Ústavní soud rozhodne

V úterý rozhodne Ústavní soud o návrhu skupiny senátorů na zrušení zdanění finančních náhrad v rámci církevních restitucí. Ptáme se proto advokáta Jakuba Kříže, který v této kauze  zastupuje skupinu čtyřiceti pěti senátorů.  


Zastupuješ skupinu 45 senátorů. Dá se ale říct, kdo byli iniciátoři…? Tahouni?

Senát se proti záměru zdanit finanční náhrady postavil jednoznačně, podpořili ho pouze tři senátoři. Sepis ústavní žaloby iniciovali senátoři KDU-ČSL a ODS. Tahouny byli senátoři Petr Šilar a Miloš Vyskočil. Skupina senátorů za Starosty a nezávislé se rozhodla jít vlastní cestou. Ve sněmovně byl jednoznačným tahounem Marek Benda, který vytvořil třetí skupinu zákonodárců. U Ústavního soudu se tak nakonec sešly celkem tři návrhy na zrušení zákona.

Co tvoří základ tvojí argumentace?

Je poměrně jednoduchý. Zákon o majetkovém vyrovnání zjednodušeně řečeno stanoví, že církev, která uzavře smlouvu se státem, obdrží finanční náhradu. Obdrží ji tedy jednorázově jako celek – alespoň v rovině nároku. Ale protože stát nebyl ochoten částku vyplatit najednou, sjednal s církvemi splátkový kalendář. Pokud nyní stát zdaňuje finanční náhradu, v čase zpětně si snižuje svůj dluh, který vůči církvím má. Taková zpětná účinnost zákona je nepřípustná a je to něco zcela jiného, než když stát zdaní plnění, na něž vznikne nárok v budoucnu. Argumentace je tedy docela necírkevní. Jde o obecné principy fungování právního státu, důvěry v právo a právní jistoty.

Probíhá i nějaké „smírčí“ jednání s protistranou? Pokus o dohodu?
To je u tohoto typu kauz nemožné. Zákonodárce projevil svoji vůli tím, že přijal zákon. Těžko ho nyní přesvědčovat, že udělal chybu. Že je zdanění v rozporu s ústavou jsme tvrdili již léta před tím. Jediný, kdo to může autoritativně posoudit, je Ústavní soud.

Kdo zastupuje stát? Najmou si advokáty nebo to jsou právníci z Ministerstva spravedlnosti či Úřadu vlády?

Nejvíce aktivní byl Úřad vlády, který připravil ve spolupráci s resorty stanovisko vlády hájící záměr zdanit finanční náhrady. Poslanecká sněmovna i Senát zaslaly soudu vyjádření, ve kterém pouze shrnují průběh legislativního procesu. Tento typ řízení je především soubojem písemných stanovisek. Žádná kovbojka, kterou známe z amerických seriálů.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč