V čem euro selhalo…

V diskusi o euru nezaznívá klíčový a nelichotivý fakt – euro selhalo v hlavním účelu, který mělo pro Evropu mít. Tím byla konvergence relativně chudého jihu EU k bohatému severu.

Podle předpokladu, který byl před 20 – 30 lety všude prezentován, měla společná měna uvolnit obrovský potenciál intenzivnějšího společného obchodu a umožnit chudšímu jihu rychleji bohatnout. Ital či Řek bohatý jako Němec či Belgičan měl být úspěchem, který měl dále stvrdit podporu společnému evropskému projektu.

Stal se opak. Zhruba od doby zavedení eura (2002) došlo k zastavení růstu jižní Evropy a jeho divergenci od severu. Reálné HDP na hlavu Itálie je nyní nižší než před 20 lety. V Německu je naopak asi o pětinu vyšší než před 20 lety.

Euro zafixovalo směnné kurzy. Když slabší ekonomiky jihu potřebovaly jako dříve oslabovat vůči německé marce, euro jim v tom zabránilo, což začalo ničit konkurenceschopnost jižního křídla. Naopak německý vývoz byl uměle povzbuzený, protože místo posilující marky mělo Německo najednou fixní euro. Není divu, že v Německu byly největšími zastánci eura průmyslové a exportní svazy, stejně jako dnes u nás. Ty měly jako jediné z eura okamžitý benefit.

Projekt eura se prokázal jako vnitřně chybný a přinesl zcela opačný výsledek, než měl. Ukázalo se, že efekt menších transakčních nákladů z jednotné měny (odpadnutí konverze měn s pozitivním vlivem na obchod) byl přeceňován a naopak dominantní byl efekt ztráty konkurenceschopnosti kvůli uměle zafixovanému kurzu měny. Před tím varovala řada ekonomů, především z USA, kteří se na projekt eura dívali nezaujatě.

Často slýchané tvrzení, že euro „propojuje“ země, je popřením makroekonomické skutečnosti.

Autor je analytikem @ J&T Banka. Uvedené názory nereprezentují stanovisko jeho zaměstnavatele.  Převzato z autorova twitteru.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!

200 Kč 500 Kč 1000 Kč