V zelené politice vítězí radikálové

Gesční výbor Evropského parlamentu ENVI v pátek schválil návrh „klimatického zákona“. Zeleno-rudá většina to skutečně válcuje – viz hlasovací lístek, kde jsou sešikováni v jedné řadě socani, macronovci (Renew), zelení a komunisti.

Lidovci se většinou zdrželi. My jsme hlasovali proti. Radikalita návrhu jde daleko za rámec toho, co navrhla Evropská komise loni v létě.

Za zmínku stojí 3 věci:

1) požadavek snížit emise CO2 do roku 2030 o 60%;

2) uhlíková neutralita v roce 2050 se má vztahovat nejen na EU jako celek, ale na každý členský stát;

3) od roku 2025 bude nepřípustná jakákoli přímá i nepřímá podpora fosilním palivům, včetně plynu.

Na plénu EP se bude hlasovat v říjnu. Pak se to stane právně závazné a vymahatelné. Bude to ještě zajímavé. Doporučuji sledovat diskusi v Německu, které s cílem 2030 bude mít obrovské potíže – stejně jako s plynem, protože ten jim má usnadnit transformaci, když rezignovali na jádro. Když loni v květnu EK avízovala cíl do roku 2030 ve výši 50-55% (dnes platí 40%), Němci (CDU) tvrdili, že bez dopadové analýzy nikdy nebudou souhlasit. Žádná analýza doteď není k dispozici. Letos v květnu frakční pozice CDU/CSU cíl EK znovu odmítla.

Velký problém čeká také nás v Česku. Bude to drahé. A co jednotlivé frakce v Evropském parlamentu? Renew hájí 60% redukci (tam jsou čeští poslanci za ANO). Zelení chtějí 65% (tam jsou Piráti). A evropští lidovci (tam je KDU a TOP 09) už souhlasili s 55%…

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS, která je členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!