„Už toho bylo dost“ – britská vláda chce nadobro skoncovat s ilegální imigrací

Britský premiér Rishi Sunak slíbil, že skoncuje s přívalem nelegálních přistěhovalců, kteří se do země dostávají „nestandardními cestami“. Jeho vláda se chystá představit novou přísnou legislativu, která zahrnuje vyhoštění imigrantů do Rwandy, doživotní zákaz návratu nebo zákaz žádat o azyl na britském území.

Nejnovější údaje ministerstva vnitra ukazují, že v letošním roce překročilo kanál La Manche na malých člunech již 2 950 nelegálních přistěhovalců. Za rok 2022 tuto cestu do Velké Británie podniklo více než 45 tisíc nelegálních imigrantů.

Sunak, který učinil ze „zastavení člunů“ jednu ze svých pěti priorit, řekl listu Mail On Sunday, že je odhodlán svůj slib splnit. Nová zákonná úprava má být krokem ke splnění jeho slibu „zastavit lodě jednou provždy“.

Nelegální migrace není spravedlivá vůči britským daňovým poplatníkům, není spravedlivá vůči těm, kteří sem přicházejí legálně, a není správné, aby zločinecké gangy mohly pokračovat ve svém nemorálním obchodu“ řekl britský předseda vlády listu Mail On Sunday a přidal vzkaz utečencům: „Pokud sem přijdete nelegálně, nebudete moci zůstat.

Zákaz azylu pro „člunaře“

Londýn má tento týden zveřejnit dlouho slibovanou legislativu, která znemožní podávat žádosti o azyl těm, kteří se do Spojeného království dostanou nelegálně.

Zákon má pověřit ministerstvo vnitra, aby „co nejdříve, jak je to jen rozumně proveditelné“, vyhostilo každého, kdo připluje ilegálně, a to buď do Rwandy, nebo do jiné „bezpečné třetí země“. Příchozím bude rovněž znemožněno požádat o azyl během pobytu na ostrovech, přičemž se plánuje i doživotní zákaz návratu po vyhoštění.

„Už toho bylo dost. Britský lid chce, aby se to vyřešilo. Už mají dost tvrdých řečí a nedostatečných opatření. Musíme zastavit lodě. Proto já a premiér bez ustání pracujeme na předložení nezbytných a účinných zákonů, které tento problém jednou provždy vyřeší,“ uvedla ministryně vnitra Suella Bravermanová v rozhovoru pro nedělník The Sun On Sunday.

Musí platit, že pokud sem přijdete nelegálně, budete zadrženi a rychle vyhoštěni. Naše zákony budou jednoduché ve svém záměru i praxi – jediná cesta do Velké Británie bude bezpečná a legální,“ pronesla Bravermanová.

„Polovičatý plán“

Opoziční strany kritizovaly plánovanou legislativu jako chyták na voliče. Jonathan Ashworth, labouristický stínový ministr práce a důchodů, řekl televizi Sky News, že jeho strana legislativu „pečlivě prostuduje“, aby zjistila, zda řeší současné problémy, včetně přehlcení systému při vyřizování obrovského množství žádostí o azyl.

Liberální demokraté ji označili za „další polovičatý plán“. Mluvčí strany pro vnitřní záležitosti Alistair Carmichael uvedl, že je „nemorální, neefektivní a pro daňové poplatníky neuvěřitelně nákladný“.

Vyhošťování do Rwandy

V uplynulém roce učinili britští politici řadu pokusů o řešení nelegálního přistěhovalectví. V dubnu 2022 podepsala tehdejší ministryně vnitra Priti Patelová „světově první“ dohodu se Rwandou, podle níž by lidé, kteří přišli do Velké Británie nelegálně, byli posláni do této východoafrické země, kde mohou požádat o povolení k usazení se.

Její první pokus o přemístění lidí do Rwandy však zmařil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který na poslední chvíli vydal příkaz k zastavení letu. Rwandský program se zmítá v právních sporech a do Afriky doposud neodletěl žádný let s nelegálními přistěhovalci.

Vítězstvím pro vládu bylo rozhodnutí Vrchního soudu v Londýně, který 19. prosince rozhodl ve prospěch plánu pro Rwandu s tím, že je „zákonný“.

Naše průkopnické migrační partnerství se Rwandou poskytne přemístěným osobám podporu při budování nového života v této zemi a zároveň naruší obchodní model gangů pašeráků lidí, které ohrožují životy prostřednictvím nebezpečných a nelegálních přejezdů na malých člunech.“ uvítala ministryně vnitra verdikt.

Opoziční Labouristická strana však uvedla, že pokud vyhraje příští parlamentní volby, od takové politiky vůči imigrantům upustí.

Program Rwanda škodlivě odvádí pozornost od naléhavých opatření, která by vláda měla přijmout, aby šla po zločineckých ganzích a vyřešila azylový systém,“ uvedla k rozsudku soudu stínová ministryně vnitra Yvette Cooperová.


Převzato z The Epoch Times

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký (článek byl redakčně zkrácen)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!