Umřít…, neumřít…?

R.S. je Polák žijící ve Velké Británii. Loni v listopadu po zástavě srdeční činnosti utrpěl poškození mozku. Nemocnice v Plymouth, kde je ošetřován, ho kvalifikuje jako vážné a trvalé. Lékaři na základě diagnózy získali soudní souhlas k odpojení muže od umělé výživy.

S takovým řešením souhlasí manželka a děti pacienta, protestuje však jeho matka a sourozenci s odkazem na to, že muž je praktikujícím katolíkem a vždy byl zastáncem ochrany života od početí až do přirozené smrti. Příbuzní nemocného tvrdí, že pacient reaguje na oslovení, sleduje přítomné pohledem, pláče.

Polské ministerstvo zahraničních věcí podpořilo odvolání rodiny k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, tento tribunál je však minulý týden definitivně zamítl. Polský ministr zdravotnictví ujistil svůj britský protějšek, že je připraven zajistit dopravu nemocného do Polska a jeho další léčbu ve varšavské vojenské nemocnici. Lékaři v Plymouth ale odmítají pacienta vydat a chtějí ho odpojit od přístrojů.  Argumentují tím, že přesun do Polska by nepřežil.

Ceká řada polských osobností podepsala petici na podporu práva R.S. zemřít přirozenou smrtí.  Jejich seznam je zde: https://wpolityce.pl/facts-from-poland/535189-an-appeal-to-save-a-pole-in-great-britain

K petici je možné se připojit na emailu: redakcja@wpolityce.pl. Do předmětu zprávy napište „wspieram Apel w sprawie ratowania Polaka”.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!