Týden v EU

Ilustrační foto

Brusel představil první strategii EU pro obranný průmysl. Ursula von der Leyenová získala nominaci EPP pro další funkční období. Komise zahájila průzkum mínění zemědělců o administrativních překážkách. Unie slavila MDŽ.

Pondělí 4. března 2024

V Radě se završil proces přijetí tzv. aktu o interoperabilní Evropě. Ten by měl zajistit digitální propojení orgánů veřejné správy v rámci EU a umožnit plynulé poskytování veřejných služeb přes hranice.

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně návrhu nařízení o obalech a obalových odpadech. Cílem má být mimo jiné zajistit větší ekologičnost obalů a snížit množství odpadu, který z nich vzniká. Dohodu ještě musejí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný akt přijmout.

Úterý 5. března

Komise a vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku představili první unijní strategii pro obranný průmysl, která by měla stanovit „jasnou a dlouhodobou vizi pro dosažení připravenosti obranného průmyslu v Evropské unii“. Zároveň Komise předložila návrh na vytvoření Evropského programu obranného průmyslu (EDIP), který má v období 2025–2027 zajistit pro toto odvětví 1,5 miliardy eur z rozpočtu EU.

Středa 6. března

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně několika legislativních návrhů, a to:

  • tzv. aktu o kybernetické solidaritě, který má posílit spolupráci členských států v oblasti kybernetické bezpečnosti;
  • návrhu, který směřuje k usnadnění předávání soudního řízení v trestních věcech do jiného členského státu;
  • reformy tzv. Jednotného evropského nebe, tj. úpravy řízení letového prostoru;
  • návrhu nařízení o zákazu uvádění produktů pocházejících z nucené práce na trh EU.

Dohody ještě musejí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušné předpisy přijmout.

Čtvrtek 7. března

Ursula von der Leyenová získala oficiální nominaci Evropské lidové strany (EPP) pro kandidaturu na předsedkyni Komise na druhé funkční období.

Komise vyzvala zemědělce k účasti v on-line průzkumu, na základě kterého chce získat představu o administrativních překážkách, kterým zemědělci čelí. Toto opatření souvisí s nynějšími demonstracemi nespokojených zemědělců.

Pátek 8. března

Unijní orgány jako obvykle slavily mezinárodní den žen. Ursula von der Leyenová a předtím také Komise spolu s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku vydali při této příležitosti svoje prohlášení.

Autor je odborník na evropské právo. Pracuje ve státní správě. Publikuje na svém blogu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme