Týden v EU

Ilustrační foto
Brusel představil plán, jak učinit EU nezávislou na ruských fosilních palivech. Návrh nové směrnice zavání snahou o prosazení Istanbulské úmluvy jinými prostředky. Plénum Konference o budoucnosti projedná návrhy občanských panelů.

V úterý (8. 3.) Komise představila plán s názvem REPowerEU, jehož cílem je učinit EU nezávislou na ruských fosilních palivech v dostatečném předstihu před rokem 2030, a to počínaje plynem. Podle Komise je nutnost urychleného přechodu na čistou energii vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu naléhavější než kdykoli předtím. Frans Timmermans v této souvislosti vyzval k přechodu na obnovitelné zdroje energie „rychlostí blesku“.

Téhož dne Komise předložila návrh směrnice o potírání násilí na ženách a domácího násilí. Už v době, kdy se diskutovalo o takové iniciativě se objevovaly varovné hlasy, že by mohlo jít o pokus o prosazení Istanbulské úmluvy, respektive některých jejích prvků jinou cestou. (Problematičnosti uvedené úmluvy jsem se podrobně věnoval v článku Istanbulské úmluvě se vyhněme obloukem.) První rychlý pohled do navržených ustanovení naznačuje, že tyto obavy nebyly neodůvodněné – viz zvláště kapitolu 5 týkající se „prevence“.

Komise zároveň vydala výroční zprávu o „genderové rovnosti“ v EU.

Ve středu (9. 3.) přijala Rada další sankce proti Rusku a Bělorusku. Jde jednak o rozšíření sankčních seznamů o další osoby a subjekty, jednak o odvětvová opatření.

Ve čtvrtek (10. 3.) Evropská centrální banka oznámila, že kvůli vysoké inflaci rychleji omezí nákupy dluhopisů a ve třetím čtvrtletí je zřejmě ukončí. Hlavní úrokovou sazbu ponechá na nule.

Ve čtvrtek a v pátek (10.–11. 3.) se uskutečnilo ve Versailles neformální zasedání Evropské rady. Na programu byly tyto otázky: a) zlepšení obranných schopností EU, b) snížení energetické závislosti EU, zejména na ruském plynu, ropě a uhlí, a c) vybudování pevnější hospodářské základny. Na summitu bylo přijato prohlášení, které mimo jiné předpokládá podstatné zvýšení investic do obrany.

V pátek a v sobotu (11.–12. 3.) proběhne v Evropském parlamentu ve Štrasburku plenární zasedání Konference o budoucnosti Evropy. Projednána mají být doporučení dvou ze čtyř panelů evropských občanů, a sice panelu č. 1 k tématům silnější ekonomika, sociální spravedlnost a zaměstnanost, mládež, sport, kultura a vzdělávání, digitální transformace“ a panelu č. 4 k tématům EU ve světě, migrace (oboje doporučení jsou dostupná z této stránky). (Konferenci a občanským panelům se blíže věnuji v předchozích dílech a v článku Unijní demokracie naruby).

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme