Tohle opravdu není výmysl

Pokud se na něčem shodnou tajné služby, policie a státní zastupitelství,  vicepremiér Hamáček s premiérem Babišem, a celé to posvětí i prezident Miloš Zeman, asi na tom něco bude.  A asi to bude vážné.  Představa, že by se tenhle rozhádaný pytel blech na něčem shodnul, kdyby to byl jen výmysl, je iluzorní. Každý, kdo kdy pracoval ve státní správě, to potvrdí.  Tohle muselo být natolik vážné, že se k akci odhodlalo i to, co po řádění Andreje Babiše zbylo z českého státu. A Ruskem zorganizovaný výbuch s následkem ztráty dvou životů a obrovských materiálních škod tam určitě patří.

Můžeme se bavit o tom, proč trvalo vyšetřování sedm let. Můžeme se podivovat nad načasováním.  Nad tím, zda je to důsledkem nátlaku spojenců. Nebo zda Babiše postavily před hotovou věc české tajné služby. Údiv vzbuzuje nejen dlouhá časová prodleva od výbuchu, ale i to, že podezřelí jsou „staří známí“ – agenti, které velká Británie podezírá z otravy ruského přeběhlíka Sergeje Skripala v roce 2018. Jenže asi i díky spolupráci s britskými orgány se vyšetřování pohnulo. A fakt, že dva agenti vykonají v průběhu  čtyř let dvě různé operace, není až tak  překvapivý.

Podstatné je, že dva prokazatelní agenti ruské vojenské rozvědky pod cizí identitou chtěli navštívit muniční sklad Vrbětice a také ho velmi pravděpodobně navštívili. Sklad později vybuchl. Hypotéza, že mělo jít o dodávku zbraní na Ukrajinu, kterou se Rusové rozhodli sabotovat, zní přesvědčivě. Zbraně koupil bulharský obchodník Emilian Gebrev, kterého se za prodej zbraní Ukrajině pokusili Rusové otrávit hned dvakrát.  Dodávka zbraní měla pravděpodobně vybuchnout až později – mimo naše území. Chybička se ale vloudila – s následky, které známe.  Současná vládní garnitura přitom nemá zájem Rusku škodit. Pokud se vzchopila k takovému kroku, důkazy musely být velmi přesvědčivé. Bylo to něco, před čím nejde zavřít oči. Jestli to Babiš, Petříček a Hamáček věděli týden nebo dva předem, už v konečném důsledku není tak podstatné. Stejně tak není podstatné, že se z Ruska občas dělal pohodlný klacek na kdekoho v duchu hesla „kdo není s Bruselem, je s Moskvou“. A to neznamená, že je kauza Vrbětice nějaká gigantická konspirace. Není.

Reakce české politické scény byla skoro zajímavá. Při pohledu na viditelně rozčileného (až roztřeseného) Andreje Babiše se člověk nemohl ubránit jisté škodolibosti – když oligarcha vstupoval v roce 2013 do politiky, aby si pojistil svůj byznys, jistě ho ani ve snu nenapadlo, že bude muset řešit pandemii a navíc tak závažný bezpečnostní incident. Prezident Zeman neudělal (zdá se) nic, čím by postup vlády sabotoval, ale zároveň si v situaci nejvážnějšího bezpečnostního incidentu v dějinách  samostatné České republiky rozhodl dát bobřík mlčení. Vystoupí až za týden. To je v tak bezprecedentní situaci i na starého jezevce docela šokující. Přitom kroky vlády schválil a jeho ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák (který měl navíc vést rusko-české konzultace) dal pro Český rozhlas docela ostré vyjádření: „Je to velmi vážný incident. Já se přiznám, že za 30 let, co se pohybuji v diplomacii, si nepamatuji takto vážnou situaci – myslím z hlediska zásahu třetího státu mimo nějaký válečný konflikt, samozřejmě… takže ta situace je velmi vážná a souhlasím s tím, co říkal premiér. Samozřejmě, že je potřeba i razantně postupovat.“

Zbývá doufat, že se v Miloši Zemanovi probudí jeho lepší instinkty. Že se ukáže, že se jeho náklonnost k Rusku a Číně pramenila z ochoty vyhovět obchodním zájmům svých „mužů v pozadí“ a také své ješitnosti – protože nikde ho nevítali tak jako v těchto orientálních despociích. A že v situaci ohrožení státu se v něm probudí vlastenec a pamětník 21. srpna 1968 a projeví se tak, jak se prezident napadeného státu projevit má.

Jedno je v tuto chvíli jasné – Rusové u nás nedostaví Dukovany (pokud se je vůbec někdy podaří dostavit) a nebude se očkovat Sputnikem V. Vzájemné vztahy ochladnou. Jak moc, to  záleží i na spojencích. Je jasné, že bez jasné podpory EU, NATO a klíčových západních mocností nemůžeme střet s Ruskem příliš eskalovat. Především Evropská unie má nyní šanci dokázat, že je tu i od jiných věcí, než prosazování istanbulské úmluvy.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!