Týden v EU

Von der Leyenová v Praze pochválila Fialu za zásluhy o Green Deal. Členské státy se dohodly na pozici k emisní normě Euro 7. Komise vydala zprávu o stavu digitalizace.

Pondělí 25. září 2023

Komise v rámci svých pravomocí v oblasti hospodářské soutěže zakázala společnosti Booking (Booking Holdings) koupit švédskou konkurenční platformu eTraveli (Flugo Group Holdings AB) s tím, že by Booking příliš posílil své dominantní postavení na trhu. Booking se hodlá proti rozhodnutí odvolat.

Členské státy v Radě se dohodly na pozici k návrhu kontroverzní normy Euro 7. Ta má být vedle nedávno přijatých výkonnostní norem pro emise CO2 u osobních automobilů a dodávek další ranou pro evropský automobilový průmysl. Euro 7 se týká limitů nevýfukových emisí, jako jsou částice z brzd a pneumatik, a stanoví různé další požadavky, např. na životnost baterií v elektromobilech nebo na používání různých náročných technologií. Čeští politici se holedbají, že prý s koalicí několika států dosáhli zmírnění původního návrhu Komise. Toto nadšení se zdá být trochu přehnané. Jednak jde zatím jen o pozici Rady, a vyjednávání s Evropským parlamentem mohou některé prvky ještě vrátit do hry. Jednak by norma i v současné podobě výrobcům motorových vozidel přitížila.

Úterý 26. září

V Praze se konal další ročník konference Green Deal summitVystoupila zde mimo jiné předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová, která nám řekla, že máme využít příležitostí, které nám Zelený úděl nabízí, a pochválila Petra Fialu, že hrál za českého předsednictví klíčovou úlohu při schvalování právních předpisů „Fit for 55“. (Za mimořádné zásluhy o budování Green Dealu již dříve vyzdvihoval české předsednictví bývalý muž č. 1 této agendy Frans Timmermans.)

Středa 27. září

Komise vydala první zprávu o stavu digitální dekády. V ní hodnotí, jak EU plní svoje cíle na poli digitalizace k roku 2030 a jak dodržuje nové Evropské prohlášení o digitálních právech a zásadách (blíže k němu v dílech 17 a 43). Brusel vyzývá členské státy ke společným opatřením k vyřešení stávajících investičních nedostatků, urychlení opatření a zintenzivnění úsilí. (Mimochodem Komise si poslední dobou libuje v zavádění nových výročních zpráv – viz např. zprávy o jednotném trhu, o právním státu nebo o stavu schengenského prostoru.)

Čtvrtek 28. září

Členské státy se dohodly na prodloužení dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky (v rámci azylového práva), jak to minulý týden navrhla Komise (viz díl 70), a to z původního termínu 4. března 2024 až do 3. března 2025.

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme