných údajů a hesel se jim podařilo vyluxovat konto, na kterém vybíral peníze na podporu ruských vojáků na Ukrajině. Podle hacktivistů nebylo možné finance, původně určené na nákup dronů, využít jinak než na nákup jiných věcí, které Lučinovi přijdou na jeho adresu. Proto se rozhodli na Aliexpressu nakoupit náklaďák “hraček pro dospělé”. Horlivý podporovatel války na Ukrajině již obdržel první zásilku vibrátorů, dild a připínacích penisů, čímž si vysloužil novou přezdívku “Dildovod”. Vynaložené peníze již údajně nelze refundovat.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme