Týden v EU

Ilustrační foto

Konají se volby do Evropského parlamentu. EU slavila Mezinárodní den jízdního kola. Nová příručka GREENA toolkit má pomoci skloubit Zelený úděl s genderem.

Pondělí 3. června 2023

Slavil se Mezinárodní den jízdního kola. Komise nám k němu poblahopřála na facebookové stránce EU Climate Action a připomněla při této příležitosti také nedávno přijaté Evropské prohlášení o cyklistice. (Blíže k tomuto tématu v mém článku Cyklistika v zajetí ideologie.)

Úterý 4. června

EU ústy svého vysokého představitele pro zahraniční a bezpečností politiku Josepa Borrella vyjádřila plnou podporu plánu amerického prezidenta Bidena, který by měl vést k dosažení trvalého příměří v Gaze, k propuštění všech rukojmích a k výraznému posílení dodávek humanitární pomoci do Gazy.

Středa 5. června

Unijní orgány vydaly společnou tiskovou zprávu o tom, jak jsou před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu připraveny čelit dezinformacím. „Dezinformační aktéři z EU i mimo ni“ prý „usilují o narušení integrity volebního procesu, důvěry v demokratické procesy obecně, rozdělení a polarizace našich společností“. Zpráva shrnuje výsledky činnosti unijních orgánů v této oblasti a obsahuje odkazy na různé další internetové stránky a materiály.

Evropský institut pro rovnost žen a mužů představil příručku GREENA toolkit, která cílí na to, aby v Zeleného údělu bylo na každém kroku zohledňováno „genderové hledisko“. Řešení „genderových dopadů politiky v oblasti klimatu“ je prý „zásadní pro to, aby EU dosáhla svého cíle udržitelnější budoucnosti, kde nikdo nezůstane opomenut“.

Čtvrtek 6. června

Evropský parlament informoval o tom, že jeho propagační video k evropským volbám „Využijte svůj hlas“ mělo více než 504 milionů zhlédnutí. EP uvádí, že video „obsahuje výpovědi seniorů z různých zemí EU, kteří ve svých příbězích o demokracii dalším generacím zdůrazňují, že demokracie a svobodné volby nemohou být brány jako samozřejmost“.

Čtvrtek 6. června až neděle 9. června

V tomto rozmezí se v členských státech konají volby do Evropského parlamentu. (Za nejpodnětnější text k tomuto tématu, který se letos objevil, považuji stanovisko Institutu Václava Klause z 5. června.

Ohlédnutí za institucionálním cyklem 2019–2024

V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu a blížícím se koncem nynějšího institucionálního cyklu zařazuji odkaz vystoupení na besedě ve Slovenském domě v Praze z poloviny května, ve kterém se ohlížím za vývojem EU v posledních pěti letech.

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč