Týden v EU

Brusel má těžkou hlavu s návratem vlků do Evropy. Komise navrhla zavedení evropského průkazu pro zdravotně postižené a úpravu evropských přeshraničních spolků.

Pondělí 4. září 2023

Komise podle svých slov zahájila „novou fázi své práce na řešení problémů spojených s návratem vlků“, kteří se prý stávají opět nebezpečím. Začíná sbírat informace o populaci těchto zvířat a jejich vlivu na životní prostředí a místní komunity. Následně rozhodne o možných opatřeních.

Úterý 5. září

Komise předložila legislativní návrh, kterým chce usnadnit přeshraniční činnosti neziskových organizací v EU. Jako nová forma právnické osoby by měl být zaveden přeshraniční spolek (European cross-border association, ECBA).

Středa 6. září

Komise předložila návrh, který by měl usnadnit přeshraniční pohyb zdravotně postižených. Návrh se týká zavedení evropského průkazu osob se zdravotním postižením a posílení stávající evropské parkovací karty pro tyto osoby.

Komise také předložila návrh doporučení Rady o plánu koordinované reakce na narušení kritické infrastruktury se značným přeshraničním významem a vydala sdělení, ve kterém vede úvahy o digitalizaci koordinace systémů sociálního zabezpečení.

Čtvrtek 7. září

Bylo dosaženo politické dohody o účasti Velké Británie na unijních programech Horizont Evropa a Copernicus. Horizont Evropa je rámcový program EU pro výzkum a inovace na období 2021–2027, zatímco Copernicus je program pro pozorování Země z vesmíru.

K Zeleném údělu

Připojuji odkaz na dva nové články k Zelenému údělu. V prvním se zabývám ničivými dopady tohoto projektu na svobodu, v druhém otázkami lidské důstojnosti.

Mimochodem velmi významnou srpnovou aktualitou je rezignace místopředsedy Komise odpovědného za tuto agendu, Franse Timmermanse, který chce kandidovat v nadcházejících nizozemských parlamentních volbách. Novým mužem číslo 1 pro Green Deal se stal Maroš Šefčovič.

Autor je odborník na evropské právo. Pracuje ve státní správě. Publikuje na svém blogu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme