Týden v EU

EU odsoudila útok Ázerbajdžánu na Náhorní Karabach. Von der Leyenová hovořila o cílech EU pro konferenci OSN o klimatu v Dubaji. Spotřebitelé by měli při nakupování činit „informovaná a ekologicky uvědomělá rozhodnutí“.

Ještě minulou neděli Ursula von der Leyenová představila desetibodový plán pro řešení kritické situace s přílivem migrantů na italský ostrov Lampedusa. (Nijak objevný plán zahrnuje jen opatření, která se víceméně rozumějí samy sebou.)

Pondělí 18. září 2023

Komise představila jména 60 členů a 10 pozorovatelů poradní skupiny pro podnikání pro Globální bránu (Global Gateway Business Advisory Group). (K projektu Globální brány, který se týká investic ve třetích zemích a kterým se Unie snaží konkurovat Číně a dalším velmocem v oblasti vytváření sfér vlivu ve světě, blíže v dílu 12.)

Úterý 19. září

Rada jmenovala novou členku Komise za Bulharsko, Ilianu Ivanovovou, která bude odpovědná za agendu inovací, výzkumu, kultury, vzdělávání a mládeže. Předchozí komisařka Marija Gabrielová před prázdninami rezignovala a vrátila se do vnitrostátní politiky. Jmenování Ivanovové minulý týden schválil Evropský parlament.

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně návrhu směrnice o posílení postavení spotřebitelů pro zelenou transformaci. Ta má zajistit, aby spotřebitelé měli právo na informace o životnosti kupovaného zboží a o jeho případné opravitelnosti a aby byli lépe chráněni před nedůvěryhodnými nebo falešnými environmentálními tvrzeními (lakování nazeleno). To by jim mělo umožnit, aby činili při nakupování „informovaná a ekologicky uvědomělá rozhodnutí“ a aby se mohli stát „skutečnými aktéry zelené transformace“. Dohodu ještě musejí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

Komise navrhla další prodloužení režimu dočasné ochrany (v rámci azylového práva) pro Ukrajince prchající před válkou, a to z původního termínu 4. března 2024 až do 3. března 2025

Středa 20. září

Ursula von der Leyenová se na akci Climate Ambition Summit rozhovořila o tom, co by podle ní měla EU prosazovat na nadcházející výroční konferenci OSN o klimatu (COP28) v Dubaji. Celý svět by se prý třeba měl shodnout na tom, že do roku 2030 se ztrojnásobí podíl energie z obnovitelných zdrojů a zdvojnásobí se roční úspory energie.

Evropský parlament oznámil kandidáty na letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Tu EP uděluje každoročně jednotlivcům nebo organizacím zasazujícím se o ochranu lidských práv a základních občanských svobod. Mezi devíti nominovanými najdeme i Elona Muska. K volbě tří finalistů dojde v říjnu.

Čtvrtek 21. září

Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell jménem EU odsoudil nejnovější útok Ázerbajdžánu na Náhorní Karabach a vyzval obě strany konfliktu k jednání. (To je sice chvályhodné, musíme se ale obávat toho, že je to také to jediné, co EU a její členské státy pro karabašské Armény udělají.)

Předseda Evropské rady Charles Michel vystoupil s projevem ve valném shromáždění Organizace spojených národů. Postěžoval si zde, že ačkoli OSN byla založena, „aby nás chránila před našimi démony“ a povznesla nás k míru, spolupráci a solidaritě, dnes jsme v situaci, kdy klimatická krize působí zkázu, globální úsilí v boji proti chudobě pokulhává, válka na Ukrajině zhoršuje potravinovou nejistotu a vytváří energetickou krizi, ztrácíme pocit naléhavosti, který nám vnukla pandemie, a pokrok v oblasti rovnosti žen a mužů je příliš pomalý.

Pátek 22. září

Komise vyměřila americké společnosti Intel pokutu 376,36 milionu eur za zneužívání dominantního postavení na trhu. Jde o druhý „pokus“ poté, co tu původní, ještě vyšší v loňském roce částečně zrušil Tribunál Soudního dvora EU kvůli nedostatečnému odůvodnění.

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme