Tři případy z Ruska

Od začátku invaze do 14. prosince 2022 ruské orgány vyšetřovaly 20 467 případů tzv. diskreditace armády (jakákoliv kritika války). Zpravidla se první „provinění“ tohoto druhu řeší jako přestupek a padne nějaká pokuta, zatímco opakované se stává trestným činem, za kterým hrozí vězení.

Samozřejmě ve valné většině případů se vám nestane nic. Internet, sociální sítě, různé zpravodajské weby jsou plné ironických a kritických komentářů k různým aspektům války – někdo kritizuje válku jako takovou, ale možná i častěji neschopnost vedení ji vést (to byl ostatně i příklad Josipa Prigožina a Farchada Achmedova, oni nekritizovali ani tak válku, jako neschopnost ji vyhrát plus kolaterální škody). K těm, kdo kritizují válku jako takovou, jsou úřady zjevně přísnější.

Exemplární potrestání

I tak se vám většinou nic nestane. Jednou za čas ovšem padne kosa na kámen způsobem, který má zjevně vyvolat strach u zbytku populace. Tento promyšlený psychologický teror je ruským silovým složkám vlastní dlouhodobě – je docela běžné, že si vás nahrají na demonstraci, pak se několik týdnů či měsíců nic neděje, maximálně vám dávají různá subtilní znamení, že o vás vědí. A pak jednoho dne si přijdou pro vysvětlení… Podívejme se na tři exemplární případy:

První se dostal i do našich médií. Máša Moskaljevová, 12 let, z malého města v Tulské oblasti, ve škole nakreslila protiválečnou kresbu, její učitelka ji za to udala úřadům a policie na základě toho prošetřila jejího otce (viz foto), u kterého zjistili protiválečné komentáře na sociálních sítích.

Otec teď byl odsouzen na dva roky, a protože je samoživitel, tak běží proces odebrání jeho rodičovských práv a umístění dcery do dětského domova. Otec mezitím utekl z domácího vězení.

Případ kupodivu kritizoval i Jevgenij Prigožin, těžko říct proč. Buď z nějakých osobních důvodů, tj. opravdu je mu otce a dcery líto, nebo jeho citlivé receptory navnímaly, že toto je moc i na ruskou společnost, a rozhodl se touto cestou získat další antielitářské body. (Na wagnerovských účtech jinak zetkoví lidé často psali, že je jim otce i dcery líto.) Například Šojguova zetě Stoljarova za jeho protiválečné extempore nikdo nestíhá, obyčejné lidi ano. Případně kombinace obou faktorů.

Druhý případ. Muž z Rjazaňské oblasti čelí kriminálnímu případu diskreditace armády – na svůj profil na VKontakte umísťoval vtipy na účet armádního vedení při ústupu z Chersonu. Kdo chodí na ruské sociální sítě, tak ví, že zvlášť na proválečných stránkách šlo o naprosto běžný folklor, lidi si prostě masově dělali legraci z absurdních vysvětlení ústupu. Ale pár lidí si prostě vybrali.

Exemplární ponížení

Třetí případ. Razie v moskevských kavárnách La Virgen Taqueria a Underdog (podniky se stejnými majiteli). V létě 2022 udělaly tyto kavárny dražbu starých vinylových desek a část výtěžku měla jít na humanitární organizaci pro Ukrajinu. Zetkoví aktivisti je udali policii, majitelé aukci zrušili a zveřejnili omluvu, že jejich stránky byly „hacknuté“. Tím tenkrát odvrátili svoje vyšetřování, ale evidentně si vytvořili pověst místa, kde se scházejí „podezřelá individua“. Dva týdny zpátky tak provedl OMON v obou kavárnách razii. Náhodné hosty, kteří byli právě přítomni, příslušníci z OMONu nutili, aby na okna a dveře kavárny malovali symboly Z a zpívali „vlastenecké“ písně z repertoáru Ljube a Šamana. Natáčeli je u toho na video, které se nyní šíří po sítích.

Majitelé kaváren nic neudělali, ani hosté nic neudělali, nic, za co by se je dalo odstíhat, prostě je jen exemplárně ponížili před širokým publikem, kyberšikana jak ze základky.

Zdroj

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!