Uhlí jako holocaust

„Ti, kteří mlčí ke změně klimatu, jsou ti stejní lidé, kteří byli pasivní a lhostejní k vzestupu nacistického Německa a eskalujícímu pronásledování, které vyvrcholilo holocaustem.“

Před pár dny označila Caroline Lucasová, bývalá britská europoslankyně, stavbu nového uhelného dolu za „zločin proti lidskosti“. Těmito silnými slovy momentální poslankyně Dolní sněmovny Spojeného království za Zelenou stranu Anglie a Walesu, odůvodnila nostalgií místní komunity po ekonomickém oživení. Místní lidé prý chladnokrevně vyměnili 9 milionů tun CO2 za pár zlaťáků.

Není trochu magor…?

Člověka napadne otázka, kdo může těžbu uhlí přirovnat k systematickému vyhlazování, masovým vraždám a zotročování lidí? Ano, jen magor, protože kavalírské řeči o genocidě jsou urážkou miliónů lidí, kteří přišli o život při skutečných genocidách.

Můžeme nechat slova poslankyně Lucasové jen tak proplout, říci si, jak může být tahle ženská pro nás nebezpečná, vždyť Velká Británie ani není členem Evropské unie. Jenže ona je nebezpečná. Ona totiž inspiruje, a jak víme, klimatické ohrožení nezná hranic.

Proč vlastně extrémistická levice používá jazyk odpovídající teroristickým organizacím? Jde evidentně o pokus zpanikařit masy – již zřídka uslyšíme něco o „změně klimatu“, více se hovoří o „klimatické nouzi“ nebo dokonce o „klimatické apokalypse“ (způsobující „klimatický žal“).

Lingvisté v této souvislosti hovoří o pokusu přetvářet teoretická rizika v reálnou hrozbu. Jde o techniku záměrného přehánění, které má ve společnosti zasypané daty a informacemi působit o to naléhavěji.

A co Čína soudružko?

Čína vyprodukuje kolem 13 miliónů tun uhlí denně. Nový důl na severozápadě Anglie plánuje vytěžit 2,8 milionů tun uhlí ročně. Jestliže je podle Lucasové množství 2,8 milionů tun ročně zločinem proti lidskosti, copak je asi pro ní 13 milionů tun denně. Napsala už nějaký ostrý protest Si Ťin-pchingovi, vůdci čínských komunistů?  Těžko.

Místo toho démonizuje tím nejhysteričtějším způsobem naprosto normální a v případě těžby uhlí i prospěšné chování člověka. Uhelný důl vytváří stovky dobře placených míst a další uhelný důl také sníží energetickou závislost Velké Británie na dovozu surovin. Vyšší mzda pro dělníka v chudém kraji, je dobrá věc a není samozřejmostí. To ale Lucasová z tepla střední třídy těžko chápe. Lucasová a jí podobní se totiž domnívají, že lidé nemají na střeše svého domu fotovoltaiku a ve sklepě tepelná čerpadla jen proto, že z neznámého důvodu upřednostňují spalování fosilních paliv.

Na obrázku uprostřed vidíme Caroline Lucasovou (62), poslankyni Dolní sněmovna britského parlamentu. V tom jako jediná zastupuje Stranu zelených Anglie a Walesu.

V letech 1999 – 2010 byla členkou Evropského parlamentu. V teto době byla politicky zřejmě nejagresivnější – několikrát byla zatčena za útoky proti jaderným zařízením. Byla také členkou Delegace pro vztahy s Palestinskou legislativní radou. Nenávidí izraelský apartheid.

Kořeny…

Jejím duchovním otcem je průkopník britského zeleného hnutí Jonathon Porritt. Jde o průkopníka kontroly porodnosti a potratů jako nástroje ke snížení emisí uhlíku. Porritt fandí Číně, líbil se mu třeba komunistický program rodiny jednoho dítěte, ale současně ho hodnotil jako krutý a způsobující nezměrné utrpení. (Himlerovi se také dělalo z různých pokusů na lidech špatně od žaludku, ale současně tvrdil, že je to nezbytné.) Oproti čínskému programu jednoho dítěte Porritt tvrdí, že „mít více než dvě děti je nezodpovědné“.

Z důležitých politických pozic poslankyně Lucasové bychom neměli určitě zapomenout na snahu o ukotvení práv zvířat, legalizaci marihuany a zaručeného příjmu.

V únoru 2020 byla vyšetřována za to, že před volbami v roce 2019 nabízela komentovanou prohlídku Dolní sněmovny po dobu 30 minut za honorář 150 liber. Když se na to přišlo, Lucasová se omluvila a slíbila, že to už neudělá.

Caroline Lucasová je vdaná, s manželem Richardem Savagem (66), učitelem angličtiny, mají sice dvě děti, ale ne společné příjmení. Je vegankou – nesní nic, co je ze zvířete, tzn. ani vejce a ani mléčné výrobky.

Momentálně se zabývá myšlenkou, jak zvrátit Brexit.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!