Tom Philipp: konzervativcem je ten, kdo se čelem postaví k běhu dějin a křičí „stát!“

Kandidujete za koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) z 5. místa pražské kandidátky jako člen KDU-ČSL. Jaké jsou, podle Vás, hlavní konzervativní body této koalice?

Mohu Vás ujistit, že v koalici SPOLU jednoznačně převládá konzervativní vidění světa a já osobně ho budu rozhodně hájit i proti případným liberálnějším kolegům. Budeme hájit základní instituty křesťansko-židovské civilizace jako je tradiční rodina, právo na život, svoboda víry, slova a jednotlivce. A to v rámci dodržování osvědčených společenských pravidel a morálních hodnot, vláda práva, malý a efektivní stát, volný trh a v neposlední řadě rozpočtová odpovědnost, protože v naší koalici víme, že nic není zadarmo.

Jaké je hlavní téma letošních voleb? Jaké je Vaše hlavní předvolební téma?

Polistopadový režim založený na hodnotách humanismu (svobody) a demokracie je po osmi letech, kdy je u moci Andrej Babiš, ve smrtelném nebezpečí. K tomu tu máme zdravotnickou a finanční krizi gigantických rozměrů. Volební lídr naší koalice Petr Fiala ve svém nedávném projevu prohlásil, že teď jde o všechno. A já s ním musím, bohužel, souhlasit. Koalice Spolu má 5 hlavních priorit:

  • Zastavení zadlužování státu, bez zvyšování daní
  • Garantovanou prozápadní orientaci
  • Modernizaci státu včetně digitalizace
  • Zvýšení dostupnosti bydlení
  • Modernizaci systému vzdělávání

Jste sice na pátém místě kandidátky, ale jste jedničkou KDU-ČSL v Praze. Jak se Vám to povedlo? S jakým programem jste kolegy získal?

Na tuto otázku by měl asi odpovědět spíš někdo z volitelů primárních voleb. ?

Jsem lékař, ale kromě nepřetržitě prováděné lékařské praxe od nástupu po škole, jsem se věnoval také práci v Zastupitelstvu a Radě MČ Praha 12, byl jsem náměstek pro léčebnou péči ve Fakultní Thomayerově nemocnici a náměstek ministra zdravotnictví. Pracoval jsem také jako manažer ve zdravotnictví v soukromé sféře. Věřím, že to byly právě zkušenosti a dovednosti, které jsem prokázal při působení na těchto pozicích, co přesvědčilo mé volitele. Také věřím, že mě znají jako člověka, který je nikdy nezklamal a který si stojí za svými názory. To snad rozhodlo.

Pokud budete zvolený, usednete ve sněmovně poprvé. Máte ale zkušenosti z komunální politiky i z exekutivy. Podařilo se Vám v těchto pozicích prosadit některou z konzervativních hodnot?

Myslím, že za dobu, kdy jsem pracoval na ministerstvu zdravotnictví, jsme udělali mnoho změn k lepšímu. Za všechny bych uvedl třeba zahájení projektu DRG restart – tedy zavedení spravedlivých úhrad akutní lůžkové péče na základě skutečně odvedené péče a nikoliv paušálem. Dalším z těžkých bojů bylo zavedení úhrady domácí paliativní péče. Něco do té doby nemyslitelného, ale přitom po generace přirozeného.

Co jako lékař říkáte zákonu o eutanazii, který se může dostat na program jednání nové sněmovny?

Dar života jsme si nenadělili sami. To samé platí i o smrti. Život má přirozený začátek i konec a my nejsme ti, kdo o něm mají rozhodovat. Před lety jsem byl autorem formulky v našem programu „budeme chránit život od jeho přirozeného početí až po přirozený konec“. Jako lékař si nedovedu představit, že bych se podílel na konci lidského života. „Nepodám jinému jed, ani kdyby mě o to sám požádal“ tak praví Hippokratova přísaha, kterou se my, lékaři řídíme po staletí. A já na tom nehodlám nic měnit. Navíc paliativní medicína v dnešní době již umožňuje důstojné odcházení bez bolesti a v rámci hospicové péče umožňuje rodinám strávit i poslední chvíle života smysluplně.

Sněmovna sice nepřijala návrh na manželství homosexuálů a leseb, ale je jisté, že se návrh do nové PS vrátí. Jaká bude Vaše strategie proti tomuto návrhu. Ptám se především proto, že návrh má podporu napříč politickými stranami a aktivisté pro zákon se budou snažit další poslance získat.

Tady si Vás dovolím opravit. U KDU-ČSL tento návrh podporu určitě nemá. Poslanci – členové KDU-ČSL hlasovali jednomyslně proti manželství pro všechny, a naopak jednoznačně podporovali návrh našeho poslance Marka Výborného pro ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy. V koalici SPOLU se ve valné většině shodneme na tradiční formě manželství. Jsem přesvědčen, že ve volbách uspějeme, budeme mít silné zastoupení v Poslanecké sněmovně a do řešení této otázky výrazně promluvíme.

Konzervativní pohled na svět není dnes tak říkajíc „in“. Jakou roli v této věci hrají česká média?

William F. Buckley Jr., jeden z nejvýznamnějších teoretiků moderního konzervatismu, komentátor, publicista a spisovatel řekl, že konzervativcem je ten, kdo se čelem postaví k běhu dějin a křičí „stát!“ v době, kdy to není ochoten udělat nikdo jiný.

Konzervativci podle mého názoru nikdy nebyli miláčky mediálního establishmentu. Na rozdíl od vzletných a mnohdy nereálných progresivních myšlenek. I přesto ale konzervatismus obstál a v mnoha dějinných střetech zvítězil. O jeho budoucnost se nebojím, ale musíme za prosazení jeho myšlenek a idejí neustále bojovat.

Média ovšem hrají ve společnosti důležitou úlohu. Je proto dobře, že jsou stále média, která dávají prostor konzervativním myšlenkám a umožňují tak udržovat svět v rovnováze.

Tom Philipp je lékař, přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice, komunální politik a bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví. Kandiduje do PSP ČR z pátého místa pražské kandidátky SPOLU. 

Rozhovor  je  dalším ze série předvolebních rozhovorů s pravicovými politiky.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!