Týden v EU

Leyenová chce zdokonalovat demokracii. Byl spuštěn zmodernizovaný Schengenský informační systém. Předseda Výboru EP pro rovnost pohlaví se na MDŽ rozohnil. Unie aspiruje na to stát se globální vesmírnou velmocí.

Úterý 7. března 2023

Do provozu byl uveden zmodernizovaný Schengenský informační systém (SIS). SIS je systémem pro sdílení informací v oblasti bezpečnosti a správy vnějších hranic schengenského prostoru. Po několikaletých přípravách byl nyní SIS rozšířen o nové kategorie záznamů – např. o otisky dlaní, otisky prstů a záznamy DNA pro pohřešované osoby – a o nové nástroje pro boj proti trestné činnosti a terorismu.

Vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu dospěli k předběžné dohodě o uspořádání Evropského roku dovedností v období od 9. května 2023 do 8. května 2024. Tato akce bude zahrnovat různé konference, diskuse, kampaně apod. – to vše k propagaci prohlubování dovedností a rekvalifikace. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

Ursula von der Leyenová v kanadském parlamentu poznamenala: „Žádná demokracie není dokonalá. Ale všechny demokracie jsou zdokonalitelné. To je naše poslání.“ (O tom, jaký přístup mají unijní instituce ke „zdokonalování“ demokracie blíže třeba v článcích Konference o budoucnosti Evropy skončila nebo Unijní demokracie naruby.)

Středa 8. března

Komise vydala pokyny členským státům k provádění a koordinaci fiskální politiky na rok 2024. Pokyny mají sloužit jako podklad k přípravě programů stability a konvergenčních programů, v nichž členské státy představují své střednědobé fiskální strukturální plány.

Na stránkách Evropského parlamentu bylo u příležitosti MDŽ zveřejněno bojovně laděné prohlášení předsedy Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví Roberta Biedroně. Pokud bude EU pokračovat současným tempem, dělí ji podle soudruha předsedy od dosažení úplné rovnosti pohlaví nejméně 60 let, a to prostě nejde.

Čtvrtek 9. března

Předseda Evropské rady, předsedkyně Komise, předseda Euroskupiny, prezidentka Evropské centrální banky a prezident Evropské investiční banky ve společném prohlášení, otištěném v několika denících, vyzvali k zintenzivnění prací na vybudování unie kapitálových trhů. Tento apel dali do souvislosti s tím, že v nadcházejících desetiletích nás prý čeká v souvislosti se Zeleným údělem a digitalizací „největší průmyslová transformace naší doby“, a proto potřebujeme kapitál k její realizaci.

Rada schválila závěry o klimatické a energetické diplomacii. Ty potvrzují, že základní složkou zahraniční politiky Unie má být diplomacie v oblasti klimatu, respektive prosazování nynější linie Zeleného údělu po celém světě.

Pátek 10. března

Vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu dospěli k předběžné dohodě o návrhu přepracované, velmi zpřísněné směrnice o energetické účinnosti. Ta je součástí Zeleného údělu, respektive balíčku Fit for 55. Podle nové úpravy by se mimo jiné konečná spotřeba energie v EU měla snížit do roku 2030 o 11,7 % ve srovnání s rokem 2020. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté směrnici přijmout.

Komise a vysoký představitel Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku společně nastínili Evropskou vesmírnou strategii pro bezpečnost a obranu. Cílem má být lépe chránit vesmírné systémy a služby EU a maximalizovat využití vesmírných systémů pro bezpečnost a obranu, čímž se prý posílí úloha EU jako „globální vesmírné velmoci“.

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme