Trianon nikdy nepřestane bolet

„Trianon nikdy nepřestane bolet!“, neříká ovšem Orbán, ale zelený poslanec Péter Ungár… V rozhovoru pro provládní Magyar Nemzet  dokazuje tento nejmladší maďarský poslanec, že trianonský komplex se nedá redukovat jen na Orbánovy národní konzervativce… 

Ungárovi je 29 let a byl vůbec prvním poslancem narozeným po změně režimu. Má zajímavou rodinnou anamnézu, jeho matkou je miliardářka Mária Schmidtová, historička blízká vládě a ředitelka Domu teroru, tetou pak Klára Ungárová, v letech 1988 až 1993 politička Fideszu, potom poslankyně levicově liberální SZDSZ.

Ungár je po své tetě Kláře jedním z mála maďarských politiků, kteří se veřejně hlásí k homosexualitě, zdůrazňuje však, že to pro něj není politická otázka, k politickému hnutí LGBT+ je kritický, hlavně pokud jde o (trans)gender záležitosti, v rozhovoru na toto téma nepadne ani jedna otázka.

Ungár však nebyl příliš sdílný ani o budoucích plánech opozice na volby 2022. Jisté je, že LMP nepůjde do voleb sama, uvažuje se o sloučení se stranami Momentum a Párbeszéd, který paradoxně vznikl odtržením od LMP. Jedním ze scénářů je středový blok LMP, Momentum a Jobbik, kandidující vedle bloku postkomunistické levice (DK a MSZP).

Podle Ungára jsou jejich spojenci ti, kteří se nechtějí vrátit před rok 2010, tedy k vládě Gyurcsányových socialistů. Toho si jako předsedu jednotné opozice představit neumí, jeho manželku Kláru Dobrev ale zcela nevylučuje, ačkoliv se neztotožňuje s eurofederalismem ani dalšími názory DK.

Pokud jde o Jobbik, nikdy jej nebojkotoval, vždycky je považoval za legitimního hráče na politické scéně, a to i v době, kdy strana zastávala otevřeně extrémistické názory. Ungár je stejně jako bývalý lídr LMP András Schiffer ochotný jednat s každým, kdo má mandát od voličů. Současného předsedu Jobbiku Pétera Jakaba však odmítl komentovat.

Ungár nedávno citoval Arthura Finkelsteina, slavného amerického poradce a spin doctora Viktora Orbána, když v souvislosti s opozicí řekl, že lidé si mezi hlupákem a korupčníkem vyberou vždy toho druhého. Podle Ungára jsou tu nejen interní důvody opoziční dezorganizace a slabosti, například nedávná pandemie pomohla vládnoucím stranám všude na světě.

Lidé prožívají deziluzi z politiky, která není o potřebách Maďarů, ale je to kulturně kódovaná válka mezi dvěma tábory, na čemž má podíl i opozice. Pokud kromě napadání vlády nedokáže formulovat postoj k Maďarsku a ke světu a představit životaschopný základ pro politiku, v roce 2022 nevyhraje.

Místo na sociální oblast a na to, jak žijí běžní Maďaři a jaké služby dostávají za své daňové odvody, se koncentruje hlavně na otázky právního státu. Mzdy lidí pracujících v sociálních službách, nedostatek lékařského personálu a celkový stav sociálního a zdravotního systému je pro LMP největší nespravedlností současného režimu. Na druhou stranu, připouští Ungár, na tom mají podíl všechny vlády za posledních třicet let.

LMP podle Ungára nesouhlasí s ekopolitikou západních elit, podle níž by měli zelené nápady zaplatit spotřebitelé formou elektroaut a biopotravin. Je třeba reformovat systém podpory zemědělství tak, aby maďarský salát nebyl dražší než brazilský, nicméně tak, aby na tom nebyli biti chudí. LMP je proti jádru a výstavbě Paks II. Nesouhlasí ani s politikou západních zelených, kteří si vedle ekologie zakládají na radikálním rozšiřování práv menšin.

Pro LMP je vedle ekologie nejdůležitějším tématem národní otázka, zdůrazňuje Ungár. „Trianonský diktát“ považuje za bolest a trauma, které nikdy nezmizí, souhlasí s dvojím občanstvím a hlasovacím právem pro zahraniční Maďary, vláda však podle něj nedělá dost, aby dosáhla například zrušení Benešových dekretů, které jsou „kotvou naší národní tragédie“ na Slovensku. Podporuje vetování členství Ukrajiny na jednání NATO, dokud ta zbavuje práv Maďary v Zakarpatí, pobuřuje jej i politika rumunské vlády, která prosadila den podpisu Trianonu za státní svátek.

Péter Ungár podporuje migrační a rodinnou politiku Orbánovy vlády. Je však proti jednotnému zdanění a pro rozšíření podpor i na nemanželské děti, je potřeba podpořit každé maďarské dítě, které se má narodit. Pokud jde o migraci, jednou z největších předností Orbánovy vlády je podpora paktu Erdoğan-Merkel, který umožnil zastavit nelegální migraci na balkánské trase, jakkoliv to provládní média příliš nezdůrazňují.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!