„Podívejte, než začneme, dovolte mi, abych vám právě teď řekl, že pokud se něco zlého stane Američanům nebo komukoli jinému – nebo pokud někdy přijdete do naší země, udeříme na vás silou, jakou nikdy předtím žádná země nezasáhla, síla tak velká, že tomu nebudete ani věřit, a vaše vesnice – a my víme kde je, bude ta první,“ řekl Donald J. Trump loni Abdulu Ghani Baradarovi, vůdci Tálibánu, od včerejška viceprezidentovi islámského emirátu Afghánistán.
Ve včerejším rozhovoru na Fox News reagoval Trump touto vzpomínkou z jednání s Tálibánem na Bidenovo prohlášení, že za americký chaotický úprk z Afganistánu může on a jeho dohoda. „Nemyslím si, že za ta léta byla naše země někdy tak ponížená,“ řekl dál Trump a označil to za „největší ostudu v historii naší země“. „Nevím, jestli bych to nazval vojenskou porážkou nebo psychologickou porážkou; nikdy se nic takového nestalo“… ale „je to nejpotupnější období, jaké jsem kdy zažil.“
Biden to věděl
Připomeňme, že prezident Trump uzavřel dohodu s Tálibánem 29. února 2020. Závazkem ze smlouvy pro USA byl odchod všech vojsk, včetně vojsk NATO. Závazek Tálibánu spočíval s účinném zabránění působení al-Káidy v oblastech pod kontrolou Tálibánu a rozhovory mezi Tálibánem a afghánskou vládou, které povedou k dohodě o podílu na moci.
Viníkem současné situace v Afghánistánu je tedy především nezájem Josepha Bidena na řízení situace. Biden nejpozději od prvního dne v úřadu věděl, že datum odchodu amerických vojsk nastane a že stále se zmenšující americký kontingent nemůže účinně a do posledního dne podporovat místní vládu. Biden věděl o operacích Tálibánu, přesto na jejich výpady celé měsíce nereagoval a nechal situaci zajít až do tohoto hořkého konce.
Donald Trump opakovaně přerušil s Talibanem jednání potom, co hnutí nedodrželo slovo – reagoval tím na trendy, které Tálibánem v průběhu vyjednávání cloumaly. Tím je utvrzoval, že jednání je podmíněné, může skončit kdykoliv a Američané mohou v zemi zůstat dalších dvacet let. Dvouleté Trumpovo jednání sice od počátku směřovalo k ukončení americké přítomnosti v této zemi, ale mělo jít o důstojný odchod. To, jaký Afganistán je a co je zde možné, či naopak nemožné si američtí vyjednavači dobře uvědomovali.
Někteří komentátoři Bidena podezřívají z netečnosti k jasným signálům, ve snaze nakonec prohlásit, že smlouva s Tálibánem byla dílem Donalda Trumpa a on za nic nemůže. Donald Trump tedy správně v rozhovoru podotýká, že se jednalo o podmíněnou dohodu, která mohla být vypovězena.
Že by zpravodajci nic netušili?
Jak je možné, že Biden nevěděl o připravovaných akcích Tálibánu? Účastní se jich přeci desetitisíce horských banditů, nepřehlédnutelných vojenskými satelity a drony. A jak je možné, že nereagoval už před dvěma měsíci, kdy tálibánská ofenzíva začala? Buď není mentálně fit a neměl by zastávat post vrchního velitele nebo selhaly všechny zpravodajské služby, včetně těch spřátelených. Představa, že by tisíce operativců a analytiků z USA a NATO nevědělo o postupu Tálibánu, je však z kategorie těch nepředstavitelných.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!