Týden v EU

Evropský parlament schválil nové emisní limity pro osobní automobily a dodávky. EU už poskytla Ukrajině pomoc za 67 miliard eur. Komisař Olivér Várhelyi způsobil pozdvižení, když označil europoslance za idioty.

Pondělí 13. února 2023

Komise uveřejnila svou zimní průběžnou hospodářskou prognózu. V roce 2023 očekává tempo růstu HDP o 0,8 % v EU jako celku a o 0,9 % v eurozóně. Inflaci letos odhaduje na 6,4 % v EU jako celku a na 5,6 % v eurozóně.

Úterý 14. února

Velkou pozornost vzbudilo, když Evropský parlament schválil nové emisní standardy pro osobní automobily a dodávky, které by měly znamenat konec spalovacích motorů do roku 2035. K předběžné dohodě mezi EP a Radou v této věci, po které bylo toto hlasování už víceméně formalitou, však došlo už koncem října 2022 za českého předsednictví. Ministr Jozef Síkela tehdy prohlásil: „Tato dohoda připraví podmínky pro moderní a konkurenceschopný automobilový průmysl v EU.“

V Evropském parlamentu rovněž došlo k vtipné příhodě. Komisař pro sousedství a rozšíření Olivér Várhelyi už asi hodinu a půl čelil dotazům europoslanců. Když odpověděl jednomu zvlášť dotěrnému, prohodil k úředníkovi, který ho doprovázel: „Hány hülye van még?“ = Kolik idiotů tam ještě zbývá? / Kolik dalších idiotů tam ještě je? (míněno kolik europoslanců je ještě přihlášeno do diskuse). A zase se potvrdila poučka z Jistě, pane premiére, totiž že každý mikrofon je třeba považovat za zapnutý mikrofon.

Komise navrhla v rámci Zeleného údělu zpřísnění norem pro emise CO2 pro těžká vozidla. Návrh předpokládá snížení emisí o 45 % od roku 2030, o 65 % od roku 2035 a o 90 % od roku 2040, to vše ve srovnání s úrovněmi v roce 2019. Od roku 2030 by měly být všechny nové městské autobusy bezemisní.

Středa 15. února

Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu hovořila u příležitosti nadcházejícího prvního výročí začátku války na Ukrajině o dosavadní reakci EU na tento konflikt. Uvedla mimo jiné, že EU zatím poskytla Ukrajině ekonomickou, humanitární a vojenskou podporu ve výši 67 miliard eur.

Leyenová také spolu s vysokým představitelem Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepem Borrellem nastínila obrysy možného 10. balíku sankcí proti Rusku.

Čtvrtek 16. února

Evropský parlament přijal rezoluci o roce trvání ruské invaze a útočné války proti Ukrajině. Zdůraznil, že „hlavním cílem Ukrajiny je vyhrát válku proti Rusku“ a že „tohoto cíle lze dosáhnout pouze prostřednictvím soustavných, trvalých a neustále se zvyšujících dodávek všech druhů zbraní na Ukrajinu, a to bez výjimky“. Vyzval k „důkladnému posouzení toho, zda by bylo možné Ukrajině dodat západní stíhací letouny, vrtulníky a vhodné raketové systémy a podstatně jí navýšit dodávky munice“.

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu. 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme