Týden v EU

Francie se ujala předsednictví v Radě EU. Brusel zřejmě dočasně zařadí jadernou energii a plyn mezi čisté zdroje. Unie si připomněla 20. výročí uvedení bankovek a mincí eura do oběhu. Pokračuje Konference o budoucnosti Evropy.

Se začátkem roku se předsednictví v Radě EU, které s půlroční frekvencí rotuje mezi členskými státy, ujala Francie. Jejím heslem je „relance, puissance, appartenance“, tedy restart (či obnova), síla a sounáležitost. Mezi ohlášené priority patří pokoronavirová obnova, pojetí EU jako silného hráče ve světové politice či sociální otázky. Významnou roli mají hrát rovněž klimatická a digitální agenda.

První lednový den také přinesl jedno kulaté výročí: EU si připomněla 20. výročí uvedení bankovek a mincí měny euro do oběhu. (Sama měna euro ovšem existuje už od 1. 1. 1999.) Jubileum poskytlo příležitost pro řadu vyjádření čelných unijních představitelů, která byla opět ukázkou dlouhodobého jevu, který můžeme označit jako přepjaté uctívání a velebení jednotné měny. Zaznělo například: „Již dvacet let můžeme my, evropští občané, nosit v peněžence kousek Evropy.“ (Leyenová); „Euro je symbol, který naplňuje historickou politickou vizi, pradávnou vizi sjednoceného kontinentu s jednotnou měnou na jednotném trhu.“ (Sassoli) „Euro se stalo naší součástí. Toho, jak coby Evropané vnímáme sami sebe. Součástí našeho smýšlení. A součástí našeho evropského ducha.“ (Michel)

Téhož dne Komise nepřímo potvrdila, že zahájila kroky k dočasnému zařazení jaderné energie a plynu mezi čisté zdroje. Jádro by mohlo patřit mezi zelené investice nejméně příštích dvacet let a zemní plyn deset let. Před přílišnou radostí z této zdánlivě pozitivní zprávy varuje ve svém komentáři Pět poznámek k údajně první dobré zprávě letošního roku Jiří Weigl.

Od pátku do neděle (7.–9. 1.) proběhne v rámci Konference o budoucnosti Evropy třetí zasedání panelu evropských občanů č. 3, a to tentokrát v Polsku – ve Varšavě a v Netolinu. Tento panel se zabývá tématy „Změna klimatu, životní prostředí, zdraví“. Jakým směrem se zatím ubírá jeho práce, ukazují zprávy z prvních dvou zasedáních dostupné na internetových stránkách konference. (Občanským panelům se blíže věnuji v předchozích dílech seriálu TTEU a v článku Unijní demokracie naruby).

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!