V opozici to opět drhne, do druhého kola se třemi kandidáty

Tématem, které se v Maďarsku nejvíce řeší, jsou jednoznačně primárky, v nichž si opozice vybírá svého kandidáta na premiéra. Celý týden jsme vás chtěli informovat o tom, kdo bude protikandidátem Kláry Dobrevové (DK) ve druhém kole, bohužel oba pánové, Gergely Karácsony a Péter Márki-Zay, nám to vůbec neulehčovali.

Neustále měnili své výpovědi o tom, kdo má odstoupit, v jednu chvíli se dokonce pokusili o poněkud bizarní řešení v té podobě, že by se nechali oba napsat na hlasovací lístek vedle sebe, a o tom, kdo bude kandidátem na premiéra, se rozhodli až poté, co porazí kandidátku Dobrevovou. Toto řešení odmítla z pochopitelných důvodů nejen DK Dobrevové, ale i volební komise, lístky pro druhé kolo jsou navíc již natištěné a odstoupivší kandidát by z nich byl případně vyškrnutý ručně.

Všichni proti Dobrevové

Momentálně to vypadá, že neodstoupí nikdo a v rozhodujícím druhém kole se tak utkají všichni tři kandidáti, byť se tak zvyšují šance na vítězství Dobrevové. Ačkoliv se opozice snaží vystupovat jednotně, vítězství Dobrevové si zbylí kandidáti nepřejí proto, že má podle nich (i podle průzkumů) nejmenší šanci udolat Viktora Orbána, a to především kvůli „toxicitě“ svého manžela, předsedy DK a bývalého socialistického premiéra Ference Gyurcsánye. Proti víceméně otevřeným útokům se Dobrevové zastal i předseda Jobbiku a neúspěšný kandidát z prvního kola Péter Jakab.

Klára Dobrevová v prvním kole suverénně zvítězila se ziskem takřka 35 procent. Druhý za ní se umístil budapešťský starosta Gergely Karácsony (28 procent), který tvrdí, že mu třetí v pořadí Péter Márki-Zay (21 procent), starosta Hódmezővásárhely, opakovaně sliboval, že odstoupí v jeho prospěch a podpoří jej. To se však nestalo, neboť Márki-Zay po svém překvapivém výsledku nabyl přesvědčení, že ideálním kandidátem na premiéra je on sám, navíc průzkumy dvou agentur ukázaly, že má lepší šance na porážku Dobrevové než Karácsony. Třetí průzkum jiné agentury ale ukázal opak. Karácsony se pak vyjádřil, že on odstoupí jedině v případě, že by jej „srazila tramvaj“. Situaci se nepodařilo vyřešit ani po osobních schůzkách.

Premiéři bez poslanců

Aktuálně to tedy vypadá, že ve třetím kole se utkají všichni tři kandidáti. Márki-Zayovi kandidujícímu za nestranické hnutí vyjádřilo podporu hnutí Momentum, jehož předseda András Fekete-Győr skončil v prvním kole s velkým odstupem na posledním místě, ale mnozí kandidáti Momenta uspěli v jednotlivých obvodech.

Zajímavé je, že pokud by se jeden z dvojice Karácsony a Márki-Zay stal premiérem, nebude mít v parlamentu téměř žádnou vlastní stranickou oporu. Karácsony vychází z maličké strany Párbeszéd, která se samostatně v průzkumech ani neobjevuje, Márki-Zayovo hnutí pak stojí na podpoře jeho premiérské kandidatury. Pouze u Kláry Dobrevové lze očekávat, že by se mohla opřít o poslance ze své strany, neboť ti zvítězili v nejvíce obvodech, kde se na jaře postaví kandidátům vládní koalice.

U Karácsonye je tu nicméně varianta, že by se další dvě nominující strany (LMP, MSZP) mohly sjednotit pod jeho vedení. Druhé kolo by mělo začít v neděli.

Foto: Gergely Karácsony a Péter Márki-Zay. Patrícia Bodnár / Index

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem