Týden v EU

Timmermans: EU musí urychleně přijmout „Fit for 55“, aby dala světu příklad. Rada přijala pozici k aktu o digitálních službách. EMA doporučuje očkování dětí od 5 do 11 let proti covidu. Europarlament chce více legálních migrantů.

Ve středu (24. 11.) Evropský parlament diskutoval o výsledcích klimatické konference v Glasgow. Místopředseda Komise Frans Timmermans, zodpovědný za Zelený úděl, se zde snažil argumentovat, že konference nedopadla pro klimatickou akci zas tak špatně. Konstatoval, že nyní je čas upřít oči na příští konferenci, která bude v Sharm El-Sheikhu. To nejlepší, co prý EU může před tím udělat, je urychleně přijmout balíček „Fit for 55“, aby byla příkladem. Všichni prý vidí skutečnost, že EU je jediným hráčem, který má reálný plán, jak dosáhnout snížení emisí podle právně závazných cílů k roku 2030 a 2050.

Ve čtvrtek (25. 11.) Rada přijala postoj k návrhu aktu o digitálních službách a k návrhu aktu o digitálních trzích. Tyto budoucí nové unijní předpisy by měly aktualizovat, vyjasnit a více harmonizovat pravidla pro digitální služby na vnitřním trhu včetně sociálních sítí. Akt o digitálních službách, který má mimo jiné bránit šíření nezákonného obsahu na internetu, vzbuzuje určité pochybnosti ohledně možných dopadů na svobodu slova. K oběma předpisům by měl v nejbližších týdnech zaujmout pozici také Evropský parlament, poté mohou začít vyjednávání mezi institucemi.

Téhož dne Komise předložila soubor iniciativ, který Věra Jourová označila jako „demokratický balíček“. Navržená opatření se týkají voleb do Evropského parlamentu a obecních voleb. Konkrétně jde o návrh týkající se transparentnosti a cílení politické reklamy, o změnu pravidel pro účast občanů jednoho členského státu ve volbách do Evropského parlamentu a obecních volbách v jiném členském státě a o novelu úpravy financování evropských politických stran a nadací.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek vydala doporučení k očkování dětí od 5 do 11 let proti Covid-19, a to vakcínou Comirnaty od BioNTech a Pfizer.

Další čtvrteční událostí bylo přijetí rezoluce Evropského parlamentu k problematice legální migrace. Europoslanci v ní volají po nové úpravě, která by podstatně usnadnila a podpořila legální přistěhovalectví ze třetích zemí do EU za účelem zaměstnání nebo podnikání.

Od pátku do neděle (26.–28. 11.) proběhne v rámci Konference o budoucnosti Evropy druhé zasedání panelu evropských občanů č. 4, tentokrát ve formě online. Tento panel se zabývá tématy „EU ve světě, migrace“. Završí se tak blok listopadových jednání panelů, o kterých byla řeč v předchozích třech dílech.

Zdroj: https://brichacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=779432

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!