Týden v EU

EU a NATO chtějí prohloubit spolupráci. Mise EUCAP Sahel Mali bude prodloužena. Podle Fialy Unie prochází sebereflexí a mění se k lepšímu. EU bude mít druhý kosmodrom.

Úterý 10. ledna 2023

EU a NATO podepsaly v pořadí třetí společné prohlášení, které nastiňuje základní směry vzájemné spolupráce. Dokument, který mimo jiné reaguje na ruskou agresi na Ukrajině a „vzrůstající asertivitu“ Číny, slibuje posunout partnerství signatářských organizací na vyšší úroveň.

Rada EU rozhodla o prodloužení civilní mise EUCAP Sahel Mali v Bamaku do 31. ledna 2025. Mise, zahájená v lednu 2015, poskytuje podporu a poradenství malijským bezpečnostním složkám při provádění bezpečnostních reforem.

V Bruselu došlo k prvnímu zasedání nově vytvořené Platformy pro pracovní migraci. Ta je složená ze zástupců členských států a Komise a má napomáhat migraci kvalifikovaných pracovníků ze třetích zemí do EU.

Předseda vlády Petr Fiala v rozhovoru pro ČTK uvedl, že Evropská unie na pozadí války na Ukrajině prochází sebereflexí a mění se k lepšímu. Dokáže se prý mnohem méně zabývat detaily a mnohem více se shodnout v klíčových hodnotových věcech

Středa 11. ledna

V budově Evropského parlamentu v Bruselu proběhl ceremoniál u příležitosti prvního výročí úmrtí bývalého předsedy EP Davida Sassoliho.

Čtvrtek 12. ledna

Byly uveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, provedeného na podzim 2022 pro Evropský parlament (EP Autumn 2022 Survey: Parlemeter). Vyplývá z něj mimo jiné, že obyvatelé EU se nejvíce obávají vzrůstajících životních nákladů (93 %) a sociálního vyloučení (82 %) a dále také klimatických změn (81 %), rozšíření války na Ukrajině do jiných zemí (81 %) a jaderné katastrofy (74 %). Členství v EU prý vnímá pozitivně 62 % jejích obyvatel.

Pátek 13. ledna

Byl otevřen první plnohodnotný kosmodrom v kontinentální části EU, a to Spaceport Esrange u švédské Kiruny. Zařízení před svým přebudováním sloužilo pro suborbitální lety. Doposud měly EU a její členské státy v rámci svých společných vesmírných aktivit k dispozici v rámci Unie jen kosmické centrum ve vzdálené Francouzské Guayaně.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme