Trump se vrací?

Pět ze šesti států tvořící nejdůležitější bojiště nadcházejícího volebního klání ovládá Donald J. Trump. Joseph Biden vede jen ve Wisconsinu. Když se podíváme na jednotlivé státy, čísla v závorkách znázorňují poměr předvolebních hlasů pro Trumpa a Bidena), nevypadá to pro Donalda Trumpa špatně.

Wisconsin (45:47)

Pensylvánie (47:44)

Arizona (49:42)

Michigan (49:42)

Georgia (49:39)

Nevada (50:38)

Průzkum provedl New York Times/Philadelphia Inquirer/Siena College ve dnech od 28. dubna do 9. května 2024.

Ekonomika rozhodne?

Ve volbách v roce 2020 Joseph Biden ve všech těchto státech zvítězil. K úplnému vítězství v nadcházejících volbách mu přitom postačí vyhrát jen v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu, pokud tedy vyhraje ve všech ostatních státech, ve kterých zvítězil i v roce 2020.

Každému z hlavních kandidátů ubírá cca 5 % hlasů, celkem tedy asi 10 %, nezávislý kandidát Robert F. Kennedy Jr. Ten má rozhodně blíže k Donaldu Trumpovi, než k Josephu Bidenovi.

Tento předvolební průzkum má v podstatě stejné výsledky jako ten provedený v loňském listopadu. Jenže v listopadu ještě neprobíhalo trestní řízení s Donaldem Trumpem, akciový trh byl o cca čtvrtinu slabší a Biden neutratil za předvolební kampaň nic – od března zahlcuje média sdělením, že by bylo pro Američany nejlepší, aby se stal znovu prezidentem.

Jak vidno, trestní stíhání Trumpovi neuškodilo, nárůst cen akcií o 25 % voliči nepřisuzují ekonomické genialitě Josepha Bidena a jeho předvolební šoty se zdají být jen vyhozenými penězi.

Bidenovi bezesporu uškodila válka v Gaze a zejména inflace – ceny životních nákladů Američanům nepříjemně rostou. Téměř sedmdesát procent voličů svým politikům říká, že politický a ekonomický systém země potřebuje zásadní změny a nositelem potřebných změn podle průzkumu jistojistě není Joseph Biden. (Jen 13 % příznivců Josepha Bidena věří, že může přinést zásadní změnu k lepšímu.)

Joseph Biden ztratil mladé, černé i hispánské voliče. Ve volbách 2020 získal nejméně 60 % z těchto voličských skupin, přičemž ve volbách 2024 s takovouto podporou rozhodně počítat nemůže.

Donald Trump získal v roce 2020 více než 20 % hlasů černých Američanů, což je u republikánského prezidentského kandidáta nejvíce od roku 1964, kdy byly přijaty zákony o občanských právech.  A v tomto segmentu stále posiluje.

Vůbec se zdá, že se demokraté pořádně spletli, když doufali, že celý rok 2024 bude o „kriminálníkovi“ Trumpovi. Zatím to totiž vypadá, že rok 2024 je o neschopnosti Josepha Bidena.

Gaza, Gaza, Gaza aneb jak se Biden nikomu nezavděčil

Co se týče války v Gaze, tam Biden ztrácí část velké voličské skupiny amerických Židů a ještě větší skupinu nežidovských podporovatelů Izraele. Bidenovi imagemakeři se zmýlili, když vsadili na „muslimské Araby pod okovanou botou izraelského apartheidu“. Většina Američanů také zle hodnotí Bidenovo úsilí osvobodit Hamásem zajaté občany USA. Více než 70 % příznivců republikánů se domnívá, že za vlády Donalda Trumpa by k útoku na Izrael a k následnému zajetí Američanů nemohlo dojít.

Voliči Demokratické strany USA začínají chápat, že úderné jednotky tvrdé levice jsou symbolem aktivistického srdce Demokratické strany USA, potkávají totiž ty samé obličeje z řádění Black Lives Matter z před čtyřmi lety.

Jenže ani marxistická část strany není s politikou Bidenovy vlády vůči Izraeli vůbec spokojena. Jakýsi symbol amerických komunistů a jejich vztahu k Bidenovi můžeme číst z písně známého rappera Macklemoreho, vlastním jménem Ben Haggerty. Ten ve své skladbě recituje:

“The blood is on your hands, Biden

we can see it all

and f-ck no

I’m not votin’ for you in the fall“

(což by se volně dalo přeložit jako: Neseš odpovědnost za zabité muslimské Araby v Gaze, takže tě na podzim nebudeme volit).

Citlivé americké teenagery sice dojímají mrtvé děti v Gaze, méně ale zmasakrované děti v jižním Izraeli z loňského 7. října a v podstatě je vůbec nezajímají mrtvé děti na Ukrajině nebo ty zavražděné rukou muslimů v Indii nebo „drobné“ regionální masakry Boko Haram  v Nigérii. Zajímají je jen války,  které jsou v módě. A v módě jsou Palestinci z Gazy.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč