Týden v EU

Komise chce, aby se vadné zboží spíše opravovalo, než vyměňovalo. Členské státy se dohodly na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu. Morawiecki v Heidelbergu zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci EU.

Pondělí 20. března 2023

Polský premiér Mateusz Morawiecki přednesl na universitě v Heidelbergu projev o evropské integraci, ve kterém zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci a další centralizaci EU. (Jde o další jeho silný příspěvek k tomuto tématu po vystoupení v Evropském parlamentu v říjnu 2021.)

V Bruselu se uskutečnila dárcovská konference na podporu obyvatel Turecka a Sýrie zasažených zemětřesením, kterou spolupořádaly Komise a švédské předsednictví. Celkem dárci přislíbili 7 miliard eur, z toho 6,05 miliardy eur půjde na granty a půjčky určené Turecku a 950 milionů eur na granty pro Sýrii.

Rada prodloužila mandát vojenské operace EU ve Středomoří EUNAVFOR MED IRINI, zahájené v březnu 2020, která má za úkol kontrolovat dodržování zbrojního embarga vůči Libyi. Mandát byl prodloužen do 31. března 2025.

Rada se dohodla na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu a na společném zadávání zakázek za tímto účelem.

Úterý 21. března

Evropská investiční banka uveřejnila výsledky svého v pořadí pátého výročního klimatického průzkumu, který zjišťuje názory lidí na změnu klimatu. Ve vztahu k ČR uvádí mimo jiné, že 59 % českých respondentů je pro přijetí přísnějších vládních opatření, která by vedla ke změnám osobního chování, přičemž u osob mladších 30 let je to prý 75 %. Z respondentů mladších 30 let prý také 68 % uvádí, že při volbě zaměstnání je důležitým kritériem dopad činnosti jejich budoucího zaměstnavatele na klima, a 18 % udává, že se jedná dokonce o hlavní prioritu.

Středa 22. března

Komise předložila návrh směrnice o společných pravidlech na podporu oprav zboží. Tou míní dosáhnout toho, aby v rámci reklamace vadných výrobků byla upřednostňována oprava před výměnou zboží. Tento záměr odůvodňuje ochranou životního prostředí a plněním cílů Zeleného údělu. Směrnice by přinesla pro podnikatele další náklady a administrativní zátěž.

Komise také předložila návrh směrnice týkající se dokládání environmentálních tvrzení, který má zabránit „lakování nazeleno“ ze strany výrobců a spotřebitelům má usnadnit výběru „udržitelných“ výrobků. Spotřebitelé prý budou mít jasnější informace a větší jistotu, že když se něco prodává jako zelené, bude to opravdu zelené, a budou mít kvalitnější informace pro výběr výrobků a služeb šetrných k životnímu prostředí.

Čtvrtek 23. března

Vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu dospěli k předběžné dohodě ohledně iniciativy FuelEU Maritime, která tvoří součást balíčku Fit for 55. Budoucí nařízení se týká zavádění obnovitelných a nízkouhlíkových paliv v námořní dopravě. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

Čtvrtek 23. března a pátek 24. března

V Bruselu se uskutečnilo zasedání Evropské rady, které se zabývalo mimo jiné válkou na Ukrajině, konkurenceschopností a energetikou. Vedoucí představitelé mimo jiné uvítali pondělní dohodu v Radě ohledně dodávek munice Ukrajině. První den se unijní lídři také sešli s generálním tajemníkem OSN António Guterresem, aby si zanotovali ve věcech klimatu a pochválili Unii s jejím Zeleným údělem jako premianta. Druhý den proběhl Euro Summit.

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme