USA v mezičase

Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění (13. – 17. května) se 64% Američanů domnívá, že Joseph Biden svůj čtyřletý mandát nedokončí a v úřadu ho nahradí viceprezidentka Kamala Harrisová.

Dále průzkumy prozrazují, že 46% Američanů věří, že se země pod taktovkou Josepha Bidena ubírá správným směrem a 48% vidí vládní program pro Spojené státy jako vyloženě škodlivý.

Nejdůležitější ukazatelem je vždy názor nezávislých voličů, kteří obyčejně tvoří cca 30% voličského potenciálu Spojených států. To, že republikánští voliči nejsou momentálně spokojeni a demokratičtí ano, je více méně očekávatelné.

59% nezávislých voličů se podle tohoto průzkumu domnívá, že Joseph Biden je pro Spojené státy katastrofou, oproti 34%, kteří mají současnou vládu za ideální řešení.

Zajímavé jsou také průzkumy mezi voliči Republikánské strany :

1.) Z těch se 72% domnívá, že by to měl Donald J. Trump zkusit v roce 2024 určitě znovu a jen 20% jeho kandidaturu na prezidenta USA odmítá.

2.) 81% republikánů by v primárních prezidenských volbách podpořilo prezidenta Donalda Trumpa a pouze 15% by pro jeho kandidaturu nehlasovalo.

3.) Pokud by se prezident Trump primárních voleb neúčastnil, nejvyšší podporu by získal Donald Trump junior (21%).

Na dalších příčkách skončil :

Mike Pence s 15%

Ted Cruz s 9%

Ron DeSantis s 9%

Mitt Romney s 6%

Nikki Haleyová s 5%

Candace Owensová s 5%

Ivanka Trumpová s 4%.

Situace s veřejným míněním se ve Spojených státech zásadně nezměnila. Ač mnoho demokratických voličů není spokojeno s vládou Josepha Bidena, stále jí – stejně jako loňského listopadu – považuje za lepší, než vládu prezidenta Trumpa.

Ekonomice momentálně vévodí anomálie spojené s dosud neznámými jevy, jako je přebytek neobsazených pracovních míst.

Američané diskutují ponejvíce Bidenovo rozdávání peněz, kritickou situaci na jižní hranici, politickou intoxikaci dětí na školách a různé dílčí excesy, které vyplouvají na povrch v souvislosti s očkováním a s podvody týkající se systematického zneužívání zdravotní péče v průběhu epidemie. Republikánské státy staví opevnění proti volebním podvodům, kritické teorii rasy a povinnému očkování.

Donald Trump se vyjádřil ke své kandidatuře v tom smyslu, že o ní vážně uvažuje. Na otevřenější rétoriku z jeho strany si však budeme muset ještě počkat.

Také vrcholí vyšetřování jeho obchodních aktivit. Momentálně mu je dáváno za vinu, že přifoukl hodnotu svých finančních aktiv, aby získal příznivější úvěrové podmínky. Problém je však v tom, že ho za to „poškozené“ banky nežalují a vyšetřování vede advokát, který svou činnost vysvětluje veřejným zájmem. To je nezvyklé.

Soukromého vyšetřování si však všimla newyorské generální prokurátorka Afroameričanka, slečna Letitie Jamesové (62), která zahájila předběžné řízení, které má za cíl prozkoumat, zda došlo, či nedošlo k trestnému činu. V médiích se o případu vyjadřuje jako o hotové věci.

Prezident Trump se k tomu vyjádřil v úterý, když řekl, že toto trestní řízení je zahájeno zrovna, když byly zveřejněny průzkumy, které ho řadí na první místo v republikánských primárkách. „Je to urážka 75 milionů voličů, kteří mne volili a jde o partyzánskou akci demokratických prokurátorů,“ uzavřel obviňování prezident.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!