Týden v EU

Téměř všechny návrhy z greendealového balíčku Fit for 55 již byly přijaty. EU bude nadále spolupracovat s Palestinci. Mezi evropskými městy je 10 zvláště uvědomělých klimatických úderníků. Olivér Várhelyi má další vroubek.

Pondělí 9. října 2023

V Radě se uzavřel legislativní proces u dalších dvou návrhů z kontroverzního balíčku Fit for 55, který je stěžejní součástí Zeleného údělu. Konkrétně jde o:

  • novelu směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů energie, která radikálně zvyšuje cílový minimální podíl energie z těchto zdrojů na celkové spotřebě energie v EU k roku 2030 (z 32 % na 42,5 %)
  • nařízení o iniciativě ReFuelEU Aviation, které má zajistit postupný přechod na alternativní paliva v letecké dopravě.

Téměř všechny návrhy z Fit for 55 tímto již byly přijaty.

Rada jmenovala nového komisaře za Nizozemsko. Wopke Hoekstra nahrazuje do konce funkčního období Komise svého krajana Franse Timmermanse, který v srpnu rezignoval. Hoekstra bude mít na starost boj proti změnám klimatu. (Skutečným mužem č. 1 klimatické politiky EU však bude Maroš Šefčovič, výkonný místopředseda Komise pro Zelený úděl.)

Komisař Olivér Várhelyi oznámil na síti X (Twitter) v návaznosti na nejnovější útoky hnutí Hamas na Izrael, že všechna finanční pomoc EU Palestincům bude pozastavena. Komise se však téhož dne od tohoto prohlášení distancovala, když oznámila, že pomoc pozastavena nebude, bude prý pouze urychleně přezkoumána, aby se zjistilo, zda nedochází ke zneužití. (Tiskový mluvčí Komise poté řekl, že Várhelyiho prohlášení nebylo konzultováno s ostatními komisaři. Maďarský komisař tak má další vroubek po nedávné příhodě, kdy nepřímo označil europoslance za idioty.)

Výbor regionů vydal svou výroční zprávu o stavu regionů a měst EU.

Úterý 10. října

Po mimořádném jednání ministrů zahraničí členských států vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borrell oznámil, že většina států je pro další spolupráci s palestinskou samosprávou.

Středa 11. října

Komise udělovala svoje výroční ceny Lorenza Nataliho za žurnalistiku. Cenu dostalo ve třech kategoriích celkem šest novinářů.

Čtvrtek 12. října

Evropský parlament vybral z devíti nominovaných (viz díl 71) tři finalisty pro letošní ročník jeho Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. Tu EP uděluje každoročně jednotlivcům nebo organizacím zasazujícím se o ochranu lidských práv a základních občanských svobod. Konečný vítěz bude oznámen 19. října.

Komise udělila deseti zvláště klimaticky uvědomělým městům-úderníkům značku „mise EU pro klimaticky neutrální a inteligentní města“. Takto chce oceňovat města, která již mají plán, jak dosáhnout nulových čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030. Odznak byl udělen těmto městům: Sønderborg (Dánsko), Mannheim (Německo), Madrid, Valencie, Valladolid, Vitoria a Zaragoza (Španělsko), Klagenfurt (Rakousko), Kluž-Napoca (Rumunsko) a Stockholm (Švédsko).

Komise požaduje po síti X (Twitter) vysvětlení, jak bojuje proti dezinformacím a nezákonnému obsahu. Liberální přístup tohoto média je totiž Bruselu trnem v oku. Komise postupuje podle nového Aktu o digitálních službách, který vzbuzuje pochybnosti ohledně nepřiměřených zásahů do svobody slova.

Pátek 13. října

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová přijely na návštěvu Izraele, aby projevily solidaritu s oběťmi teroristických útoků Hamasu.

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme