Válka na Ukrajině: den 403

Ilustrační foto

Milí čtenáři, ode dneška vám díky laskavosti kolektivu autorů webu valka.online budeme přinášet každodenní analýzu bojů na Ukrajině. Podle naší zkušenosti jde o nejucelenější a nejvyváženější zpravodajství z fronty a jsme rádi, že vám ho můžeme nabídnout. Zpravodajství valka.online můžete sledovat i na Facebooku, Instagramu a Twitteru. Takže jdeme na  a začínáme nedělí 2.4.2023.

Podle ruských zdrojů došlo k ostřelování ruské vesnice na hranicích s Ukrajinou, Nikolaevo-Darijno. Podle hlavy Kurské oblasti bylo zraněno 7 lidí. Útok byl údajně veden minomety. Ukrajinská strana se k útoku zatím nevyjádřila.

Severovýchodní fronta: Geolokace videí zveřejněných 31. března až 1. dubna naznačují, že se ukrajinským silám povedlo postoupit západně od Červonopipovky a severovýchodně od Verchnokamjanského. Okupanti se tlačí směrem na Torské a Bilohorivku, situaci jim zde však komplikuje kromě obránců i topologie místa a proto tento tlak nepřináší žádné hmatatelné výsledky.

Bachmut, Bachmut…

Bachmut: Jak už jsme psali včera, ukazuje se, že útok na Bachmut je podle všeho nejsilnější za dlouhou dobu, ne-li vůbec. Rusové dělají vše, co mohou, aby dobyli město, a cestou mají velké ztráty. Na sever od města vede frontová linie podél vodní nádrže Pivnyčnyj, ulic Kolpakovo a Peremohy, dále komplexem AZOM až k Bachmutivce. Video z předchozích dní ukazuje, že Ukrajinci zničili jednu z velkých budov areálu AZOM, který je v rukou okupantů. Na východ vede fronta podél ulice Nezávislosti, což je silnice T-0513 a Horbatova. Na jihu se bojuje v okolí ulic Koršunského, Šyrovka a Mariupolská. Potvrdilo se, že ukrajinské ozbrojené složky provedli na jihu města protiútok, který posunul okupanty více na jih od silnice T-0504. Množí se teorie, že je jejich cílem co nejdřív dobýt radnici a další administrativní budovy, aby mohli vyhlásit, že Bachmut dobyli. Okupanti kromě samotného města útočí i na ukrajinské pozice v Ivanivce a Chromovém, obránci však své pozice drží.

Doněcká fronta: Ukrajinci tvrdí, že Rusové na této frontě opustili některé své pozice, zřejmě kvůli tomu, že Wagnerovci byli přesunuti více na jih, k podpoře útoku na Avdijivku a Marjinku. Tuto zprávu zatím nejsme schopni ověřit. V Avdijivce zůstává linie stabilní. Ostřelování a pokusy Rusů postoupit na západ byly neúspěšné. Rusové se pokoušeli postupovat podél nádrže řeky Kamjanky na severovýchod, byli však zastaveni. Stejná situace nastala i u Vodjane i u Vuhledaru, kde se okupantům dlouhodobě nedaří.

Záporožská fronta: Železniční depo v Melitopolu, jeden z nejdůležitějších dopravních uzlů na této frontě byl dnes zasažen, zřejmě raketami HIMARS. Podle ukrajinských zdrojů byla zničena opravárenská dílna na lokomotivy. Úder měl rovněž zničit elektrickou rozvodnu.

Ruský ministr zahraničí dnes podle RIA Novosti přijal telefonát od svého amerického protějšku, Anthonyho Blinkena. Předmětem rozhovoru mělo být uvěznění amerického novináře Wallstreet Journal, Evana Gershkoviche. Gershkovich, který je obviněn ze špionáže, byl podle mluvčího Kremlu Peskova “přistižen při činu”. O co konkrétního šlo, ale sděleno nebylo. Americký novinář své obvinění považuje za absurdní a USA požadují jeho okamžité propuštění.

Kdo čím zachází…

Při výbuchu v kavárně v Petrohradu byl dnes zabit vlivný ruský válečný bloger Vladlen Tatarskij. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Ta s odvoláním na záchranné složky rovněž uvedla, že na místě je nejméně 16 dalších zraněných. Podle agentury RIA Novosti nevznikl po explozi požár. Tatarskij měl na svém profilu na síti Telegram více než půl milionu sledujících a byl horlivým podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu. Tatarskij (vlastním jménem Maxim Fomin) zahynul podle ruských médií v kavárně Strit-bar (Street-bar) na Univerzitním nábřeží v centru druhého největšího ruského města. Podle petrohradského zpravodajského webu Fontanka patří kavárna šéfovi žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenijovi Prigožinovi. Tatarskij do ní zavítal kvůli „vlasteneckému večeru“, kde mu byl zřejmě předán balíček s panenkou obsahující asi půl kila TNT. Muž, který proslul například výrokem: „Všechny si podmaníme, všechny zabijeme, oloupíme, koho budeme potřebovat, a všechno bude tak, jak se nám to líbí“ našel svého Pullitzera. Kdo za útokem stojí není jasné. Považujeme za zajímavé, že tento incident ruská policie nevyšetřuje jako terorismus, ale jako vraždu a obecné ohrožení.

Česko má stále ve skladech vojenský materiál, který může poslat jako pomoc na Ukrajinu. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to dnes řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V příštích dnech se kvůli tomu Černochová a náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka sejdou s prezidentem Petrem Pavlem, který minulý týden v médiích uvedl, že Česko už mnoho dalších možností zbrojní pomoci pro Ukrajinu nemá. Pavel dostane podle Černochové seznam materiálu, který by mohl být poslán Ukrajině. Černochová uvedla, že s Řehkou vytvořili harmonogram a seznam pomoci, kterou je ještě na Ukrajinu možno poslat. „Pořád ještě jsou v našich skladech věci, které už zaručeně nikdy užití v naší armádě mít nebudou,“ řekla ČT.

Navzdory faktu, že je Arménie signatářem Římského statutu Mezinárodního trestního soudu, rozhodla se, že nebude plně respektovat jurisdikci trestního tribunálu, který má mimo jiné vyšetřovat a trestat osoby zodpovědné za válečné zločiny na Ukrajině. Mluvčí arménského parlamentu uvedl, že Arménie nemá v úmyslu zatýkat Putina nebo jinak “poškodit strategické partnerství s Ruskem”. Dále pak uvedl, že jeho země bude tento soud využívat jen v případech vyšetřování zločinů ázerbajdžánských vojáků se kterými Arménie vede dlouhodobý konflikt. Jakým způsobem hodlají ospravedlnit selektivní implementaci rozhodnutí mezinárodního soudu mluvčí neuvedl.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o ruském humoru. Naše touha podávat vám co nejrelevantnější informace nás velmi často zavede do ruských kanálů, stok a žump, kde jsme nuceni se probrat množstvím… zpráv. První zprávou, která má podle RIA Novosti bavit ruské publikum je “ztrapnění amerického senátora”. Ted Cruz si prý oblékl z ostudy kabát, když prohlásil, že “Čína proti USA systematicky vede tisíciletou válku, jejímž cílem je získat ekonomickou, vojenskou i globální dominanci”. Cruz neuvedl, jestli Čína tento konflikt vede už tisíc let nebo potrvá dalších tisíc let. Někteří Rusové se ale podle našich vysoce přesných informací údajně udusili pelmeněmi poté, co si spočítali, že USA existují jen 247 roků. Další bránici trhající fórek předvedl dvorní šašek, nevyléčený alkoholik a muž rajtující na jaderných bombách, toho času šéf bezpečnostní rady RF, Dmitrij Medvěděv. Ruská státní agentura píše o tom, jak si udělal bžundu ze šéfa Eurounijní diplomacie Josepa Borella. Borell prohlásil, že ruské předsednictví Rady bezpečnosti OSN od 1. dubna je aprílový žert. Na to Medvěděv ruským médiím řekl, že “Borell je na apríly expert”. Ano, tato událost to dotáhla na titulní stranu ruských zpravodajských agentur a my jsme rádi, že do toho nezatáhl Borellovu mámu. Medvěděv pak v jiném příspěvku uvedl, že jakákoliv ukrajinská snaha o “de-okupaci” Krymu bude pro ukrajinské vojáky katastrofou. Zřejmě naráží na fakt, že na poloostrově již nejsou žádné splacovací záchody. Čtvrtou zprávou ze stejného ruského oficiálního zdroje považujeme za něco jako mokrý sen všech ruských válečných štváčů. Americký republikánský kongresman Paul Gosar totiž prohlásil, že “americká účast v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou je epickou katastrofou”. Nebude slovíčkařit o tom, co ve skutečnosti znamená slovo “epický” rovnou řekneme, že výše zmíněný republikán je obyčejný chcimír. Podle Gosara je totiž “každý další den bez míru ohrožením křehké světové bezpečnosti, která byla budována po dekády, bez hrozby devastujícího účinku jaderných zbraní.” Na jeho argumenty o špatné americké infrastruktuře, opiové epidemii a bezdomovectví bychom mu asi jen doporučili ať přestane číst Sputnik a jede se podívat do Bachmutu, Avdijivky, Mariupolu a nebo jakéhokoliv ruského města mimo Moskvu a Petrohrad. Tam uvidí “ruský svět”, který tak horlivě touží ochránit.

Pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme