Topka už neexistuje, STAN je neuchopitelný. Piráti? Jsou naivní, ale jednou s nimi budeme vládnout.

Matador české politiky Marek Benda o pravici, ANO, Kalouskovi a Pirátech. Přinášíme první část rozhovoru s poslancem ODS a předsedou ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny.

Chcete vyhrát příští volby?

Ne, že chceme vyhrát. My je vyhrajeme!

Dobře… To nebude lehké. Ale ještě těžší je druhá otázka: s kým budete potom vládnout?

Vládne se po volbách. A tam bude strašně záviset, kolik tam bude subjektů? Deset, čtyři, sedm?  Důležité je mít co nejlepší výsledek ve volbách. Pak si myslím, že komunikace napříč pravicí, středem a dokonce i částí levice je možná.

Včetně ANO?

Nikdo neví, co bude s ANO v příštích volbách. Skutečný problém není ANO, ale Andrej Babiš. A to se zatím rovná ANO. Ale uvidíme, co bude za dva, tři roky.  Jestli ho to bude ještě bavit. Protože pokud bude poražen, tak ho to bavit přestane, praští lžičkou, řekne, ať si to dělají sami a ať mu vrátí těch pět set milionů, které do toho narval…

To jsem zvědav, z čeho mu to budou vracet.

No to je jiná věc. Ale v ANO je celá řada lidí, kteří jsou relativně normální a se kterými se dá normálně mluvit. Problém je, že teď je to hnutí jednoho muže, které závisí na tom, jak se zrovna vyspí a co mu zrovna některý z jeho mediálních poradců řekne, že bude výhodné. A všichni srazí podpatky. S takovou partou se nedá moc dělat.

Ale mají i nějaká témata, kde mají volné hlasování, ne?

No, zatím jsem těch témat moc nezažil (smích). Typická byla novela protikuřáckého zákona. Tři měsíce jsme na ně čekali, jestli to smí spolupodepsat. Pak to od nich dvacet lidí podepíše. Aby uběhly další dva měsíce, proběhlo první čtení, rozhodlo se jinak – a ani nevíme, zda přímo AB nebo někdo jiný – a z těch dvaceti lidí jich devatenáct hlasuje proti svému vlastnímu podpisu.

Kdo byl ten jeden statečný?

Statečný nebyl nikdo. Ale Patrik Nacher odešel na zasedání pražské rady. Měl alespoň tolik důstojnosti, aby nehlasoval proti vlastnímu názoru.

Ale zdá se, že třeba v otázce zdanění církevních restitucí a manželství homosexuálů jsou lidé, ochotni zastávat svůj názor.

Tady bych zásadně odlišil. Církevní restituce byla fatální podmínka komunistů a Filipa osobně. To museli splnit.  Tam si mohli dovolit být velkorysí, protože měli nějakých 140 hlasů. Kdyby šlo o každý hlas, tak podle mě těch pár poslanců zmáčknou. Otázka tzv. manželství pro všechny, tam tu jednotu asi nikdy nevytvoří. Není to podmínka žádného koaličního partnera a celkově začínám mít pocit, že se to stává silně okrajovým tématem.

Proč?

Hlavně tím, jak prezident – k mému překvapení, ale proč nepochválit odpůrce –  dal jasně najevo, že by to vetoval. Myslím, že tím je to téma v podstatě pryč. Když to teď nějaký pirátský poslanec, ten nejmladší, navrhoval zařadit na schůzi, mělo to asi 44 hlasů… To je dost málo. To je méně, než kolik bylo podpisů pod tím původním návrhem.

A co takzvaně kompromisní návrh Patrika Nachera, který dává homoloby prakticky vše kromě onoho názvu „manželství“?

To nevím. Nevím, zda to vůbec bylo ve hře.  Nacherův návrh byl podle mého názoru veden snahou to zmírnit, kdyby hrozilo, že to projde. A ta šance na to, že by to prošlo, se výrazně snížila.

Už hodně let je věčným evergreenem integrace pravice. Je co integrovat?

To není mrtvá myšlenka. Tady bych výrazně odlišoval lidovce, Topku a STAN. Lidovci jsou normální tradiční partaj, spíše středová, ale s konzervativním zabarvením. „Umíme se“, seděli jsme spolu ve vládách. Tam si myslím, že je možná spolupráce. A dokonce se o tom jednu chvíli uvažovalo i v Praze, která je přitom chápaná jako jakési hnízdo liberalismu v rámci ODS. Uvažovalo se o společné kandidátce do komunálních voleb. Nakonec to nevyšlo, ale spíš z osobních důvodů. Ale tady si zkrátka dokážu něco představit.

TOP09 neexistuje. To je už jen poslední výtah pro Jiřího Pospíšila, který to definitivně pohřbí. STAN je strašně neuchopitelné a nesrozumitelné uskupení, příliš mnoho ovládané lokálními politiky a lokální agendou.

V senátních volbách je spolupráce možná a už se osvědčila, ale hodně to záleží na tom, jak spolu v tom místě lidi vychází.

Existovaly v minulosti nějaké vážně míněné snahy o spolupráci nebo to byl hlavně mezi ODS a TOP09 bratrovražedný boj o to, kdo si vykolíkuje prostor na pravici?

Jestli někdy nějakou chvíli existovala vážně míněná snaha o společnou kandidátku mezi ODS a tehdy ještě Kalouskovými lidovci, tak to bylo na podzim 2006 po patových volbách v létě toho roku. Když vznikla Topka, tak místo, aby se pokusila převzít střed, tak si začala hrát na to, že je  superkonzervativní síla, která musí bojovat s ODS.  Takže volby v roce 2010 byly takovým čelným střetnutím a komunální volby ještě víc. Sice jsme spolu ještě vládli, ale ta léta 2010-2012, to byly neustálé války Mirka Kalouska a Saši Vondry a dalších lidí, kteří spolu permanentně až do pádu vlády bojovali. Nevím, kde se stala chyba, ale celkem záhy jsme si prostě začali konkurovat. A to nemluvím o tom, kam se ta Topka potom posunula po odchodu knížete a Mirka Kalouska.

Nepláče teď Mirek Kalousek na svým dílem?  Když je nyní označován jako posední konzervativec nebo hlava konzervativního křídla v Topce?

To je docela zvláštní situaci, ano, Mirek jako konzervativec… (smích).  On byl vždycky takovým tím dobrým hospodářem. A na ty etické otázky tam měl toho trochu zeleného, trochu evropského knížete. Teď je ale Topka něco úplně jiného, ti konzervativní lidé odtud vymizeli. Z bývalých poslanců, které jsem pokládal za konzervativce a spojence, už jsou všichni vyloučení nebo odešli.

Baví to ještě Mirka Kalouska? Takový „homo politicus“ a jeho strana je v troskách, odcizila se mu (pochybuji, že si lidsky sedne třeba s Dominikem Ferim nebo Jiřím Pospíšilem) a politická perspektiva je nulová…

Tak… ještě to nevzdává. Ještě pořád umí přijít, promluvit, baví ho, že je ten svorník odporu k Babišovi. Ale cítím tam už určitou únavu.  Už bojuje sám za sebe.

Nebudou vaším dalším konkurentem Piráti, o kterých se říká, že to jsou děti vašich voličů?

Určitě jsou teď Piráti naším hlavním konkurentem na politické scéně. Když samozřejmě zapomenu na ANO, což ale není strana, nýbrž osobní projekt Andrej Babiše.  Piráti to zatím dělají docela šikovně. Na mě jsou trochu moc liberální v hodnotových otázkách. Ale mají výhodu – na rozdíl od svého času ODA, Unie svobody, Zelených – že nevlezli do vlády.

Babiš je lákal?

Minimálně nějaké poklusy o námluvy ze začátku probíhaly.  A v té opozic je menší tlak na různé rozpory. Také jsou pracovití, je vidět, že z nich září takové nadšení. A to říkám přesto, že se spoustou jejich nápadů nesouhlasím. Hrají často neuvěřitelně populistickou notu. Třeba snižovat plat poslancům, když nebudou mít nějaké omluvenky.  Ale jsou věci, na kterých se s nimi dá spolupracovat. V celé řadě soubojů s vládou jsme ve shodě. Občas jsou docela naivní. Když jim vláda něco řekne, že to tak je, tak oni jak si hrají nikoliv na principiální opozici, ale na ty „věcné“ a konstruktivní, tak tomu uvěří.

Například?

V posledním roce tu byly asi tři případy, kdy byla vláda na poražení. Jeden z nich byly důchody. Vláda navrhla nějaké zvýšení důchodů, senát jim to vrátil s tím, že by se to mělo dovozovat ne striktně podle věku, ale podle systému, který je vstřícněji k babičkám, které odcházely dřív do důchodu, protože se staraly o děti. A Schillerová jim začala vykládat, jak by to bylo technicky složité a jak to nejde. Piráti asi pro babičky takový cit nemají a tak tak zahlasovali s vládou… Místo, aby využili příležitosti vládu porazit. V tom mi připadají takoví naivní.  Začalo to už volbou Vondráčka za předsedu sněmovny.

Už jim došlo, že to nebyl dobrý nápad?

Ne, myslím si, že ne.  Několikrát jsem to naťuknul a nic. Prostě věří, že se má ctít vítěz voleb. Pak mě teda překvapuje, proč něco jiného dělají v Praze, kde byla vítězem voleb ODS, ale to je jedno. Každopádně to pro ně bude velmi důležité – jestli dokážou zvládnout to vládnutí v těch pár městech, kde se dostali k moci. Jestli dokážou předvést něco jiného, než jen protestní kompetenci.

Zatím to vypadá jak? Třeba v Praze?

Velmi zvláštně… Tak ono celé to koaliční uskupení vykazuje neuvěřitelnou míru pragmatismu, kdy prakticky všechny své zastupitele zaměstnali na nějakých lukrativních postech. Vytvořili o dalších deset placených míst na radnici více, než bývalá koalice, která taky nebyla zrovna střídmá. Slibují hodně, PR má celá koalice velmi dobré, ale uvidíme za rok, za dva, kolik spadne dalších mostů…

Jak se s Piráty pracuje ve sněmovně? Mají pořád povinnost o každém setkání napsat raport na své interní webové fórum? V rámci transparentnosti…

Já jejich interní fórum nesleduji, ale myslím, že ve vztahu k ostatním poslancům tuhle myšlenku opustili. Já jsem jim po prvním jednání řekl, že takhle se opravdu jednat nedá. Buďto se chceme o něčem domluvit nebo budeme všechno zveřejňovat.

 

Matyáš Zrno

 

 

 

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč