V Maďarsku se sypala sůl do ran Západu. V Kremlu nemusejí vymýšlet nové problémy, stačí využít těch, co jsme si udělali sami

V Budapešti se minulý týden konala zvláštní konference. V záhlaví měla slovo „konzervativní“, ale nejvýznačnější evropští představitelé tohoto ideového proudu na ní chyběli. Dost možná už jste o ní ve zprávách slyšeli, ale stojí za to se k ní v pár odstavcích vrátit, protože šlo o akci, která perfektně ukazovala protiklady a otevřené rány západního světa.

Setkání se konalo v rámci Conservative Political Action Conference (CPAC), což je od roku 1974 pravidelné jednání konzervativních politiků a aktivistů původně v USA, později i v jiných zemích. V Budapešti se uskutečnilo podruhé (poprvé loni).

Poslední dobou jsou tyto konference spojeny především se jménem Donalda Trumpa, jenž na nich šestkrát po sobě zvítězil v anketě o nejpopulárnějšího představitele konzervativního hnutí. V minulosti třikrát vyhrál třeba Ronald Reagan. Nejde o nedůležitou událost.

Význační představitelé konzervatismu chyběli

Ve Spojených státech mají jednání CPAC prvořadý význam, v Maďarsku se ale fórum ocitlo na pokraji zájmu. Neúčastnila se ho žádná z hvězd současné evropské konzervativní politiky. Nepřijel polský premiér Mateusz Morawiecki ani jeho stranický šéf Jaroslav Kaczynski, chyběl český předseda vlády Petr Fiala i italská premiérka Giorgia Meloniová. Z frakce Evropských konzervativci a reformistů přijeli pouze dva politici španělské strany VOX. Evropskou lidovou stranu zastupoval jen slovinský expremiér Janez Janša.

Giorgia Meloni a Mateusz Morawiecki (převzato z: www.governo.it)

Proč konzervativci starého kontinentu CPAC v Budapešti vesměs ignorovali, je zřejmé. Pod patronátem maďarského premiéra Viktora Orbána dostala akce nálepku „proruská“, což je pro ODS, PiS, Bratry Itálie, CDU, CSU a další zcela nepřijatelné. Tím větší prostor na konferenci dostali ti, kteří odmítají podporu Ukrajiny v obraně proti agresorovi a vůbec imperativ, že Západ čelí strategickém střetu s ruskými a čínskými autokraty. Nechyběl třeba exprezident Václav Klaus – ačkoliv nevystoupil s projevem.

Konference nabídla výjimečnou příležitost blýsknout se bývalému předsedovi vlády Andreji Babišovi. Toho by mezi konzervativními lídry sotva kdo čekal (ostatně sám se ohradil, že ho takto pořadatelé označili). Na evropské úrovni jeho ANO patří do frakce liberálů, doma stojí na pozici socialistů, on sám pak je kovaný populista, který je ochoten říkat cokoli a stylizovat se do jakékoli role, pokud bude mít naději, že mu to získá nějaké hlasy. Tuhle šanci využil dokonale a přednesl ostrý projev namířený zejména proti Green Dealu.

Hlavním řečníkem se pochopitelně stal Viktor Orbán. Maďarský premiér sám sebe vylíčil jako úspěšného bojovníka s progresivismem, přičemž vítězný recept shrnul stručně:

„Před volbami je potřebné napsat na vlajku velkým písmem ‚no migration, no gender, no war‘.“

Mimoděk tím vystihl, v čem je problém – jak s jeho konferencí, tak s evropskou politikou. Nelegální migrace nebo protežování „genderové ideologie“ ve školách jsou velké chyby EU. A Orbánovým hříchem zase je nadbíhání Rusku.

Názorově roztříštěná Evropa

Tohle ukazuje, jak je Evropská unie „rozbitá“, rozrytá zákopy takzvaných kulturních válek a tím oslabená. Spor o „migrační kvóty“ nebo žaloba Evropské komise na Maďarsko za to, že nechce dětem vtloukat do hlav explicitní sexuální výchovu, jsou zlo a projevy velkopanské zvůle, která ve jménu „dobré věci“ neváhá z pozice síly zasahovat do suverénních pravomocí národních států, jimiž jsou azylová a školská politika. Liberální mainstream tím vyvolává zlou krev, rozbíjí unii a nahrává ruské propagandě.

Putinova propaganda nemusí vymýšlet neexistující problémy. Zneužívá těch, které jsme si způsobili sami. Sype sůl do ran, prohlubuje příkopy mezi lidmi a nedůvěru k elitám, které z bruselské bubliny – tedy odtrženy od reality – vymýšlejí nesmysly, jež jdou proti kritickému rozumu a přirozeným zájmům lidí. Pro kremelské trolly je snadné do této půdy vložit otrávené semínko, které vyklíčí do květů nenávisti a podpoří zájmy Kremlu, což maďarský premiér srovnal do jednoho sloganu.

Ruský prezident Vladimir Putin (Obrázek: EPA)

Konzervativci nemohli přijet na akci, jejíž hostitel vystupuje jako ambasador kremelského diktátora. Na druhé straně Orbánovi dala špatná politika Evropské unie do ruky silné argumenty. Většina občanů bude souhlasit s tím, že máme právo si sami rozhodovat, koho vpustíme na své území, stejně jako o tom, jaké máme školní osnovy. Maďarský premiér si zaslouží tvrdou kritiku za přístup k ruské agresi, ale žaloba Evropské komise z něj nemoudře dělá mučedníka, což on patřičně využil.

Evropský mainstream dělá hrubou chybu, když legitimní konzervativní názory, vytlačuje na okraj a ostrakizuje i obhajobu národních zájmů. Otevírá tím prostor radikálům a populistům. Konference CPAC v USA umožnila profilovat se řadě prezidentů či uchazečů o tento úřad. Ronaldu Reaganovi, Donaldu Trumpovi oběma Bushům, Johnu McCainovi či Ronu DeSantisovi, který letos skončil v anketě druhý za Trumpem. V Budapešti ale těžké váhy evropského konzervatismu chyběly. Jejich místa zaujali převážně fanatici.

V Evropské unii jste mnohými označen za extremistu, když ze svých pozic hájíte manželství, rodinu, dětská práva, domácí obyvatele a kulturu… Zkrátka právo lidí žít po svém, dle jejich tradic a preferencí. Mnohdy se „nesluší“ kritizovat migraci, genderovou (pře)výchovu ani Green Deal. Tímto se ale do defenzivy zahání široký proud demokratického politického myšlení. Vzniklé vakuum pak snadno zaplňují extremisté, manipulátoři a demagogové. Můžeme být ještě rádi, že prostor v Budapešti využil Andrej Babiš a ne Tomio Okamura nebo Jindřich Rajchl.

Facebook: Viktor Orbán

Nakonec je to celé absurdní. Na akci amerických hodnotových konzervativců vystoupí populistický předseda hnutí zastupující levicové voliče a tvrdě tepe klimatickou politiku EU, kterou jako premiér bez řečí odsouhlasil. Jistě tím Babiš uhrál doma nějaké body a je třeba uznat, že jednal mazaně. Hloupě se chovají evropské elity – politické, mediální i intelektuální – jež ve slepé nenávisti ke všemu konzervativnímu oslabují demokraty, posilují extremisty, vyvolávají odpor lidí k EU a pomáhají ruské propagandě.

Je důležité se sjednotit

Co s tím budeme dělat? Především bychom se měli přestat dusit zlobou, že má někdo jiný názor, a respektovat pluralitu. Liberálové, socialisté i konzervativci mají všichni stejné právo říkat si své. Místo vzájemných válek by společně měli vykázat mimo slušnou společnost ty, kdo nectí humanitu, právo a rozum, což jsou evropské hodnoty společné všem jmenovaným ideologiím. V nich musíme být jednotní. Nikoli v názorech.

Ruská agrese jde proti morálce postavené na lidskosti, ohrožuje vládu práva a je hluboce iracionální, neboť staví na vyvolávání vášní, nikoli na rozumně definovaných zájmech. Musíme se v Evropě shodnout na jednotě hodnot a různosti názorů. Ne vést nesmyslný a neúčinný boj s dezinformacemi. Můžeme dávat miliony na granty k výzkumu vlivu konspirátorů, odolnosti médií vůči manipulacím, či na obranu proti ruské propagandě, ale bude to k ničemu, dokud budeme sami vydatně živit trolly.

Dokud bude moci ruský diktátor ve snaze rozbít jednotu Unie zneužívat štěpení společnosti, jež si způsobujeme sami, je každá snaha bojovat s jeho propagandou předem odsouzena k neúspěchu. Budeme prohrávat, dokud za dezinformátora bude označen každý, kdo má jiný názor než mainstream, a dokud se nevrátí hodnotová politika. Problém není v silné kremelské páté koloně, ale ve slabé Evropě. Její hloupé politiky právem štvou hromadu lidí.

Konferenci v Budapešti můžeme brát různě. Jako akci ruských trollů, nebo vystoupení proti „bruselské totalitě“… Nejrozumnější ale bude vzít si z ní ponaučení, že rozhořčené a zničující, ale zároveň zbytečné a malicherné války nás oslabují a nahrávají našim nepřátelům. A skoncovat s nimi.

Převzato z Info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme