Týden v EU

Tvrdé emisní normy postihnou vedle automobilů a dodávek i těžká vozidla. Evropský parlament má obavy o stav právního státu na Slovensku, a ještě mnohem více ho trápí Maďarsko… a také evropské dějiny.

Úterý 16. ledna 2024

Rada zařadila na unijní seznam teroristů vůdce Hamásu Jahjá Sinvára. Proti osobám zařazeným na seznam se vztahují sankce, jako je zmrazení majetku v rámci EU.

Ursula von der Leyenová přednesla na Světovém ekonomickém fóru v Davosu rutinní, předvídatelný projev. Za zmínku stojí jen proto, abychom mohli pro srovnání odkázat na neskonale podnětnější proslov nového argentinského prezidenta Javiera Mileie, který zazněl na stejné akci o den později.

Středa 17. ledna

Evropský parlament přijal rezoluci, ve které vyjadřuje obavy o stav právního státu na Slovensku. Nelíbí se mu projednávané reformy trestního práva a justice, které by mimo jiné znamenaly zrušení speciální prokuratury, která vyšetřuje korupci a organizovaný zločin, a zmírnění trestních sazeb za některé trestné činy.

Téhož dne europoslanci přijali ještě mimo jiné také rezoluci o evropském historickém vědomí, která je opravdu výživným čtením. Dozvíme se tu například, že „v evropských dějinách jsou hluboce zakořeněny šovinismus, genderové stereotypy, mocenské asymetrie a strukturální nerovnosti“ a že „ve výuce historie neexistuje dostatečně multikulturní a genderově citlivý přístup“.

Čtvrtek 18. ledna

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně zpřísněných norem pro emise CO2 pro nová těžká vozidla uváděná na trh. Od roku 2030 má dojít ke snížení limitů o 45 % (podle platné úpravy je to 30 %), od roku 2035 to má být už o 65 % a od roku 2040 dokonce o 90 % (to vše ve srovnání s úrovněmi k roku 2019). Dohodu ještě musejí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

dohodě došlo také ohledně návrhu zpřísněných pravidel pro boj proti praní špinavých peněz.

Evropský parlament se zase jednou tvrdě opřel do Maďarska. Orbánova vláda se prý záměrně, soustavně a systematicky snaží podkopávat základní hodnoty EU. O podobném výlevu jsme naposledy mluvili v dílu 38, kde jsem rovněž připomínal starší článek Šikanované Maďarsko si zaslouží naši podporu.

Soumrak automobilu jako alegorie soumraku Západu

Zakončil bych odkazem na nový článek, kde argumentuji, že uměle tlačený zánik klasického evropského automobilu je příznakem i alegorií civilizační krize Evropy a Západu.

Autor je odborník na evropské právo. Pracuje ve státní správě. Publikuje na svém blogu.

Úprava původního textu: Redakce KN

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč500 Kč1000 Kč