Týden v EU

Ilustrační foto
Unijní orgány reagovaly na zostřující se situaci na Ukrajině a následnou ruskou invazi. Inflace v eurozóně vyšplhala v lednu nejvýše od roku 1999. Poslední z občanských panelů na Konferenci o budoucnosti EU přijme svá doporučení.

Celý týden byl v prostředí unijních institucí ve znamení reakcí na vyostřující se situaci na Ukrajině a následnou ruskou invazi. Připomeňme v bodech nejdůležitější události:

  • v pondělí večer (21. 2.) předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles ve společném prohlášení odsoudili uznání Doněcké a Luhanské republiky ze strany Ruska
  • ve středu (23. 2.) Rada EU rozhodla o nových sankcích vůči Rusku;
  • ve čtvrtek (24. 2.) hned v prvních hodinách po zahájení ruského útoku na Ukrajinu, nejvyšší představitelé EU tento akt ostře odsoudili (mj. předsedkyně Komise a předseda Evropské rady ve společném prohlášení, předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ve svém projevu, vysoký představitel Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borrell v prohlášení jménem EU, vedoucí představitelé členských států ve společném prohlášení)
  • téhož dne večer Evropská rada přijala závěry „k nevyprovokované a neodůvodněné vojenské agresi Ruska vůči Ukrajině“ a následně v noci se shodla na dalším balíku sankcí proti Rusku, dosud nejtvrdším
  • v pátek (25. 2.) má Rada EU příslušné sankce formálně přijmout.

V pondělí (21. 2.) Rada EU přijala závěry vyzývající k tomu, aby při stanovování norem bezpečnosti potravin pro mezinárodní obchod byla věnována větší pozornost otázkám udržitelnosti, a dále závěry, v nichž se zdůrazňuje význam diplomatické činnosti v oblasti klimatu a komunikace EU se třetími zeměmi za účelem urychlení provádění výsledků loňské klimatické konference COP26 v Glasgow.

Ve středu (23. 2.) Komise předložila hned několik dokumentů, které stojí za pozornost:

  • návrh nařízení nazvaného akt o datech, jež by mělo upravit přístup k průmyslovým datům vznikajícím v EU (iniciativa doplňuje již projednávaný návrh aktu o správě dat);
  • návrh směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti, která by měla přimět větší obchodní společnosti, aby řešily negativní dopady své činnosti na lidská práva a životní prostředí – velké společnosti by například musely zajistit, aby jejich obchodní strategie byla v souladu s omezením globálního oteplování na 1,5 °C podle Pařížské dohody;
  • v pořadí druhou analýzu strategické závislosti Evropy, která se zabývá komoditami, kde je EU závislá na dodávkách ze třetích zemí, přičemž cílem zprávy má být lépe pochopit rizika a možnosti jejich řešení;
  • sdělení o důstojné práci na celém světě, ve kterém se Komise rozepisuje o tom, jak by měla EU prosazovat důstojné pracovní podmínky, především odstranění dětské a nucené práce.

Téhož dne Eurostat vydal zprávu o míře inflace v EU v lednu 2022. V eurozóně inflace dosáhla hodnoty 5,1 %, což je nejvíce od roku 1999. V celé EU pak činila 5,6 %. Česká republika byla zemí s třetí nejvyšší mírou inflace (8,8 %).

Ve čtvrtek (24. 2.) Rada EU aktualizovala seznam zemí, které nespolupracují v daňové oblasti. Na černé listině EU jsou aktuálně Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy, Fidži, Guam, Palau, Panama, Samoa, Trinidad a Tobago a Vanuatu.

V pátek (25. 2.) se uskutečnila v rámci Evropského klimatického paktu – což je unijní platforma pro zapojení občanů do plnění Zeleného údělu – online panelová diskuse „Climate Change and the Role of the Military“. Diskutovalo se o tom, jak by se Zelený úděl měl projevit ve vojenské oblasti.

Od pátku do neděle (25.–27. 2.) proběhne v rámci Konference o budoucnosti Evropy závěrečné zasedání panelu evropských občanů č. 1. Tento panel se zabývá tématy „Silnější ekonomika, sociální spravedlnost a zaměstnanost / Vzdělávání, kultura, mládež a sport / Digitální transformace“. Na zasedání v irském Dublinu budou přijata doporučení pro plénum konference. Taková doporučení již přijaly všechny tři ostatní panely. (Občanským panelům se blíže věnuji v předchozích dílech tohoto seriálu v článku Unijní demokracie naruby). Doporučení projedná plénum konference a stanou se podkladem pro další fázi diskuse. Hlavním výstupem konference má být zpráva, kterou na základě návrhů pléna připraví výkonná rada složená ze zástupců Evropského parlamentu, Rady a Komise.

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme