Profesionální vs. branecká armáda – tři poznámky

Foto ilustrační

1) Profesionální model má své jasné výhody: slouží ti, kteří chtějí a slouží déle. To by mělo vést k vyšším schopnostem a je potřeba o něco méně vojáků. Ale pozor, ten rozdíl opravdu není 1:10, dokonce ani 1:3.

Má také nějaké (docela zásadní) nevýhody. Pokud potřebujete větší armádu (a musíte lákat do služby i ty, kteří tak úplně vojáky být nechtějí), musíte být připraveni platit – a to hodně – na personálních výdajích.

Zároveň profesionální armáda (zejména pokud není „mladá“ – a ta naše mladá opravdu není, průměrný vojáka věk je 38 let), generuje zálohy poměrně obtížně. Ergo hrozí vám, že bude chybět mobilizační „hloubka“. Dodejme také, že bez pravidelného cvičení ex-branců budou ty zálohy jen na papíře.

2) Jde tedy o ekonomicko-vojenskou otázku: jak velkou sílu potřebujeme, kolik jsme ochotni zaplatit (to i s ohledem na konkurenci mezi bezpečnostními sbory, které si navzájem „přetahují“ lidi) a kolik lidí nakonec reálně nabereme.

Pro některé situace je profi model dostačující (a celkově lepší), pro jiné situace (když jde geopoliticky do tuhého) to je model finančně neudržitelný.

3) Tragédií je, že se u nás tohle téma obvykle diskutuje ideologicky a obvykle dosti primitivně. Například: „vojna udělá z kluků chlapy“ kontra „my nejsme pro válku“. Nebo různé variace na téma „liberalismus a demokracie jsou naše hodnoty, ale ať je brání někdo jiný“.

Zkrátka, pokud se zhorší bezpečnostní situace a bude potřeba více jak 30 000 profesionálních a 10 000 záložních vojáků (cíl současné AČR), „profesionální“ model bude asi neudržitelný a bude třeba hledat alternativy.

Zda bychom se pak vydávali cestou velmi omezené – tedy de facto „dobrovolné“ – vojenské služby (jako Dánsko), či klasické povinné vojenské služby (jako Finsko) by záviselo na tom, kolik vojáků by bylo potřeba (pro mír a zejména pro předpokládané válečné rozvinutí).

Převzato z autorova účtu na síti X

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč