Tornáda v ČR nechceme!

Česká republika se určitě nedá označit za tornádovou alej, ale zas tak neobvyklý jev to u nás taky není. Sice se u nás mnohem častěji setkáváme s tzv. Tromby (atmosférický vír s nehorizontální osou rotace), ale i nějaké to menší tornádo si občas vyžereme. Od roku 1993 jich bylo zaznamenáno dvacet tři.

V drtivé většině to byly bouře o síle F1 a F2 (podle Fujitovi stupnice), s rychlostí větru od 120 km/h až po 250 km/h. Až do včerejška bylo nejničivějším zaznamenaným tornádem v historii samostatné České republiky to z roku 2004 o síle F3 (cca 330 km), které zásáhlo Litovel. Poničeno či zcela zbořeno bylo mnoho budov ve městě, místy zcela zničené veřejné osvětlení a dopravní značení. Lampy byly unášeny tornádem i několik metrů, poničené silnice a chodníky. Poškozeno bylo několik parků a mnoho vzrostlých stromů tornádo vykroutilo a odhodilo. Bylo poškozeno či převráceno mnoho automobilů, kontejnerů, telefonních budek. Les za městem v pásu několik desítek metrů širokém a stovky metrů dlouhém byl zcela zničen.

To včerejší řádění bylo podle prvních odhadů nejspíš F4 (nejsilnější je F5). To už není legrace. Rychlost větru v takové bouři dosahuje hodnoty přes 400 km/h. Vítr srovnává se zemí dobře postavené domy, stavby se slabými základy odnáší, auta jsou odmršťována a z těžkých předmětů se stávají poletující projektily. Prostě apokalypsa jak vyšitá. V ČR (ale i v Evropě) jde celkem o raritu. Ne o úplnou výjimku, ale zas tak často to tu, díky Bohu, nepotkáte.

Obrana proti tornádům moc neexistuje (možná tak bytelný sklep). Detekce je sice díky Dopplerovu radaru teoreticky možná, ale nic jako předpověď výskytu prostě neexistuje. Je to prostě mrcha, se kterou si člověk moc poradit neumí.

Takže si můžete vybrat. Buď za tornáda v ČR může změna klimatu, Klaus, kapitalismus a já nevím co všechno. Nebo za ní může typ konvektivní bouře, zapříčiněný labilitou vzduchové hmoty, tvořený jednou dominantní mohutnou konvektivní buňkou – tedy tzv. Supercelární bouře. A tak trochu poděkovat praotci Čechovi, že si vybral Říp, a ne kopec někde v tropickém pásmu. Díky tomu je u nás dostatečný střih větru a helicita hlavně v zimním půlroce, zatímco instabilita v letním. Sice i tak v rámci zvlněných studených front anebo mladých cyklon tvořících se na frontálních vlnách, kde helicita a střih větru obecně zesilují, mohou vznikat podmínky vhodné pro vznik supercel, ale potkáte je fakt o několik řádů míň, než třeba v Oklahomě, Novém Zélandu. Nebo třeba Bangladéši…

Anebo víte co? Kašlete na mudrování a pomozte těm lidem, kterým vzal vítr střechu nad hlavou. Stačí i blbá DMSka, to vás nezabije…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme