Topolánek: Energetickou krizi jsme si způsobili sami

Český průmysl je ve velkém ohrožení. Hlavním problémem je naše závislost – energetická, surovinová, exportní i importní, která se v čase zvyšuje. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to řekl bývalý premiér a současný kandidát na post prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Mirek Topolánek.

„Při známé závislosti české ekonomiky na průmyslu, na exportu i na importu jsou u nás ohroženi vlastně všichni. V průmyslu pracuje 30 procent českých zaměstnanců. Dvě třetiny našich průmyslových produktů jsou určeny na export, průmysl vytváří skoro 40 procent hrubé přidané hodnoty a zhruba 40 procent celého ekonomického výkonu. I těch zbylých 60 procent je závislých na průmyslu, protože tvoří služby primárně pro něj. Případný propad průmyslu by měl významný vliv na blahobyt, na jaký jsme zvyklí.“

– upozornil Topolánek

Velký problém jsou podle něj i ceny a nedostatek energií, které spolu s dalšími problémy vedou k obrovskému zvýšení nákladů. „Energeticky nebo materiálově náročné firmy, jako sklárny, ocelárny, cementárny, chemičky a další, to dostává do likvidační situace,“ uvedl bývalý premiér s tím, že firmy situaci často řeší přemístěním výroby do zemí, kde nejsou tak vysoké náklady.

Zdražení energií jsme mohli zabránit

Topolánek je přesvědčen, že Česká republika se sama zbavila vlivu na ceny energií.

„Já jsem před touto situací už před 20 lety a mnohokrát později varoval. Varoval jsem před závislostí na fosilních palivech z Ruska a od různých divných režimů. Mluvil jsem o větší nezávislosti, o diverzifikaci dodávek. Energetickou krizi jsme si jako Česko, střední Evropa a Evropská unie sami způsobili. Když stahujete z trhu stovky terrawatthodin potřebného výkonu v jaderných nebo uhelných elektrárnách, současně vzrůstá postcovidová poptávka a do toho přijdou nějaké vnější vzruchy – odstavené jaderné elektrárny ve Francii, ukončení těžby plynu v Holandsku a „geniální“ Putinův tah nedodávat plyn na spotový trh, tak to musí způsobit raketové vystřelení cen. Tomu jsme mohli zabránit.“

– zdůraznil Mirek Topolánek, podle nějž jsme měli udělat kroky, abychom nebyli závislí na Rusku v plynu

„Já jsem po nich volal. V minulých letech se mluvilo o stavbě několika alternativních plynovodů, zařízli je zpravidla Němci a Rakušané rukou nerozdílnou s Rusy. Tomu jsme nemohli úplně zabránit, ale mohli jsme alespoň hlasitěji něco říkat Evropské komisi. Jako Poláci. Mohli jsme prodloužit kontrakt na plyn s Norskem. Mohl bych pokračovat. Měli jsme urychlit výstavbu jádra.“

Topolánek rovněž vysvětlil svůj postoj ke Green Dealu:

„Všechny ve Svazu průmyslu, kterým o to jde, ubezpečuji, že nebudu agresivně proti. Ani ne tak kvůli záchraně planety, ale pro to, co hlásám posledních 20 let. Což je snížení energetické, a tím i ekonomické a politické závislosti České republiky na dodávce fosilních paliv z podivných režimů. Nevím, jestli někomu připadá Katar nebo Írán jako zdroj pro importy významně lepší než Rusko. Mně ne. Pro mne je dekarbonizace trend nevyhnutelný pro nezávislost a svobodu země.“

Požadujme dopadové studie

Zároveň ale upozornil, že dosavadní výsledky dekarbonizace jsou alarmující:

„Podvázali jsme konkurenceschopnost kontinentu, což speciálně ohrožuje země, jako je Česká republika. Snižujeme ekonomický výkon, snižujeme exportuschopnost a snižujeme vůbec schopnost něco změnit. To všechno jsme udělali pro fiktivní záchranu planety a snížení emisí CO2. Dnes pálíme mazut, oleje, uhlí, všechno, co hoří, a emise CO2 rostou. Snažíme se tenhle problém řešit dalšími a dalšími chybnými kroky, které povedou opakovaně k témuž – ke zchudnutí lidí, k nárůstu sociálních tenzí, ke scénářům 20. století. Pokud hrozí klimatické změny, postupujme na základě fyziky, matematiky a ekonomie. Možná ty cíle splníme o něco později. Asi v roce 2050 nebudeme uhlíkově neutrální, je to nemožné. I když je na tom postavena celá německá, tedy evropská transformace.“

To, že jsme v Evropské unii, je ale podle něj méně špatné než být mimo. To, že jsme v NATO, je mnohem lepší:

„Za jistou míru bezpečnosti, míru, ekonomického blahobytu a sociálního státu hodně platíme. Ano, Green Deal je pitomost. Nedávno Ursula von der Leyenová prohlásila, že jádro není pro Evropskou unii strategicky důležité. To se musela definitivně zbláznit. Pro řadu zemí je jádro jediná šance, Česká republika je mezi nimi.“

Navrhl i svůj recept na to, jak dále postupovat:

„Musíme mít k dispozici argumenty, být nositeli dopadových studií. Evropská unie zavádí nové a nové regulace, nová a nová nařízení, aniž by se vyhodnotily ty, které se ještě pořádně ani neimplementovaly. Přesunujeme tak problém stále na další generace. Předstíráme, že něco děláme, přičemž výsledek je, že emise zvyšujeme a chudneme.“

Převzato z iuhli.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme